Scenariusz zajęć dydaktyczno – wychowawczych dla dzieci 4-letnich
Temat tygodnia: Jesień w parku i w lesie
Temat dnia: Skarby jesieni
Cele ogólne:
kształtowanie logicznego myślenia;
doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie 4;
rozwijanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów;
zachęcanie do wspólnych zabaw, integracja grupy.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
bawi się przy muzyce; śpiewa znane piosenki;
rozwiązuje zagadki słowne i odpowiednio dobiera do nich ilustracje;
przelicza w dostępnym zakresie;
posługuje się liczebnikami głównymi;
segreguje i klasyfikuje przedmioty;
układa w szeregi różne przedmioty, dokłada kolejne elementy do szeregu, układa szereg według wzoru.
Metody: zabawowo – naśladowcza, słowna, obserwacja, przykładu, pląsy przy muzyce, stawianych zadań, ćwiczeń, el. met. E. Gruszczyk – Kolczyńskiej, swobodnej ekspresji ruchowej.
Formy: indywidualna, zbiorowa.
Pomoce: płyta CD, zagadki słowne, jesienna ilustracja, rysunki do zagadek, żołędzie, szyszki, kasztany, orzechy, 4 koszyki z emblematami „darów jesieni”, karty pracy, listki z papieru kolorowego z buźkami uśmiechniętymi i smutnymi, klej.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie – zabawa ruchowa ze śpiewem przy piosence „Już zajęcia zaczynamy”.
2. Zagadki słowne związane z jesienią. Dziecko, które odgadnie odszukuje na dywanie odpowiedni rysunek (liście, żołędzie, kasztany, deszcz, chmury,...) i przyczepia na tablicy tworząc ilustrację jesienną.
3. „Skarby jesieni” - na dywanie leżą szyszki, kasztany, żołędzie, orzechy. Dzieci tańczą swobodnie przy piosence „Jesienna cza cza cza”; na przerwę podnoszą „skarby” i wkładają do odpowiedniego koszyka z emblematem.
4. Dzieci otrzymują kartoniki z różną ilością „skarbów”. Zadanie polega na policzeniu ich
i wyjęciu z koszyków takiej samej ilości poszczególnych elementów.
5. Zabawa naśladowcza przy piosence „Kolorowe listki”. Dzieci śpiewają piosenkę ilustrując ruchem jej tekst.
6. Dzieci siadają przy stolikach. Każde z nich otrzymuje kartę pracy. Zadanie polega na dokończeniu rozpoczętego szeregu poprzez doklejenie kolejnych elementów lub utworzenie szeregu według podanego wzoru.
7. Ewaluacja – podziękowanie dzieciom za zajęcia, dzieci przyklejają listki uśmiechnięte
i smutne w odpowiednich miejscach w zależności od tego, czy zajęcie się podobało czy nie.