X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 21165
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mieszkańcy łąki - scenariusz w grupie dzieci 6-letnich

nauczyciel - Anna Podolak

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 6– LETNICH

TEMAT TYGODNIOWY : Wiosna na łące
TEMAT DNIA: Mieszkańcy łąki

CELE KSZTAŁCĄCE :
- doskonalenie elementarnych umiejętności matematycznych w zakresie orientacji przestrzennej i liczenia dziecka;
- wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną


PRZEBIEG ZAJĘĆ :

1. Powitanie wierszykiem:

Gdy się dzieci chcą przywitać,
to dzień dobry mówią wszystkim,
uśmiech miły posyłają,
prawą rączką pomachają .

Cel operacyjny:
- dziecko potrafi wskazać lewą i prawą rękę

2. Zagadka odkrywanka.
Na tablicy znajduje się duży arkusz papieru z kolorowymi okienkami, pod którym znajduje się
obrazek. Dzieci rzucają dwoma kostkami, przeliczają ile w sumie wypadnie oczek,
odkrywają okienka z taką samą liczbą oczek (kwiatów) oraz liczbą. Próbują odgadnąć co
kryje się na obrazku pod okienkami.

Cel operacyjny:
- dziecko kształci percepcję wzrokową
- dodaje na konkretach w zakresie przekraczającym 10
- dziecko rozpoznaje cyfry
3. Wysłuchanie wiersza pt „Łąka” I. Salach
Łąka tyle ma mieszkańców,
zwierząt, roślin kolorowych.
Tu motylek, a tam pszczółka,
Tutaj kwiatek, o – różowy!

Z kopca wyszedł krecik mały,
Obok idzie mrówka.
Na rumianku w krasnej sukni
Przycupnęła boża krówka.

Cel operacyjny:
- dziecko słucha utworu wierszowanego
- dziecko potrafi przeliczyć owady na obrazku

4. „Zwierzęta małe i duże” – zabawa matematyczna, mierzenie długości
Każde dziecko odszukuje kopertę ze swoim imieniem. W kopercie znajdują się obrazki
różnych owadów i zwierząt, miarka długości z suwakiem, pisak. Zadania są zróżnicowane
według możliwości dzieci, - praca na kilku poziomach. Przy każdym zwierzątku zaznaczone
są punkty od których dziecko zaczyna marzenie długości ( dziecko mierzy od lewej do
prawej). Dziecko ma za zadanie zmierzyć wszystkie zwierzątka i owady miarką, zaznaczyć w
okienku kreskami ilość odliczonych okienek na miarce. Dzieci określają, które zwierzątko
jest najdłuższe a które najkrótsze.

Cel operacyjny:
- dziecko mierzy różne długości miarką
- wie na czym polega pomiar długości
- dziecko liczy na konkretach w zakresie 10
- dziecko porównuje długości: długi, krótki najkrótszy, najdłuższy

5. Zabawa ruchowa „Kolorowe motyle”
Nauczyciel recytuje 3 zwrotkę wiersza I. Salach „Łąka”

Nad ta łąką kolorową
Bal wydały dziś motyle,
Zapraszają wszystkie dzieci,
Więc zatańczmy z nimi chwile.

Każde dziecko ma przypięte gumkami na paluszkach motyle w różnych kolorach. Na dźwięk
kołatki poruszają się motyle czerwone, na dźwięk trójkąta poruszają się motyle żółte, na
dźwięk grzechotki fruwają niebieskie.

6. „Łąka”– praca graficzna z kartą pracy
Każde dziecko otrzymuje kartę pracy. Na karcie pracy znajduje się obrazek podzielony na
kilka części ( według możliwości dzieci- praca na poziomach). Poniżej jest ten sam obrazek
ale części są pomieszane. Dzieci przeliczają w aspekcie porządkowym, która to część jest w
kolejności i wpisują poniżej w okienku taką ilość kropek. A dzieci które potrafią wpisują
cyfrę.

Cel operacyjny:
- dziecko ustala miejsce w szeregu: ten jest pierwszy, ten jest piaty
- numeruje obiekty z wykorzystaniem cyfr

7. Pożegnanie rymowanką:

Gdy się dzieci chcą pożegnać,
do widzenia mówią wszystkim,
uśmiech miły posyłają,
lewą rączką pomachają.

Cel operacyjny:
- dziecko potrafi wskazać lewą i prawą rękę

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.