Scenariusz zajęć
Prowadząca: Magdalena Brzozowska
Temat: Jak być uprzejmym wobec siebie? Ballada o uprzejmym rycerzu-Wiery Badalskiej. Pasowanie na Świetlika.
Cele ogólne:
- Aktywizowanie i rozwijanie wyobraźni i twórczego myślenia.
- Okazywanie uprzejmości wobec siebie.
Cele operacyjne: (dziecko)
- współdziała w grupie
- nawiązuje kontakty z kolegą,
- rozwija umiejętności pantomimiczne,
- rozwija percepcję wzrokową,
- porusza się w rytmie muzyki.
Metody: słowna, poglądowa, ekspresyjna, zadaniowa
Forma pracy: grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: kotyliony z czterema postaciami dla każdego dziecka, obrazki z królem, królewną, rycerzem i smokiem, dwa arkusze szarego papieru, muzyka na płytach, koperty z zadaniami dla czterech grup, instrumenty perkusyjne dla grupy rycerzy, tekst Regulaminu Świetlicy i ,,Obietnicy wzorowego świetlika”, duża kredka, niespodzianki dla dzieci.
Tok zajęć
1. Powitanie dzieci, losowanie kotylionów z 4 postaciami (królem, królewną, rycerzem i smokiem.
2. Przydział zadań dla grup. Wszystkie dzieci śledząc tekst, uważają na słowa:
- król (naśladuje nakładanie korony),
- królewska córka (przegląda się w lustrze)
- rycerze (wyciąga szpadę)
- smok (zieje ogniem)
3. Przeczytanie ballady Ballada o uprzejmym rycerzu (podkład muzyczny). Pantomima dzieci.
4. Zadania dla poszczególnych grup (rozdanie kopert).
Grupa król:
Taniec grupowy przy muzyce na cześć królewny,
Grupa królewska córka:
Przygotowuje rysunek sukni ślubnej,
Grupa rycerze:
Przygotowują hymn na cześć królewny,
Grupa smok:
Układa jadłospis na wesele królewny.
Zaprezentowanie poszczególnych grup.
Wszystkie grupy biją sobie brawo, kłaniają się sobie.
5. Wspólna zabawa przy muzyce.
6. Przypomnienie zasad panujących w świetlicy Regulamin Świetlicy.
7. Złożenie obietnicy Wzorowego Świetlika.
Nauczyciel czyta, dzieci powtarzają. Obiecuję że...
• będę zawsze słuchał nauczycieli i rodziców,
• będę miły i sympatyczny dla wszystkich,
• będę szanował zabawki, gry i inne przedmioty znajdujące się w świetlicy,
• będę używał magicznych słów –proszę, przepraszam, dziękuję, dzień dobry, do widzenia.
• nie będę używał brzydkich słów,
• nie będę krzyczał, bił się z kolegami i marudził,
• będę chętnie brał udział we wszystkich zajęciach proponowanych przez nauczycieli.
8. Pasowanie na świetlika przy pomocy dużej kredki.
9. Rozdanie niespodzianek.
-----
Wiera Badalska: Ballada o uprzejmym rycerzu
-----
Za górą wielką, stromą,
w czasach niezmiernie dawnych,
żył pewien mężny rycerz,
ze swej grzeczności sławny.
Niezwykle był uprzejmy,
(co się nie często zdarza)
nikogo nie zaczepiał,
nikogo nie obrażał.
(...)
-----
[korekta redakcyjna cytatu]