Scenariusz zajęć dla dzieci 4-5 letnich
Temat: ,,Niezwykłe portrety”
Cele ogólne:
• kształtowanie logicznego myślenia,
• rozwijanie zainteresowania malarstwem,
• rozwijanie inwencji twórczej.
Cele szczegółowe : dziecko
• rozwiązuje zagadki słowne,
• ruchem naśladuje czynności wykonywane w sklepach różnych branż,
• ogląda reprodukcje malarskie,
• rozumie znaczenie pojęcia „portret”,
• potrafi dostrzec różnice między poszczególnymi portretami,
• uważnie obserwuje i wypowiada się na temat treści obrazów,
• potrafi narysować portret dowolnej osoby.
Metody: słowna, stawianych zadań, ekspresji twórczej
Formy: z całą grupą, indywidualna
Pomoce: nagranie tańca powitalnego na płycie CD wg Klanzy, owoce i warzywa (eksponaty), reprodukcje malarskie – portrety i obrazy S. Wyspiańskiego, Leonarda da Vinci G. Arcimboldo, kartki z bloku rysunkowego, zdjęcia warzyw i owoców wycięte z gazet reklamowych
Przebieg:
1. Taniec powitalny.
2. „Warzywa i owoce” – rozpoznawanie i nazywanie poszczególnych gatunków warzyw i owoców na podstawie słownego opisu.
3. Zabawa ruchowa „Jedziemy na zakupy”.
4. Prezentacja różnych portretów autorstwa leonarda da Vinci, S. Wyspiańskiego; wskazanie różnic między poszczególnymi obrazami i wyjaśnienie pojęcia „portret”.
5. Przedstawienie reprodukcji obrazów Giuseppe Arcimboldo – wskazanie i nazwanie owoców i warzyw stanowiących poszczególne części ciała człowieka.
6. Praca plastyczna – wykonanie portretu osoby z wykorzystaniem wyciętych zdjęć owoców i warzyw.
Opracowanie:
Barbara Kręcichwost
nauczycielka Przedszkola nr 43
we Wrocławiu