SCENARIUSZ ZAJEĆ pt. „Jesienne inspiracje”
Przygotowała: Magdalena Nowak
Cele:
• Rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci
• Rozwijanie zainteresowania sztuką: malarstwem, muzyką klasyczną
• Zachęcenie do spontanicznych improwizacji ruchowych do melodii
• Rozwijanie zainteresowań dzieci jesienną przyrodą
Metody:
• Projekcyjna
• Pokazowa
• Własnych doświadczeń
Formy pracy:
• Grupowa
• Zespołowa
• Indywidualna
Środki dydaktyczne: ćwiczenia przygotowane na tablicy interaktywnej, wiersz W. Przeczeka „Jesień”, płyta Cd z muzyką A. Vivaldiego „Jesień”, paski krepiny, emblematy darów jesieni dla każdego dziecka, kartonowa paleta malarska dla każdego dziecka, dary jesieni, blok techniczny, farby
Przebieg zajęć:
1. Zagadka multimedialna „Przez dziurkę od klucza”. Nauczyciel przedstawia fragmentami temat zajęć na tablicy interaktywnej. Zadaniem dzieci jest określić, jaka pora roku będzie tematem zajęć.
2. Wysłuchanie wiersza W. Przeczeka „Jesień”
Jesień niesie z sobą barwy,
Wszystko kolorami lśni.
Jesień się w malarkę bawi,
Aż się z oczu sypią skry.
Czasem ją zakryje mgiełka,
Czasem ją popędza wiatr...
Jesień jednak stale zerka,
Gdzie tu jeszcze dodać barw.
A w jesieni, to już wiemy,
W owoce bogaty sad.
Krajobraz się barwnie zmienił...
Piękny, kolorowy świat!
3. Pogadanka na temat wiersza, obecnej pory roku, jej cech charakterystycznych – zwracanie szczególnej uwagi na barwy i odczucia estetyczne w przyrodzie.
4. Oglądanie na tablicy interaktywnej reprodukcji obrazów polskich malarzy o tematyce jesiennej – wypowiedzi dzieci na temat wykorzystania barw, światła, faktur. Zapoznanie z wyrazem PEJZAŻ
5. Zabawa ruchowo – taneczna „Jesienny wietrzyk”, z wykorzystaniem utworu A. Vivaldiego „Jesień”. Nauczyciel wybiera jedno dziecko, które jest wiatrem. Otrzymuje on pocięte paski krepy, pozostałe dzieci są listkami. Dzieci poruszają się po sali, pomiędzy nimi biega „wiatr”, szeleszcząc bibułkami z różnym natężeniem. Gdy wiatr ucichnie, dzieci – listki powoli opadają i siadają na dywanie.
6. Zabawa badawcza „Paleta barw”. Dzieci za pomocą zmysłów określają walory estetyczne darów, jakie niesie jesień.
7. „Dary jesieni” – zabawa muzyczno-ruchowa.
Dzieci otrzymują emblematy darów jesieni, siadają w kółeczku na
dywanie. W rytm muzyki biegają wywołane przez nauczyciela dary jesieni (W tym samym czasie nauczyciel zabiera krzesełko). Kończy zabawę to dziecko, dla którego zabrakło miejsca.
8. Zabawa dydaktyczna „Paleta jesiennych barw” – zabawa z tablica interaktywną. Dzieci grupowo określają, jakie kolory powinien wybrać, by namalować jesienny pejzaż.
9. Zabawa twórcza „Jesienny pejzaż”. Każde dziecko otrzymuję od nauczyciela paletę malarską i samodzielnie wybiera farby, jakimi będzie malować. Zadaniem dzieci jest namalowanie jesiennego pejzażu.
10. Wystawa prac dzieci.