SCENARIUSZ ZAJĘCIA DYDAKTYCZNEGO
W GRUPIE DZIECI TRZYLATKÓW
„PSZCZÓŁKI”
PRZEDSZKOLE........
Prowadząca: Beata Przeczewska
Data: 18.09.2013
Temat tygodnia: JESIENNE POGODY.
Temat zajęć: SŁOŃCE, DESZCZ, ULEWA! LIŚCIE ŻÓŁTE LECĄ Z DRZEWA!
Obszar:
Poziom umiejętności i wiedzy opanowanej przez dzieci z edukacji ekologicznej.
Cel ogólny:
Kształtowanie nawyku określania zjawisk atmosferycznych, rozumienie znaczenia wody dla ludzi, zwierząt i roślin, kształtowanie umiejętności obserwowania pogody
Cele operacyjne:
- dziecko zna zjawiska atmosferyczne
- dziecko zna znaczenie wody dla organizmu
- dziecko zna kolory związane z jesienią: żółty, zielony, czerwony
-skupia uwagę na zajęciu
-rozwija sprawność manualną
Formy:
Praca z całą grupą.
Metody:
• Oglądowa - pokaz
• Słowna - rozmowa
• Weryfikująca – pochwała
• Twórcza – zadań stawianych dziecku
Pomoce:
• Ilustracje charakterystycznych cech jesieni: deszcz, kałuże, dziecko z parasolem, las
w odcieniach jesiennych (żółte liście)
• Liść z papieru dla każdego dziecka
• Kawałki gąbki
• Farby- kolory jesieni
• Wiersz B. Formy „Deszcz”
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Zaproszenie dzieci do kółeczka, nawiązanie kontaktu z dziećmi.
2. Wspólna zabawa „Taniec jesiennych liści”.
Dzieci ustawione w rozsypce wykonują ruchy zgodnie z poleceniem nauczyciela:
• jesień chodzi z pędzelkiem-nauczyciel, dotknięty pędzelkiem listek spada na ziemię
• dzieci zbierają liście
• dzieci rozsypują liście,
• dzieci wirują jak listki
3. Wiersz „ Deszcz” B. Formy
Deszcz wraz z rodziną przybył z daleka.
Oj wiele pracy nas tutaj czeka.
Ziemia jest sucha, deszczu spragniona.
Wody ! wołają rośliny do nas.
Malutki deszczyk wnet zrosił trawę.
Kapaniem przerwał dzieciom zabawę...
Napoił drzewa trawy i łąki
Schłodził powietrze i kwiatów pąki.
Wtem się wichura wielka zerwała
Groźna ulewa wszystko zalała.
Burzą się mocno rzeki, jeziora
Mokre chodniki place dokoła.
Zabrakło nagle wody ulewie.
Słonko błysnęło na jasnym niebie.
4. Rozmowa n/t komu potrzebny jest deszcz. Przedstawienie ilustracji- pomocy dydaktycznych- deszcz, dziecko w deszczu, dziecko z parasolem, kałuże.
5. Zabawa ruchowa : „Słońce, deszczyk, ulewa”- pokazywanie paluszkami deszczu ulewy słońca.
6. Praca przy stolikach- wykonanie pracy plastycznej techniką mokre w mokrym „JESIENNY LIŚĆ”.
7. Czynności higieniczno-porządkowe: dokładne mycie rąk po skończonych zajęciach, porządkowanie miejsca pracy, pomoc nauczyciela.
8. Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań.
Opracowanie: mgr Beata Przeczewska