X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 21246
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dziwne zachowania w drogerii past, szczoteczek i kubków - zabawa dydaktyczna

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie 5 latków

Nauczyciel: Iwona Derkacz
Blok tematyczny: Zdrowe ząbki mamy, bo o ząbki dbamy – utworzenie Klubu
Wiewiórka
Temat: Zabawa dydaktyczna „Dziwne zachowania w drogerii past, szczoteczek i kubków”
Cele operacyjne: - uczeń potrafi klasyfikować zbiory wg cechy wspólnej
- liczy w zakresie 9
- potrafi posługiwać się liczba porządkową w zakresie 1-3
- potrafi wyodrębnić głoskę w nagłosie, śródgłosie i wygłosie oraz
sylaby w wyrazach: szczotka, pasta, kubek
- potrafi odczytać zapis graficzny: pasta, kubek, szczotka
- potrafi ułożyć puzzle z 6, 7, 8 części
- zna pojęcie owoc i warzywo
- rozumie znaczenie warzyw i owoców w dbaniu o zęby

Cele główne: - posługiwanie się umiejętne liczbą porządkową w zakresie 1-3
- utrwalenie znajomości znaków graficznych liczb 1,2,3,
- klasyfikowanie zbioru wg jednej cechy
- rozwijanie postawy prozdrowotnej poprzez dbanie o zęby
Metody: inscenizacja, eksponująca, rozmowa, zadaniowa, burza mózgu, gry dydaktyczne, bezpośredniej celowości ruchu
Forma: indywidualna, z cała grupą
Pomoce: wiersz „Kino w łazience” W. Chotomskiej , kukiełki kubka, szczoteczki, pasty, obrazek sklepu drogeryjne, 3 kubki, 4 szczoteczki, szampon, 2 pasty do zębów, 2 mydła, perfum, płyn do kąpieli, nagranie muzyczne piosenki „Szczotka, pasta”, 6 kubków, 6 past, 6 szczoteczek wyciętych z papieru z naklejonymi obrazkami owoców, warzyw, jogurtu, zagadki słowne, nagranie melodii marszu, obrazki 3 półek w drogerii kartoniki liczb 1, 2, 3, karty pracy, puzzle „kubek owocowo – warzywny” 6 – 7 – 8, wyrazy: szczotka, pasta, sklep, kubek napisane małymi literami drukowanymi , tamburino


Przebieg:
1. Wprowadzenie: „ Co się zmieniło w kąciku sklepowym?”.

Nauczyciel zaprasza dzieci do kącika i ogląda wraz z nimi akcesoria: perfum, kubek, pasty, szczoteczki itp.
Zdaniem dzieci jest nazwać sklep drogerią lub kosmetycznym.

2. Oglądanie teatrzyku kukiełkowego „Kino w drogerii” w oparciu o wiersz W. Chotomskiej „Kino w łazience”.

Nauczyciel trzyma sylwety pasty, szczoteczki, kubka, umieszczonych na tle obrazka sklepu drogeryjnego:
Szczotka: Jestem szczotka
Pasta: Jestem tuba
Szczotka: Pani tuba jest za gruba
Pasta: Jestem gruba, ale schudnę, bo to wcale nie jest nudne.
Nauczyciel pokazuje ruch wyciskania pasty na szczotkę
Szczotka: Buzia sama się otwiera – mycie zębów będzie teraz
Będę myła zęby póty
Aż umyję w trzy minuty!
Kubek: Teraz pora na mój występ- Dam ci trochę wody czystej.
Wypłucz buzię, umyj szczotkę i piosenki zanuć zwrotkę:
„Kto zawsze, kto zawsze o zęby dba
ten uśmiech, ten uśmiech na twarzy ma”.

3. Rozmowy nt.: perypetii bohaterów teatrzyku w oparciu o pytania
– Kto wystąpił?
- Jak zachowywali się bohaterowie?
- Czego mogą nas nauczyć ?

4. Zabawa ruchowa przy piosence „Szczotka, pasta”

Dzieci tworzą kolo. W środku koła stoi troje dzieci trzymających sylwety bohaterów
teatrzyku.
Wszyscy tańczą wg instrukcji słownej nauczyciela.

5. Zabawa dydaktyczna „Dziwne zachowania w drogerii past, szczoteczek kubków”

1) Klasyfikowanie szczoteczek, past, kubków pod względem cechy wspólnej – obrazka na kubku.
- Wybieranie przez chętne dzieci szczotki, pasty i kubka wg cech wspólnej obrazka takiego samego np. owocu: śliwka, jabłko, gruszka, warzywa: marchewka, ziemniak i jogurt. Wypowiedzi nt. roli żywieniowej i higienie jamy ustnej.
- Przeliczanie szczoteczek, past i kubków na każdej z trzech półek, określanie, porównywanie liczebności zbioru w zakresie 9 i posługiwanie się liczbą porządkową : pierwsza, druga, trzecia
- Przeliczanie zbiorów szczotek, past i kubków pod względem cechy wspólnej i przyporządkowywanie kartoników ze znakiem graficznym; 1, 2, 3
- Wyodrębnienie pierwszej głoski w wyrazie –ćwiczenia w nagłosie : pasta, szczotka, kubek, i sylab, czytanie globalne wyrazów – w oparciu o zagadki słowne;
„:Jest biała, siedzi w tubie, zęby czyścić nią lubię”
„Ma ucho, lub bez ucha, zęby wypłukać nim lubię”
„Najeżona jest jak jeż , lecz nie kłuje,
bo o czystość zębów dbamy, gdy ją używamy”.

6. Zabawa ruchowa „ W drogerii”

Nauczyciel wiesza w trzech miejscach w sali 3 obrazki sklepów drogeryjnych
przedstawiające półki z 1 pastą, 2 pastami, 3 pastami i odpowiednio w takiej liczbie kubki i szczoteczki. W rytmie muzyki do marszu oglądają wystawy, a na sygnał tamburina i kartonika z liczbą 1, 2 lub 3 stają przy odpowiednim obrazku.

7. Karty pracy do samodzielnego rozwiązania „Ile jest szczoteczek, past, kubków na półce w drogerii?”

Zadaniem dzieci jest przeliczanie przedmiotów na półce i połączenie z odpowiednią
liczbą 1, 2 lub 3 oraz pokolorowanie sklepu wg własnej inwencji.

8. Nagradzanie pracy puzzlami owocowo – warzywnymi – „Kubek do mycia zębów”
Zadaniem dzieci jest ułożenie kubka z puzzli 6 - 7 – 8 części, przyklejenie ich na kartce i wklejenie kartonika z liczbą 1, 2 lub 3 w zależności od liczby warzyw lub owoców na kubkach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.