Numer: 21091
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Segreguj odpadki - konspekt zajęć

Konspekt zajęć dla grupy dzieci 4- letnich

Temat : Segreguj odpadki.
Cele ogólne:
• Zapoznanie ze sposobem segregacji śmieci.
• Budzenie wrażliwości na dobro i zło w postępowaniu człowieka.
• Kształtowanie proekologicznych postaw społeczeństwa.
• Podniesienie poziomu świadomości ekologicznej .
• Rozwinięcie u przedszkolaków szacunku, poczucia odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego, wrażliwości na przyrodę, a także uświadomieniu, jak bardzo istotny jest problem właściwego postępowania z odpadami.
Cele operacyjne:
• dziecko odróżnia kolory;
• dziecko rozumie konieczność dbania o środowisko;
• dziecko potrafi segregować odpady;
Formy pracy :
• z całą grupą ;
Metody pracy:
• Sytuacja problemowa, rozmowa, opowiadanie, pokaz, metoda ćwiczeń praktycznych, metoda gier i zabaw dydaktycznych, metoda zabaw i gier ruchowych z elementami tańca,
Środki i pomoce dydaktyczne:
• kosze na odpadki wykonane z kartonów w czterech kolorach: żółty, niebieski, biały, zielony;
• Emblematy i opaski w czterech kolorach: żółty, niebieski, biały, zielony.
• odpady (szkło kolorowe i białe, papier, plastik)
• kaseta magnetofonowa z nagraniem piosenki pt „ Segreguj odpady”
sł. Agnieszka Adam muz. Maciej Kraszewski,
• płyta „W co się bawić” nr 33, M. Bogdanowicz
• gazety.


Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna „ Mało nas...”
Dzieci śpiewają tekst do melodii „Mało nas ...”
Mało nas, mało nas do wspólnej zabawy, gdy podamy sobie ręce to się przywitamy.
2. Zabawa dydaktyczna „ Czarodziejski worek”
Dziecko podchodzi do worka, poprzez dotyk odróżnia i nazywa przedmioty
znajdujące się w nim. / butelki plastikowe po napojach, butelki szklane,
różne papiery, puszki,/
3. Opowiadanie nauczyciela „ Droga do przedszkola”
Przedmioty te znalazłam w drodze do przedszkola. Ktoś pozostawił po sobie straszny bałagan. Nie wiem, kto to był, ale pozostawił stosy papieru, puszki i butelki po napojach a, także plastikowe opakowania.
4. Rozmowa na temat opowiadania.
– Kto mógł się tak zachować?
- Jak można nazwać taką osobę?
- Czy tak można postępować?
- co należy robić ze śmieciami ?
- można je pozostawia na ulicy, chodniku, w parku, lesie ....?
5. Słuchanie piosenki „Segreguj odpady”
- dzieci segregują odpady zgodnie z tekstem refrenu.........
1. Pomyśl już teraz o naszej planecie 2. Bo śmieci i odpady nie są jednakowe
Zanim się stanie jednym wielkim śmieciem Są szklane, papierowe, także plastikowe
Byłby to wtedy problem nie lada Więc posłuchaj dobrej rady i segreguj odpady
Zatem już teraz pomyśl o odpadach I od dzisiaj swych śmieci nie wyrzucaj do śmieci
Ref. Osobno plastik, osobno szkło
Osobno papier zapamiętaj to
Osobno plastik, osobno szkło
Osobno papier przyrodę chroń
6. Zabawa orientacyjno – porządkowa „ Skrzatki sortują odpadki”
Każde dziecko losuje karteczkę na odwrocie której narysowany jest symbol odpadu: szkło białe lub kolorowe, papier, plastik. Z przypiętymi karteczkami tańczą dowolnie w rytm słyszanej melodii. W czasie przerwy w muzyce dzieci szukają kosza ze swoim symbolem tworząc małe kółeczka. Kiedy wszystkie dzieci znajdą już swoje miejsce nauczyciel zamienia karteczki z symbolami . Nauczyciel decyduje jak długo ma trwać zabawa.
7. Praca plastyczna „ odpadkowe stworki”
Dzieci otrzymują zgromadzone odpady / kolorowe
gazety, wykonują z nich śmieszne stworki.
8. Zabawa ruchowa „ Kolorowy pociąg”
Nauczycielka rozdaje dzieciom opaski w czterech kolorach: żółty, biały, niebieski i zielony. Kolor opaski oznacza kolor pojemnika na odpady. Dzieci tworzą pociąg, który jeździ / przy akompaniamencie muzyki/ po kraju Na przerwę w muzyce pociąg zatrzymuje się i zbiera śmieci zgodnie z kolorem pociągu.

9. Zakończenie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.