Scenariusz zajęć dla dzieci i rodziców pod hasłem „Zaczarowane parasole”
Cele główne:
rozwijanie umiejętności rozwiązywania zagadek: słownych, słuchowych, wzrokowych
rozwijanie twórczej aktywności i kreatywnego myślenia
umacnianie więzi między dzieckiem i rodzicem poprzez wspólne zabawy
kształcenie umiejętności tworzenia prac plastycznych z różnorodnych materiałów
Cele szczegółowe:
dziecko rozwiązuje zagadki
liczy w możliwym dla siebie zakresie
rozpoznaje kolory
doskonali sprawność rąk, sprawność ruchową, spostrzegawczość
improwizuje ruchowo
bawi się przy muzyce
właściwie reaguje na zmiany w muzyce: wysokość dźwięku, dynamikę, tempo
Metody: czynna, słowna, oglądowa
Formy: zajęcie z całą grupą, zespołowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: obrazki parasoli dla każdego dziecka, sylwety parasoli – 6 sztuk, opowiadanie H. Łochockiej: „Jak czerwony parasolik smokiem został mimo woli”, obrazki: deszcz, chmury, wiatr, kałuże, kalosze, burza, gazety, 2 parasole – od deszczu i od słońca, nagrania CD
Przebieg zajęć:
1. Powitanie. Dz i R w kole, Dz przed R, wspólne śpiewanie piosenki: „Witam was”
2. Zabawy paluszkowe: Rodzinka, Goście, 5 małych małpek.
3. Zabawy według metody Ruchu Rozwijającego
- R parasol, Dz chowa się pod parasolem
- „Kałuże” - stopy dziecka na stopach R, chodzimy omijając kałuże ( wycięte z gazet)
- na przerwę w muzyce Dz i R dotykają się wymienionymi częściami ciała
4. Opowiadanie w formie teatrzyku „Jak czerwony parasolik smokiem został mimo woli”
5. Ukryte parasole: szukanie ukrytych w sali parasoli
6. Przypięcie parasoli do tablicy, liczenie, określanie kolorów, kolejności.
7. Zabawa ruchowa : „Kałuże” - na sygnał dziecko wskakuje do kałuży – wyciętej z gazety.
8. Układamy parasole: zabawa z wykorzystaniem kolorowych sznurowadeł- na narysowanej sylwecie parasola dziecko z pomocą rodzica układa ze sznurowadła parasol
9. Zagadki słowne, słuchowe – zjawiska atmosferyczne
10. Masażyki: „Pizza”, „Pogoda”, „Myszka”
11. Zabawa wyciszająca: „Kołysanka” - Dz przed R, R kołysze dziecko słuchając kołysanki
12. Praca twórcza przy stolikach. Różne materiały- kredki pastele, farby, duże formaty sylwet parasoli, plastikowe butaelki, nakrętki, szary papier i inne. Rodzic wraz dzieckiem wykonuje parasol według własnego pomysłu.
Dla dzieci starszych można dołączyć Metodę Dobrego Startu – rysowanie kresek ukośnych do piosenki „Zła pogoda”