KONSPEKT ZAJĘĆ JĘZYKA ANGIELSKIEGO
DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM
TEMAT: PLAYING WITH COLOURS.
(ZABAWA KOLORAMI)
Cele nauczania ogólne:
* Określanie kolorów
* Bogacenie słownictwa
Cele nauczania szczegółowe:
*Uczeń :
- rozumie nazwy kolorów,
- potrafi prawidłowo wymówić nazwy kolorów,
- potrafi określić kolor danego przedmiotu,
- ćwiczy umiejętność efektywnego współdziałania w grupie.
Formy pracy:
*zbiorowa
*grupowa
*indywidualna
Metody pracy:
*wizualne (kolorowe plansze)
*audytywne (rymowanka)
*czynnościowe (wykonywanie poleceń, wykonywanie zadań, nazwy kolorów)
Czas:
* jedna jednostka lekcyjna
Środki dydaktyczne:
*Kolorowe plansze
*Karty pracy – motyle
*Nagrania z muzyką
*Kredki, słomki
TOK ZAJĘĆ:
1. Część wstępna zajęć
- Powitanie. Nauczyciel wita się z uczestnikami słowami Hello!
- Rozgrzewka językowa – przedstawiamy się. Nauczyciel przedstawia się słowami – I am Olga, a następnie zadaje wszystkim pytanie „What’s your name”? Uczestnicy odpowiadają: I am .........(podają swoje imię). Następnie uczestnicy zostają podzieleni na grupy, w których wykonują wizytówki ze swoimi imionami (w każdej grupie znajdują się uczniowie kl. Ia i kl. IIa oraz trójka przedszkolaków).
2. Część zasadnicza zajęć
- Zabawa „What colour is it?”: Uczestnicy pozostają w grupach. Nauczyciel wprowadza wszystkich w tematykę zajęć za pomocą kolorowych piłeczek, a następnie pokazując kolorowe kółka i wypowiadając nazwy kolorów. Wszyscy powtarzają za nauczycielem. W dalszej części każda grupa otrzymuje kolorowe kółka. Nauczyciel wypowiada poznane kolory, a zadaniem uczestników jest podniesienie do góry kółka z właściwym kolorem.
- Zabawa „What colour is missing”: Nauczyciel prosi wszystkich uczestników o zamknięcie oczu, poleceniem – close your eyes, i chowa jeden z wcześniej poznanych kolorów. Następnie zadaniem dzieci jest odgadnięcie jakiego koloru brakuje i podanie jego angielskiej nazwy.
- Nauka wierszyka „Colorus”: Nauczyciel mówi wierszyk, a następnie prosi wszystkich, żeby powtarzali za nim, jednocześnie pokazując wymienione w wierszyku kolory. W dalszej części wszyscy wychodzą na środek sali, nauczyciel dzieli uczestników na 6 grup, każda grupa losuje dla siebie jeden z kolorów, następnie dzieci ustawiają się zgodnie z kolejnością kolorów w wyliczance, w trakcie wyliczanki każda grupa wypowiada swój kolor, a pozostałą część wierszyka wszyscy recytują wspólnie.
„Pink, orange and green,
red, yellow and blue,
I love colours,
How about you?”
- Zabawa „Cards”: wszyscy siedzą w kręgu. Nauczyciel rozdaje karteczki z kolorami. Następnie włącza muzykę, w tym czasie uczestnicy podają sobie wcześniej rozdane karteczki. Gdy ucichnie muzyka uczestnicy przestają podawać sobie karteczki. Nauczyciel wypowiada dwa z wcześniej poznanych kolorów. Osoby, które trzymają karteczki z wypowiedzianymi kolorami muszą wstać.
3. Część końcowa zajęć
- Zabawa „Pretty butterflies”: Nauczyciel rozdaje wszystkim karty pracy. Uczestnicy kolorują motyle, wykorzystując wcześniej poznane nazwy kolorów, a następnie przyklejają do nich słomki. Po wykonaniu zadania każdy uczestnik opowiada jakie kolory ma jego motyl.
- Pożegnanie. Wszyscy żegnają się słowami Bye!