Numer: 21090
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Słowa dają dzieciom moc. Supermoc! Scenariusz spotkania z rodzicami

SCENARIUSZ SPOTKANIA Z RODZICAMI POD HASŁEM „SŁOWA DAJĄ DZIECIOM MOC. SUPERMOC!”– W RAMACH KAMPANII FUNDACJI DZIECI NICZYJE I AGENCJI REKLAMOWEJ PUBLICIS „SŁOWA DAJĄ MOC”

DATA: 30.09. 2013
PRZYGOTOWAŁY: Beatrycze Komuda, Aneta Domagała
UCZESTNICY: rodzice
MIEJSCE: sala przedszkolna
TEMAT: Słowa dają dzieciom moc. Supermoc!

CELE OGÓLNE:
- uświadomienie rodzicom zalet płynących ze stosowania pochwał wobec dzieci

CELE OPERACYJNE:
Rodzic:
- potrafi wskazać wady i zalety płynące ze stosowania pochwał
- zna zasady właściwego stosowania pochwał

METODY:
- praktyczne – burza mózgów, wizualizacja, doświadczenie
- podająca – rozmowa
- eksponująca – zasady dotyczące przebiegu spotkania, informacje dla rodziców rozdane po spotkaniu

FORMY PRACY:
- zbiorowa – jednolita
- indywidualna – jednolita
- grupowa - jednolita

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Zasady dotyczące przebiegu spotkania spisane na kolorowych kartkach, szary papier, markery, 3 sztalugi, ankiety ewaluacyjne, przydatne informacje ze spotkania dla rodziców


PRZEBIEG SPOTKANIA:
1. Powitanie rodziców przez nauczycieli prowadzących spotkanie
2. Wprowadzenie do tematyki spotkania
3. Przeczytanie zasad zapewniających komfort i poczucie bezpieczeństwa uczestnikom spotkania ( bez ocen i krytyki, uczestnictwo w ćwiczeniach jest dobrowolne, jesteśmy aktywni, chronimy swoją prywatność, wyciszamy telefony)
4. Burza mózgów na temat „Dlaczego nie warto chwalić dzieci?”; spisywanie pomysłów przez chętnych rodziców na arkuszu szarego papieru
5. Wizualizacja pt. „Sytuacja z mojego dzieciństwa” - przypomnienie sobie dowolnych sytuacji z dzieciństwa przez rodziców, kiedy ktoś ich pochwalił; opisywanie własnych myśli, uczuć i zachowania towarzyszących tej sytuacji
6. Wyciągnięcie wniosków przez prowadzących na temat roli pochwały w życiu człowieka; wskazanie zalet stosowania pochwał
7. Doświadczenie „Rysunek” – wykonywanie rysunku przez trzech ochotników na arkuszach szarego papieru przymocowanych do sztalug:
• Sytuacja nr 1 – rysowanie domku – wstawienie każdemu ochotnikowi takiej samej oceny
• Sytuacja nr 2 – rysowanie psa – wstawienie każdemu ochotnikowi innej, zupełnie przypadkowej oceny
• Sytuacja nr 3 – rysowanie kwiatka – stosowanie pochwał słownych przez prowadzącego na temat poszczególnych elementów wszystkich rysunków
- Wypowiedzenie się ochotników na temat własnych myśli i odczuć w poszczególnych sytuacjach; wskazanie różnicy przez prowadzących spotkanie pomiędzy oceną a wyrażeniem swojej aprobaty
8. Podsumowanie spotkania; wyciągnięcie wniosków na temat tego, jak należy chwalić dziecko oraz jakich błędów nie popełniać, aby pochwała nie zamieniła się w antypochwałę
9. Podziękowanie rodzicom za przybycie
10. Rozdanie ankiet ewaluacyjnych oraz informacji zawierających:
• zasady formułowania pochwał, stosowania komunikatów werbalnych i niewerbalnych
• przykłady niewłaściwych pochwał
• przykłady myśli i uczuć oraz pozytywne wnioski wynikające ze stosowania pochwał

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.