X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 2130
Przesłano:

Scenariusz spotkania w ramach akcji "Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom"

Jestem nauczycielką nauczania zintegrowanego w Szkole Podstawowej w Tymowej w województwie dolnośląskim. W grudniu roku szkolnego 2007/2008, zgłosiłam swoją szkołę do programu "Czytające szkoły".
Celem mojego przedsięwzięcia było wzbudzenie zainteresowania ogólnopolską akcją promującą korzyści płynące z głośnego czytania książek przez dorosłych dzieciom, tworzenie wokół dzieci sympatycznej atmosfery kontaktu z książką, wyrabianie od najwcześniejszych lat potrzeby obcowania z kulturą żywego słowa.
W ramach „OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA CZYTANIA DZIECIOM” zorganizowałam cykl spotkań dla uczniów klas 0 – III. W każdej klasie zaproszeni goście prezentowali inną lekturę.
Poniżej przedstawiam scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie I.


Temat zajęć: Poznajemy bohaterów książki „8 + 2 i ciężarówka”

Cele operacyjne
Uczeń potrafi:
· uważnie słuchać czytanego tekstu;
· krótko wypowiedzieć się na zadane pytanie;
· czytać ze zrozumieniem krótkie zdania;
· wykonywać proste obliczenia matematyczne;
· zgodnie współpracować w grupie;
· w estetyczny sposób wykonać pracę plastyczną.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie dzieci, rodziców i pani dyrektor.
2. Zabawa integracyjna: „Chodźcie do koła”.
3. Rozszyfrowanie plątaninki literowej:
Uczniowie pracują w czterech grupach. Rozszyfrowane hasło zapisują na kartkach, a następnie głośno odczytują (każda grupa odczytuje jeden wyraz – CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM).
4. Ułożenie hasła z rozsypanki wyrazowej, przyklejenie na arkuszu szarego papieru i zawieszenie go na tablicy.
5. Poinformowanie dzieci i rodziców o celu spotkania.
6. Prezentacja książki "8 + 2 i ciężarówka" - Anne-Cath. Vestly.
7. Umieszczenie karty z wydrukowanym tytułem i nazwiskiem autorki książki na arkuszu z przyklejonym wcześniej hasłem: CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM.
8. Zajęcie wygodnej pozycji. Czytanie książki przez panią dyrektor szkoły.
9. Rozmowa z dziećmi na temat książki:
· Dlaczego książka nosi tytuł „8 + 2 i ciężarówka”?
· Z ilu osób składa się prezentowana rodzina?
· Ile jest dzieci w tej rodzinie?
· Jakie imiona nosiły dzieci?
· Które dziecko jest najstarsze, które najmłodsze?
· Jakiego koloru jest ciężarówka?
· Dlaczego ciężarówka była uważana za członka rodziny?
· Z ilu osób składa się wasza rodzina?
7. Podpisywanie sylwetek postaci przygotowanych przez nauczyciela symbolizujących poszczególne dzieci występujące w książce:
(Dzieci podzielone są na dwa zespoły. Każdy zespół otrzymuje po 8 sylwetek postaci oraz zdania informujące o wieku poszczególnych bohaterów, np. Mads ma 8 lat. Uczniowie przyporządkowują zdania do poszczególnych postaci a następnie głośno odczytują zdania.
8. Ćwiczenia matematyczne.
· Układanie postaci od najstarszej do najmłodszej i odwrotnie.
· Rozwiązywanie zadań typu: o ile starszy, o ile młodszy?
9. Ćwiczenia plastyczne.
(Uczniowie podzieleni są na dwa zespoły. Każdy uczeń w zespole losuje kartkę z napisanym na niej imieniem bohatera książki i próbuje narysować jego portret. Następnie uczniowie wykonują plakaty na arkuszu szarego papieru, wykorzystując narysowane portrety oraz przygotowane przez nauczyciela sylwetki bohaterów książki wraz z podpisami. W zajęciach aktywnie uczestniczą dorośli).
10. Zakończenie imprezy
Taniec integracyjny: „Czas się żegnać”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.