SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO Z RODZICAMI W GRUPIE 3,4-LATKÓW
Agnieszka Maślińska
Grupa 3,4- latki
Data: 21.06.2013 r
Temat: Mamo, tato pobaw się ze mną.
Cele:
- wspomaganie rozwoju dziecka poprzez ruch oraz kontakt emocjonalny i fizyczny,
- dzielenie przestrzeni z innymi ludźmi i nawiązanie kontaktu z nimi, umiejętność współpracy z partnerem,
- wytworzenie pogodnego i radosnego nastroju,
- nawiązanie kontaktów między rodzicami, zachęcenie ich do wspólnej zabawy z dzieckiem,
- kształtowanie i utrwalanie pozytywnych emocji w stosunku do innych osób
- budzenie zamiłowania do ruchu przy muzyce.
Metody- czynna, metoda zadaniowa
Formy- zajęcia z całą grupą, zadania w parach : rodzic z dzieckiem
Pomoce dydaktyczne: odtwarzacz CD, płyty CD: muzyka relaksacyjna, „tańce w kręgu”, chusta animacyjna, kolorowy papier, farby, wałek do farb
Przebieg spotkania:
1. Powitanie uczestników spotkania piosenką powitalną „Wszyscy są” (Klanza). Dzieci i rodzice stoją w kole i śpiewają.
„Wszyscy są, witam was!
Zaczynamy już czas! - wszyscy maszerują po kole
Jestem ja - każdy wskazuje na siebie
Jesteś ty - każdy wskazuje na bliską osobę
Raz, dwa, trzy! - trzy klaśnięcia w swoje dłonie
2. Zabawa integracyjna „Wesołe powitanie” (witanie się różnymi częściami ciała).
Dzieci odwracają się twarzą do mamy lub taty, na hasło:
witają się paluszki – dziecko i osoba dorosła witają się paluszkami,
witają się dłonie – dziecko i osoba dorosła dotykają się dłońmi,
witają się łokcie – dziecko i osoba dorosła dotykają się łokciami,
witają się kolana – dziecko i osoba dorosła dotykają się kolanami,
witają się stopy – dziecko i osoba dorosła dotykają się stopami,
witają się plecy – dziecko i osoba dorosła dotykają się plecami.
3. Zabawa z chustą animacyjną przy piosence „Kółko graniaste” i „Karuzela”.
4. Zabawy z chusta animacyjną:
- pod chustą przebiegają dzieci, które, np.: mają blond włosy, brązowe oczy itp.
- tworzenie fal i podrzucanie piłki w taki sposób, by nie spadła
- „Rybak i rybki”- dziecko jest „ rybką” i wchodzi pod chustę,
rodzic jest „ rybakiem”, który musi złowić rybkę – wchodzi na chustę
5. Masażyk .Rodzice siadają za dziećmi, masują im plecy mówiąc wierszyk. Potem następuje zmiana ról.
Po pleckach płynie rzeczka (wzdłuż kręgosłupa rysujemy wężyki)
I przeszła pani na szpileczkach (szybko „idziemy” czubkami dwóch palców)
A potem przeszły słonie (powoli „kroczymy” całą wewnętrzną stroną dłoni)
I przebiegały konie (szybko, ale z wyczuciem „galopujemy” lekko zaciśniętymi piąstkami)
Wtem przemknęła szczypaweczka (delikatnie szczypiąc wędrujemy po plecach na skos)
Zaświeciły dwa słoneczka (powoli zataczamy dłońmi koła)
A potem spadł deszczyk (delikatnie stukamy opuszkami palców)
Czy czujesz już dreszczyk? (delikatnie szczypiemy dziecko w kark)
6. Zabawa ruchowa przy muzyce „Gimnastyka”.
7. Praca plastyczna – Wspólne wykonanie serca z odciśniętych dłoni oraz paluszków.
8. Muzyczne pożegnanie rodziców i dzieci:
Żegnam was, żegnam was,
Już kończymy, już czas.
Byłam ja, byłeś ty,
Raz, dwa, trzy!
9. Zabawa integracyjna w kole na pożegnanie „Iskierka”
Iskierkę puszczam w krąg
Niech wróci do mych rąk.
10. Podziękowanie dzieciom i rodzicom za udział w zajęciu, wręczenie uśmiechniętych słoneczek.