Numer: 21320
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wyprawa do lasu. Scenariusz sytuacji edukacyjnej dla dzieci w wieku przedszkolnym

Scenariusz zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym

GRUPA WIEKOWA: 5, 6-latki

TEMAT: Wyprawa do lasu

CELE OPERACYJNE
Dziecko:
- zapamiętuje ciąg wyrazów, dźwięków
- zapamiętuje ciąg przedmiotów
- rozpoznaje dźwięki
- dokonuje analizy wyrazu LAS
- tworzy wyrazy rozpoczynające się od danej głoski
- przelicza dźwięki, litery, głoski
- rysuje po śladzie
- odrysowuje liście za pomocą szablonu
- wypełnia kontury liści barwami jesieni
- wyszukuje różnice między obrazkami
- maluje palcami farbami plakatowymi

Przebieg:
1. Nauczycielka zapoznaje dzieci z tematem zajęć
2. Zabawa w kole „Co zabierzemy na wycieczkę do lasu” – dzieci siedzą w kole i wymieniają kolejno przedmioty, które zabiorą do lasu – każde następne dziecko wymienia przedmiot, który zabierze ono oraz te, które wymienili wcześniej już jego koledzy - "Na wycieczkę do lasu zabierzemy plecak, wodę, koc........"
3. „Jedziemy do lasu” - dzieci wstają i poruszając się podskokami (prawa noga, lewa ręka-ruchy naprzemienne -( ćwiczenie z kinezjologii edukacyjnej)
4. Jesteśmy już w lesie - „Słuchamy głosów lasu” – rozpoznawanie odgłosów z kasety magnetofonowej, odszukanie pasującego obrazka do usłyszanych dźwięków
5. Jedno dziecko tworzy ciąg kilku dogłosów ( np. hu-hu, ku-ku, szsz, stuk-stuk) - kilkoro dzieci je powtarza, następnie cała grupa ; zmiana dziecka prowadzącego
6. Naśladujemy głos sowy – ćwiczenie „Sowa”(ćwiczenie z kinezjologii edukacyjnej) – jedna ręka na pępku, druga skrzyżnie na ramieniu, głowa zwrócona w stronę dłoni na ramieniu, powoli odwracamy głowę w kierunku drugiego ramienia z jednoczesnym długim wydechem ustami – hu-hu-hu
7. "Lecą ptaki" - kreślenie lotu ptaka - leniwa ósemka (ćwiczenie z kinezjologii edukacyjnej )- ręka wyciągnięta przed siebie, kciuk podniesiony, kreślenie w powietrzu leniwej - leżącej ósemki, oczy wodzą za kciukiem
8. „Szukamy leśnych skarbów” –zabawa przy muzyce – dzieci swobodnie poruszają się po klasie, odszukują ukryte „skarby lasu” i umieszczają je na środku dywanu
9. „Co zmieniło miejsce” – dzieci siedzą w kole, nauczycielka omawia z dziećmi, jakie skarby lasu są zgromadzone na dywanie, układamy je w równym rzędzie. Jednemu dziecku nauczycielka przewiązuje oczy chustą, wyznaczone dziecko zamienia miejscami dwa przedmioty, n-lka odwiązuje chustę i dziecko zgaduje, które przedmioty zmieniły miejsce
10. Nauczycielka umieszcza na tablicy wyraz LAS – drukowanymi literami małymi i dużymi, pisanymi literami małymi i dużymi – omówienie
• Podział wyrazu na sylaby w wyklaskaniem
• Wyróżnienie głosek w nagłosie, wygłosie, śródgłosie
• Przeliczanie liter
• Tworzenie wyrazów rozpoczynających się kolejnymi literami wyrazu LAS - L, A, S
11. "Rozpoznajemy głoski" - dzieci poruszają się po klasie w rytm tamburyna, na sygnał zatrzymują się, nauczycielka wypowiada kilka słów - zadaniem dzieci jest wykonać przysiad, gdy usłyszą wyraz zawierający głoskę "S"
12. „Gdzie jest las?” – n-lka umieszcza na dywanie napisy różnych wyrazów, wśród nich znajduje się kilka napisów LAS, dzieci mają za zadanie odnalezienie ich
13. „Zgadnij, co to za słowo?” – nauczycielka rozdaje dzieciom różne obrazki z zawieszkami na szyję, dzieci poruszają się w rytm tamburyna z zawieszonymi obrazkami , na sygnał zatrzymują się, nauczycielka dokonuje analizy wyrazu (jeden z obrazków, które mają dzieci), a dziecko mające odpowiadający mu obrazek dokonuje syntezy.
14. „Ile razy kukała kukułka?” – dzieci siedzą w kole na dywanie, otrzymują koperty z kartonikami, na których są cyfry i odpowiadająca im ilość kropek
• N-cielka uderza w bębenek, a dzieci podnoszą do góry kartonik z odpowiednią cyfrą i kropkami
• N-cielka wymawia prosty wyraz (głosuje), a dzieci przeliczają ilość głosek i podnoszą odpowiedni kartonik z cyfrą i kropkami
15. „Wesoło bawimy się w lesie” – zabawa w parach przy muzyce „Shaker” – ruchy naprzemienne - podczas zwrotki dzieci stoją naprzeciwko siebie w parach i klaszczą w ręce partnera po skosie - prawa do prawej, lewa do lewej, podczas refrenu poruszają się swobodnie po klasie naśladując miksowanie owoców w szejkerze - wyginają ciało (zabawa z kinezjologii edukacyjnej)
16. Wracamy do przedszkola – dzieci ustawiają się w pociąg i maszerują do słów wiersza:
• Idzie zuch, wicher dmucha (marsz do przodu) i do tyłu ciągnie zucha (dwa kroki do tyłu)
Ale zuch się nie przejmuje i do przodu maszeruje (marsz do
do przodu
17. Praca indywidualna - karty pracy
• Wyszukiwanie z rozsypanki wyrazowej wyrazów LAS i otoczenie ich pętlą (w rozsypance znajduję się wyrazy podobne np. lis, los)
• Pisanie po śladzie (pętelki, fale)
• Odrysowanie liści za pomocą szablonu i dorysowanie obok owoców drzew z których pochodzą
• Wypełnienie konturów liści kredkami
• Wyszukiwanie i zaznaczanie różnic między dwoma obrazkami
18. W dalszej części dnia dzieci malują palcami farbami plakatowymi nt. "Jesienny las"

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
„Słucham i mówię” – nagrania magnetofonowe z kolorowymi obrazkami Danuty Nawrockiej i Hanny Rodak, materiał przyrodniczy, obrazki do zawieszenia na szyi, nagranie „Shaker”, kartoniki z wyrazami, kartony z napisami wyrazu LAS, magnetofon, koperty z kartonikami, na których są cyfry i odpowiadająca im ilość kropek, bębenek, tamburyn, karty pracy, szablony liści, kredki, ołówki, farby plakatowe, kartony.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.