Numer: 21119
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Bezpieczna droga - scenariusz zajęcia koleżeńskiego

Scenariusz zajęcia koleżeńskiego
Prowadząca: Agnieszka Maślińska
Temat kompleksowy : Bezpieczna droga
Grupa 3,4- latki
Data: 29.05.2013r
Czas trwania 15 minut
Cele ogólne:
- Poznawanie w zabawach elementarnych przepisów ruchu drogowego, reagowanie na umowne znaki.
- Uważne słuchanie i rozumienie słownych poleceń nauczycielki, kierowanych do całej grupy.
- Słuchanie wiersza recytowanego przez nauczycielkę.
- Ćwiczenia słuchowe, nazywanie różnych głosów ( np. dźwięki wydawane przez pojazdy).
Cele operacyjne , dziecko:
- Poznaje wygląd i znaczenie sygnalizatora świetlnego.
- Potrafi bezpiecznie zachować się na ulicy.
- Rozpoznaje głosy wydawane przez pojazdy.
- Wprawnie posługuje się przyborami plastycznymi
- Utrwala znajomości kolorów( czerwony ,pomarańczowy, zielony)
Metoda: Czynna -kierowanie własną działalnością dziecka
Oglądowa – pokaz, obserwacja
Słowna -rozmowa
Forma: zbiorowa, indywidualna
Pomoce: ilustracja ulicy, wiersz I. Salach pt. Światełko, płyta CD z nagraniem odgłosów pojazdów, kółka w trzech kolorach czerwony, zielony, żółty, plastikowe kółka, sygnalizator świetlny- kontur, farby plakatowe w trzech kolorach, kawałki wycinanki w trzech kolorach, klej, „Miasteczko Komunikacyjne”


Przebieg zajęcia
1. Powitanie dzieci poprzez wspólne powiedzenie dzień dobry. Przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się po chodniku i ulicy( w najbliższym czasie dzieci wybierają się na pieszą wycieczkę).
2. Ilustracja przedstawiająca skrzyżowanie. Zwrócenie uwagi na przejście dla pieszych, sygnalizator świetlny. Krótkie omówienie ilustracji.
3. Słuchanie wiersza I. Salach pt. „ Światełko”. Omówienie wiersza.
4. Zabawa rytmiczno- ruchowa „Sygnalizator świetlny”. Przy muzyce dzieci spacerują, gdy nauczycielka pokaże kółko czerwone zatrzymują się w miejscu, gdy pokaże się kółko zielone biegają. Do zabawy wykorzystane są elementy z „Miasteczka Komunikacyjnego”
5. Ćwiczenia słuchowe „ Jaki to pojazd”? Rozpoznawanie głosów wydawanych przez pojazdy.
6.Zabawa ortofoniczna:
- ćwiczenie narządów mowy na zgłoskach: dzyń, pi – bip, poprzez naśladowanie odgłosów wydawanych przez pojazdy.
7. Praca wspólna „ Sygnalizator świetlny”- dzieci w grupach wykonują elementy świetlne do sygnalizatora, zostaną potem one naklejone na podstawę sygnalizatora.
8. Zabawa ruchowa przy piosence „ Samochody”
9. Z chętnymi dziećmi malowanie farbą plakatową nt.: „Sygnalizator świetlny”
- dzieci wypełniają kontur sygnalizatora świetlnego barwą czerwona, pomarańczową i zieloną.
10. Podziękowanie dzieciom za aktywność i znajomość zasad bezpiecznego poruszania się po jezdni i chodniku, wręczenie dzieciom świateł odblaskowych.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.