Konspekt zajęć
przeznaczony do realizacji w grupie dzieci czteroletnich
Cele dydaktyczne:
dziecko :
- rozpoznaje i nazywa podstawowe emocje (radość, smutek, złość, strach)
- zna tekst wyliczanki Raz i dwa oraz słowa i melodię piosenek Biedronka Lola, Trzy kółeczka
- uważnie i ze zrozumieniem słucha opowiadania nauczyciela Sen Loli
- umiejętnie posługuje się rekwizytami obrazującymi treść opowiadania
- potrafi rozpoznać daną osobę na podstawie opisu jej wyglądu
- wie, że nie wygląd a cechy charakteru decydują o wartości człowieka
- ćwiczy percepcję wzrokową poprzez różnicowanie i rozpoznawanie kształtów
- układa kompozycje z patyczków wg wzoru
- prawidłowo wykonuje zadania ruchowe
- rozróżnia tempo wolne i szybkie dając temu wyraz w różnicowaniu kroków tanecznych
- wie jak zrobić magiczną kulę i jak można jej użyć do czynienia dobra
- rozwija pamięć ruchową podczas zabawy Magiczna liczba siedem.
Cele wychowawcze:
dziecko:
- zdobywa wiedzę i umiejętności dotyczące współdziałania w grupie poprzez przeżycia i praktyczne działanie
- poznaje dobro jako wartość
- stara się być dobrym kolegą
- doskonali umiejętność komunikowania się oraz efektywnego współdziałania w zespole
- rozwija empatię w stosunku do bliskich osób, wrażliwość na krzywdę innych z jednoczesnym aktywizowaniem do niesienia pomocy w konkretnych sytuacjach
- wzmacnia więź grupową, odczuwa radość z bycia razem, podejmowania wspólnych działań
- pozbywa się ewentualnych napięć, niepokoju oraz otwiera się na codzienność w przedszkolu, pozostałe dzieci i wychowawczynię
- zaspokaja potrzebę ruchu w sposób kontrolowany i bezpieczny
- wyrabia nawyk kolejnego wypowiadania się podczas rozmów w grupie
- aktywnie uczestniczy w aranżowanych zabawach kształtujących odporność emocjonalną
Metody pracy:
- aktywizujące, stymulujące, usprawniające
- elementy Metody Pedagogika Zabawy
- elementy muzykoterapii grupowej
- czynne
- słowne
- percepcyjne
Formy pracy:
- indywidualna jednolita
- indywidualna zróżnicowana
- zbiorowa jednolita
- zbiorowa zróżnicowana
Środki dydaktyczne: sylwety: Kasi i Tomka, biedronki Loli z opowiadania Sen Loli oraz pozostałych postaci – bohaterów zagadek słownych Każdy z nas jest troszkę inny, bluzeczka w kropki, kołderka, kartonki w kształcie koła, trójkąta, kwadratu z zawieszką na szyję, koperty, czapka listonosza, domki z figurami, drewniane patyczki, plastikowe tacki, kostka na ściankach których narysowane są różne kształty możliwe do ułożenia z kilku patyczków, woda, słoik, figurka aniołka, cekiny, kartoniki z minkami, naklejki ewaluacyjne, podkłady muzyczne.
Przebieg zajęć:
ZAJĘCIA WPROWADZAJĄCE
1. Radosne powitanie
Uczestnicy zajęć rozpoczynają wspólną zabawę słowami rymowanki (M. Barańska):
Jedna rączka, druga rączka
Pięć paluszków ma, pięć paluszków ma.
Paluszki składamy, wszystkich tu witamy
Raz i dwa, raz i dwa.
2. Zabawa orientacyjno - porządkowa A w tym kole
Dzieci poruszają się zgodnie z rytmem i ze zmieniającym się tempem słuchanej melodii. Poprzez wykonywanie gestów, ruchów ciała wskazanych przez nauczyciela wzmacniają łączącą ich więź. Wykorzystanie w tej zabawie elementów modelu muzykoterapii grupowej powoduje rozwój emocjonalno – społeczny przedszkolaków.
3. Wspólne śpiewanie piosenki pt. Biedronka Lola
Dzieci wraz z nauczycielem śpiewają piosenkę oraz wykonują ruchy adekwatne do jej słów odkrywając radość ze wspólnej zabawy bez elementów współzawodnictwa. Jedna osoba tańczy z sylwetą biedronki wewnątrz utworzonego okręgu.
ZAJECIA WŁAŚCIWE
4. Słuchanie opowieści nauczyciela zatytułowanej Sen Loli
Nauczyciel opowiada dzieciom bajkę pt. Sen Loli (Przewodnik metodyczny Wesołe przedszkole czterolatka cz. 1, str. 141 – 142). W tym czasie kilkoro chętnych przedszkolaków wciela się w role aktorów używając rekwizytów adekwatnych do opowiadanej historii. Dzieci ukierunkowane pytaniami nauczyciela dostrzegają wychowawcze przesłanie utworu. Nauczyciel pomaga przedszkolakom w przeniesieniu myśli przewodniej bajki na grunt codziennych sytuacji przedszkolnych.
