Numer: 21352
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesteśmy przyjaciółmi przyrody - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ-PRZYGOTOWANIE DO NAUKI CZYTANIA I PISANIA
GRUPA: 5 LATKI
TEMAT ZAJĘĆ: „Jesteśmy przyjaciółmi przyrody”.
CELE OGÓLNE:
- Rozwijanie słuchu fonematycznego.
- Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo-słuchowej.

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- wyodrębnia sylaby w słowach,
- przelicza sylaby w wyrazach,
- odwzorowuje różne wzory graficzne,
- wykonuje polecenia nauczycielki,
- dokonuje syntezy słuchowej wyrazu
- dokonuje analizy sylabowej słów
- wyodrębnia pierwszą głoskę w wyrazie,
- dokonuje analizy wyrazowej zdania,
- potrafi ułożyć obrazek z części,
METODY PRACY:
Czynna, słowna, oglądowa.
FORMY PRACY:
- praca z całą grupą
- indywidualna praca dziecka
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
ilustracje – obrazki, karta pracy dla każdego dziecka, ołówek, płyta CD, magnetofon, piłka, patyczki po lodach, obrazek podzielony na kilka części.


Przebieg zajęć:
• Przywitanie. Witają się z nami dzieci, których imię zaczyna głoską np.: „a” – machają rączkami, tupią nóżkami, ruszają głową.
• Kończenie zdania „Przyroda kojarzy mi się z ...”. Nauczyciel mówi początek zdania, dzieci kolejno kończą.
• Zabawa z piłką.
Nauczyciel rzuca piłkę do każdego dziecka i mówi słowo związane z przyrodą np.: wiatr, rzeka, drzewo a dziecko wyodrębnia pierwszą głoskę w tym wyrazie.
• „Zaczarowane klocki”.
Dzieci otrzymują po dwa obrazki, dzielą nazwę obrazka na sylaby i układają pod nim odpowiadającą liczbie sylab liczbę klocków.
• Zabawa ruchowa „Zgadnij co powiedziałam”
Dzieci poruszają się w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce nauczycielka dzieli wyraz na sylaby, a dzieci dotykają tego, co usłyszą, np.: no-ga.
• Karta pracy „Podziel na sylaby”.
Dzieci otrzymują karty pracy, na których są obrazki, a pod nimi kółeczka. Zadaniem dzieci jest zakolorowanie tylu kółeczek, z ilu sylab składa się dany wyraz, a następnie pokolorowanie obrazków.
• Zabawa dydaktyczna Ile tu wyrazów? Dzieci otrzymują białe kartoniki, nauczyciel czyta zdania o zwierzętach i roślinach łąki. Zadanie polega na tym aby ułożyć na dywanie tyle kartoników ile jest wyrazów w zdaniu.
-Segreguje śmieci.
-Jestem przyjacielem przyrody.
-Nie wyrzucam śmieci w lesie.
-Dbam o środowisko.
• „Ekologiczne puzzle”. Dzieci układają z części obrazek przedstawiający drzewo, następnie przyklejają na kartce i kolorują. Nazwę dzielą na sylaby.
• Zakończenie zajęć: Rytmiczny marsz po kole z wytupywaniem (rytmicznym) i mówieniem tekstu „Jesteśmy przyjaciółmi przyrody”. Wręczenie emblematów (zielony liść) symbolizujących przyjaciół przyrody.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.