X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 21263
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zagadkowa jesień - scenariusz zajęć

Przedszkole Nr 87 im. „Jacusia i Agatki” w Poznaniu
Grupa wiekowa: dzieci 5- ,6 - letnie
Prowadząca: mgr Magdalena Wysocka.
Temat kompleksowy: Jesienny czas
Temat zajęcia: Zagadkowa jesień
Cel główny: rozwijanie kompetencji językowych dzieci
Podstawa programowa:

Obszar 4
Dziecko (...) formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te inne.
Obszar 3
Dziecko zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawne pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym.
Obszar 1
Dziecko przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych) (...).
Dziecko obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują (...).
Obszar 13
Dziecko liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenia od poprawnego.
Metoda: oglądowa, słowna, czynna.
Forma pracy: w zespołach, indywidualna
Cele operacyjne:
Dziecko:
- czuje się powitane, dostrzeżone przez nauczycielkę i kolegów,
- podejmuje omówione zadania,
- potrafi wykonać zadanie wspólnie z kolegami,
- respektuje wspólnie ustalone zasady obowiązujące w zabawach igrach zespołowych,
- dostrzega i potrafi opisać cechy przedmiotów,
- rozwiązuje i próbuje układać zagadki słowne,
- opisuje słownie obraz lub ilustrację,
- przestrzega zasad ustalonych w grupie przedszkolnej,
- stara się obdarzać uwagą osoby, z którymi prowadzi rozmowę,
- stara się myśleć i działać empatycznie,
- liczy w zakresie 10.
Środki dydaktyczne:
- koperty z odpowiedziami na zagadki (rysunkami) po jednej kopercie dla każdej drużyny, kartki, pisaki, szarfy w czterech kolorach, koszyki, kasztany, schemat zadawania pytań

W trakcie zajęcia konieczna jest taka ilość dorosłych, ile będzie drużyn.


Przebieg zajęcia:
1. POWITANIE - powitanie dzieci w kręgu.
2. WPROWADZENIE DO TEMATU ZAJĘCIA
- zaproszenie dzieci do jesiennego konkursu zagadek;
- podział dzieci na drużyny;
- nauczycielka zauważa swoją pomyłkę (w przygotowanych kopertach nie ma pytań, tylko same odpowiedzi) i prosi dzieci o pomoc w przygotowaniu zagadek - pytań do gotowych odpowiedzi.
3. PRZYGOTOWANIE ZAGADEK
- ustalenie zasad układania zagadek – odpowiedzi należy utrzymać w tajemnicy, zagadki mogą być w formie opisu zachowania lub wyglądu tego, co jest odpowiedzią, pracujemy po cichu (żeby dzieci z innych drużyn wcześniej nie usłyszały naszych zagadek);
- praca w zespołach – rozdanie kopert drużynom, układanie zagadek (nauczycielki zapisują propozycje dzieci).
4. KONKURS ZAGADEK
- ustalenie zasad konkursu: pytanie zadaje jedno wybrane dziecko z drużyny, odpowiedzi udzielają tylko dzieci z wyznaczonej drużyny, za każdą prawidłowo rozwiązaną zagadkę przyznawany jest jeden punkt (kasztan), dzieci z pozostałych drużyn nie podpowiadają;
- przeprowadzenie konkursu.
5 ZAKOŃCZENIE KONKURSU
- podziękowanie dzieciom za pomoc i poratowanie w kłopocie;
- podliczenie punktów, wskazanie drużyny zwycięskiej;
- docenienie pracy dzieci ze wszystkich drużyn.

W trakcie tego zajęcia dzieci ułożyły takie zagadki:

1.To spada, można z tego zrobić bukiet, można się tym osypywać, to ma różne kształty i kolory, można po tym skakać (liście)
2.Można zrobić z tego naszyjnik i korale, jest pokarmem dla ptaków, rośnie w naszym ogrodzie (jarzębina)
3.Jest okrągłe, może być czerwone, żółte i zielone, w środku ma pestki, jest zdrowe i ma witaminy, można z niego zrobić sok (jabłko)
4.Jak się wchodzi do kałuży, to nie przemakają, mogą być kolorowe (kalosze)
5.Rośnie to po deszczu w lesie, jest przeważnie koloru brązowego (grzyb borowik)
6.Jest wielokolorowy lub jednokolorowy i używamy tego, gdy pada deszcz (parasol)
7.To coś jest kolczaste, jest małe i ma cztery nogi. Na swoim grzbiecie nosi zapasy (jeż)
8.Jest żółta, jesienią spada z drzewa, ponieważ jest dojrzała, smaczna i soczysta (gruszka)
9.Mają kłujące skorupki, jesienią spadają, wszystkie dzieci je zbierają (kasztany)
10.Mieszka w lesie, jej domem jest drzewo, chętnie chrupie żołędzie (wiewiórka)
11.Rośnie w lesie, czapeczkę ma czerwoną w białe kropki (muchomor)
12.Do słoików wkładamy owoce i warzywa, żeby zimą to zajadać (zaprawy z owoców i warzyw)
13.Jest mokry, hałasuje w kałużach, spada na ziemię (deszcz)
14.Spada z drzewa i ją jemy, jest fioletowa (śliwka)
15.Jest szumiący, chłodny, mocny a czasami słaby, przez niego spadają liście z drzew (wiatr)
16.Mają czapki, są brązowe, spadają z drzewa, nie mają takich białych plamek (żołędzie)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.