5. Zabawa Niespodzianki od Kasi
Dzieci siedzą w kręgu. Jedna osoba jest listonoszem. Ma za zadanie rozdać pozostałym uczestnikom zabawy 4 koperty. Ukryte są w nich kartoniki w kształcie kwadratu. Dzieci wspólnie określają cechy tej figury, gdyż to o jej wygląd pytała biedronka Lola - bohaterka opowiadania. Zadaniem odbiorców listów jest policzenie ile kartoników w kształcie kwadratu znajduje się w poszczególnej kopercie i rozwiązanie zagadek z serii Każdy z nas jest troszkę inny uświadamiających dzieciom odmienność każdego z nas, która nie powinna dzielić, a zachęcać do wzajemnego poznawania siebie, odczuwania radości z bycia razem w podejmowanych wspólnie zabawach.
Oto teksty zagadek słownych (M. Strzałkowska), do których dzieci mają dopasować odpowiednią sylwetę postaci:
Złotowłosa grzeczna Majka
patrzy zerka obserwuje.
Gdy założy okulary
Wtedy się najlepiej czuje.
Piotrek ciągle chodzi smutny,
wciąż czymś martwi się i trapi...
Czasem chciałby się uśmiechnąć,
lecz, niestety, nie potrafi.
Kaja ma brązową buzię
i sterczące warkoczyki,
Lubi skakać, tańczyć, śpiewać
i jeść słodkie batoniki.
Tadek lubi pograć w piłkę
lecz gdy widzi Karolinę,
to o piłce zapomina
i ma najszczęśliwszą minę.
6. Zabawa jednocząca grupę Rodziny figur
Nauczyciel prezentuje dzieciom różne rodziny (zbiory): ludzi, zwierząt, figur. Zachęca dzieci do wyboru medalionu w wybranym przez siebie kształcie (koło, kwadrat, trójkąt). Zadaniem dzieci jest zawieszenie go na szyi i dowolne poruszanie się przy muzyce dbając o przestrzeganie niezbędnych zasad bezpieczeństwa. Gdy muzyka ucichnie dzieci mają zgromadzić się w odpowiednim miejscu (domku z symbolem figury).
7. Zabawa Sprytne figury
Dzieci z figurami siadają skrzyżnie na dywanie w rozsypce. Nauczyciel wywołuje poszczególne figury i wydaje im polecenia:
dzieci z trójkątnego domku skaczą jak piłeczki
dzieci z domku oznaczonego kwadratem stoją na jednej nodze
dzieci mające kartoniki w kształcie koła kładą je na głowie i próbują wstać w taki sposób, aby koła nie spadły na podłogę.
8. Zabawa Trzy kółeczka
Dzieci z poszczególnych domków tworzą okrąg i tym sposobem powstają tytułowe trzy kółeczka. Wszyscy uczestnicy zabawy tańcząc śpiewają słowa ludycznej piosenki:
Patrzcie, patrzcie, jak wesoło
trzy kółeczka krążą w koło.
Trzy kółeczka krążą wraz,
och jakże to cieszy nas.
Rączki w górę wyciągamy,
dokoła się obracamy
Jedną nóżka tupniem wraz
i do tego klaskiem wraz
Drugą nóżką tupniem wraz
i do tego klaśniem wraz.
9. Zabawa Kostka
Dzieci mają do dyspozycji drewniane patyczki (4 sztuki) i plastikowe tacki. Układają na nich figurę, kompozycję, którą wskazuje kostka rzucona przez uczestnika zabawy. Nauczyciel zachęca dzieci do wzajemnego pomagania sobie w razie trudności w wykonaniu zadania. Przedszkolaki wyciągają też z wnętrza kostki karteczki ze zobrazowanymi emocjami. Rozpoznają i nazywają radość, smutek, złość, strach. Mówią o tym, w jakich sytuacjach doświadczają tych emocji (chętne dzieci).
ZAJECIA KOŃCOWE
11. Zabawa bieżna Detektywi są wśród nas
Dzieci – detektywi biegają po sali przy muzyce. Na przerwę w muzyce nauczyciel wskazuje osobę, którą muszą odnaleźć, np. dziewczynkę z długimi włosami w białej bluzce. Zabawę powtarzamy kilka razy.
12. Zabawa Prezent dla Loli
Nauczyciel prezentuje dzieciom zgromadzone na stoliku przedmioty: szklany słoik, wodę w kubeczku, figurkę aniołka, cekiny. Czyta recepturę wg której należy wykonać prezent dla Loli. Dzieci wspólnie wykonują magiczną kulę dobroci chroniącą bohaterkę opowiadania przed złymi snami, które ją niepokoiły. Określają kształt zakrętki od słoiczka. Porównują jej wygląd z biedronkowymi kropkami. Przekazują wykonaną wspólnie pracę z rąk do rąk mówiąc słowa : Lubię Cię po czym wręczają ją Loli.
13. Ewaluacja zajęć Radość - smutek
Dzieci wybierają spośród zgromadzonych minek – naklejek tą, która odzwierciedla ich nastrój po odbytych zajęciach. Nauczyciel uprzednio informuje dzieci, który kartonik wyraża jaką emocję.