Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców przeprowadzonego przez Monikę Rykowską w grupie dzieci 3,4-letnich w dniu 5.11.2012r.
Temat: „W krainie Pani Jesieni”
Zadania opisane w podstawie programowej:
Obszar 1: Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
1.2 przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;
Obszar 3: Wspomaganie mowy dzieci:
3.2 mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji.
Obszar 7: Wychowanie przez sztukę - dziecko widzem i aktorem:
7.1 wie, jak należy się zachować na uroczystościach, np. na koncercie, festynie, przedstawieniu, w teatrze, w kinie.
Obszar 8: Wychowanie przez sztukę - muzyka i śpiew, pląsy i taniec:
8.1 śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;
Obszar 9: Wychowanie przez sztukę - różne formy plastyczne:
9.2 umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych.
Umiejętność kluczowa- finalna:
Dziecko bierze udział w przedstawieniu, samodzielnie recytując fragmenty wierszy o jesieni oraz śpiewając piosenki.
Cel ogólny: utrwalanie wiadomości o jesieni poprzez zaprezentowanie przez dzieci repertuaru o tematyce jesiennej. Integracja rodziców ze środowiskiem przedszkolnym.
Cele operacyjne: dziecko:
samodzielnie recytuje fragmenty wierszy o jesieni;
śpiewa zespołowo poznane piosenki: „ Kap, kap, kap”; „Kolorowe listki”; „Dwa jabłka”, „Dwa Kasztanki” do muzyki nagranej na płycie CD,
ilustruje ruchem treść piosenki „Kolorowe listki”
aktywnie słucha muzyki tworząc obrazy ruchowe;
wspólnie z rodzicami wykonuje pracę plastyczną pt.: „Jesienne drzewo”
Metody: czynna, słowna, oglądowa.
Formy pracy: grupowa, zespołowa
Środki dydaktyczne: piosenki pt. „Kap, kap, kap”, „Dwa jabłka, „Kolorowe listki”, :Dwa Kasztanki” nagrane na płytach CD, magnetofon na płyty CD, wiersze o tematyce jesiennej, kartony, klej, nożyczki, skrawki materiałów, cekiny, koraliki, mulina, bibuła, papier kolorowy, kuleczki z bibuły, listki wycięte dziurkaczem, plastelina, farby, folia malarska, parasole,
Przebieg:
1. Powitanie przybyłych gości.
2. Zaprezentowanie rodzicom repertuaru o tematyce jesiennej w wykonaniu dzieci:
Indywidualna recytacja wierszy;
Grupowe śpiewanie piosenek „Kap, kap, kap”, „Kolorowe listki”, „Dwa jabłka”, „Dwa kasztanki”
Taniec dzieci do piosenki pt. „Kolorowe listki”.
3. Zabawa z rodzicami „Pod parasolem”. Dzieci wraz z rodzicami tańczą przy piosenkach jesiennych, na przerwę w muzyce chowają się pod parasole (kilkoro rodziców trzyma parasol).
4. Inscenizacja ruchowa przy muzyce Kitaro pt.”Silk road” z użyciem folii malarskiej- tworzenie obrazów ruchowych.
5. Reagowanie ruchem folii na nagrania zjawisk atmosferycznych, drobny deszczyk- delikatny ruch folii, duży deszcz- gwałtowne ruchy folii, burza- chowanie się pod folią( podniesienie jej do góry)
6. Praca plastyczno- techniczna pt. „Jesienne drzewo”. Rodzice odrysowują dłoń dziecka oraz swoją na kartonie, wycinają je. Następnie wspólnie z dziećmi ozdabiają je według własnych pomysłów, wykorzystując materiały przygotowane przez nauczyciela m.in. nożyczki, klej, skrawki materiałów, cekiny, koraliki, mulinę, bibułę, papier kolorowy, kuleczki z bibuły, listki wycięte dziurkaczem, plastelinę, farby. Tak przygotowane dłonie będą stanowiły liście drzewa. Dzieci wraz z rodzicami nakleją „liście” na namalowane wcześniej drzewo i wokół niego.
7. Podziękowanie wszystkim za udział w zajęciu.