Numer: 21031
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W Baśniowej Krainie - scenariusz balu przebierańców dla przedszkola

SCENARIUSZ BALU PRZEBIERAŃCÓW „W BAŚNIOWEJ KRAINIE”

Cele:
- Wskazanie różnych możliwości wspólnej zabawy
- Wyrabianie umiejętności podporządkowywania się przyjętym zasadom gier
- Kształtowanie postawy aktywnej współpracy z innymi podczas wykonywania zadań
- Uwypuklanie znaczenia kulturalnego zachowania się w trakcie zabaw
- Stwarzanie atmosfery radości, zadowolenia ze wspólnych zabaw z młodszymi kolegami

Metody organizacyjne:
Czynne
- metoda zadań stawianych dziecku
- metoda ćwiczeń
- metoda samodzielnych doświadczeń
Słowne
- metoda żywego słowa
- rozmowy, opowiadania, zagadki
- objaśnienia i instrukcje
Percepcyjne
- metoda obserwacji i pokazu
-metoda przykładu

Formy organizacyjne:
- indywidualna
- zespołowa
- grupowa

Pomoce dydaktyczne:
- stroje do przebrania się (pisarki, wróżki, Czerwonego kapturka, wilka, Kopciuszka, krasnoludków, Baby Jagi, Złej Królowej)
- puzzle ( Królewna Śnieżka, Czerwony Kapturek, Kopciuszek)
- płyta z piosenką „My jesteśmy krasnoludki” i
- książki z tekstem baśni o Czerwonym Kapturku i Królewnie Śnieżce
- trzy sylwety wilka
- farby
- kredki
- wycinanki
- klej
- pędzle
- sześć talerzyków papierowych
- pierniczki
- trzy koszyczki
- szablony jabłek w kolorze zielonym, żółtym i czerwonym
- trzy pudełka
- buty dzieci
- płyty z piosenkami dla dzieci
- odtwarzacz CD


PRZEBIEG BALU:

1. PRZYWITANIE DZIECI (pisarka - K. Kosińska)
„Witam Was moje kochane dzieci. Jestem pisarką i piszę baśni dla dzieci. Chcę Was dziś zabrać w baśniową podróż do krainy za siedmioma górami, za siedmioma lasami, za siedmioma rzekami, czyli bardzo, bardzo daleko stąd. Tam gdzie się udamy dzieci czas nam szybko i radośnie zleci. W baśniowej krainie czeka na Was wiele zadań i niespodzianek. Spotkamy się z Czerwonym Kapturkiem i wilkiem, Baba Jaga, Królową, krasnoludkami, wróżką. Czy jesteście gotowi na te niezwykła podróż? W takim razie zamknijcie oczy i przenieśmy się do pierwszej baśni.”

2. „Z JAKIEJ TO BASNI?” (wróżka – K. Korczak)
„Oto baśniowa kraina, w której pomieszały się nie tylko królewnom imiona. Krasnoludki się zgubiły i z Czerwonym Kapturkiem się bawiły. Na balu Śnieżka tańczyła a o północy pantofelek zgubiła. A czy Kopciuszek szedł do swej babci, by zanieść jej koszyk pełen słodkości?”

(Dzieci dostają puzzle, z których układają obrazek przedstawiający jakąś bajkę: Krokodylki – Kopciuszek, Biedronki – Królewna Śnieżka, Elfy – Czerwony Kapturek. W sali znajdują się obrazki przedstawiające postacie i elementy z tych bajek. Zadaniem dzieci jest wybranie obrazków pasujących do ich bajek.

3. „MY JESTEŚMY KRASNOLUDKI” – zabawa ruchowo – naśladowcza (krasnoludki – E. Półtorzycka, M. Lupa)
„Z jakiej bajki my jesteśmy, my wesołe krasnoludki? Ja uwielbiam spać i chrapać, do poduszki się układać. Kto z was powie moje dzieci jak ja się nazywam?” – Śpioszek

„A ja wcale się nie cieszę, że was widzę małe dzieci. Bale to jest dziwna sprawa, wciąż muzyka i zabawa. Ja tam nie wiem z czego śmiechy i radosne te uciechy. I w dodatku imię moje wnet zgadniecie, czy nie tak?” – Gburek

„W nagrodę, że nas tak dobrze znacie, piosenkę razem z nami zaśpiewacie” - krasnoludki

(Dzieci stają w kole i śpiewają z pokazywaniem piosenkę „My jesteśmy krasnoludki”)

4. „CO SIĘ STAŁO ZE ZŁYM WILKIEM?” ( Czerwony Kapturek – G. Makowiecka, wilk – D. Tarasiewicz )
„Wilk wybrał krótszą drogę i pierwszy przybył do domku babci. Naśladując mój głos zapukał do drzwi. Kiedy wilk znalazł się w środku, rzucił się na babcie i pożarł ją jednym kęsem. Potem ubrał się w szlafrok i czepek babci.” – Jaka to bajka ma wilka złego z lasu ciemnego?
Odgadliście doskonale, lecz wilk płacze i skowycze. – Czerwony Kapturek
„Mnie się boja dzieci stale, przez to, że mam zęby wilcze .Ja pożerać więcej nie chcę – babci i Kapturka. Mym przysmakiem są jagody i z kremem rurka.”- wilk

„A może dzieci złemu wilkowi pomożemy i w dobrego Go zaczarujemy?” – Czerwony Kapturek

(Dzieci dostają: Krokodylki – farby, Biedronki – wycinanki, Elfy – kredki i dużą sylwetę wilka. Każda grupa przy pomocy tych przyborów ozdabia sylwetę wilka, by Go odczarować.)

„Wilk szczęśliwy jest i dobry – już nie będzie zjadał, ale słyszał, że zła w baśni jest też Baba Jaga” – Czerwony Kapturek

5. „PIERNICZKI” (Baba Jaga – A. Gryszkiewicz)
„Witam wszystkie przedszkolaki w baśni Baby Jagi. Lecz i ja dziś chcę być dobra dla waszej gromady. Do mej z czekolady i piernika chaty zapraszam te grzeczne i przebrane skrzaty”- Baba Jaga

(Na stoliku stoi 6 talerzyków. Na każdym jest po tyle samo pierniczków. Zadaniem dzieci jest jak najszybsze zjedzenie bez użycia rąk jak największej ilości pierniczków. W tle leci piosenka związana z baśnią o „Jasiu i Małgosi”.)

6. „RAZ, DWA, TRZY, BABA JAGA PATRZY” – zabawa organizacyjno – porządkowa (Baba Jaga – A. Gryszkiewicz)

„ Teraz się wszyscy poruszamy, a gdy muzyka ucichnie w figurki się pozamieniamy” – Baba Jaga

7. „JABŁKA DLA KOPCIUSZKA” (Zła Królowa – K. Jarmołowicz)
„Teraz moja kolej zabrać Was do baśniowej krainy. Ucha nadstawcie i posłuchajcie:
Macocha była tak pewna siebie, że nie znosiła nawet myśli o tym, że w królestwie może być ktoś od niej piękniejszy. Każdego dnia pytała swoje czarodziejskie lustro: Zwierciadełko, zwierciadełko, powiedz mi w sekrecie, kto jest najpiękniejszy w świecie? Lustro niezmiennie odpowiadało: O moja królowo, w całym królestwie nie ma piękniejszej od Ciebie!”

„Jaka to baśń, czy już wiecie?”

„Aby Śnieżka wybaczyła mi złe zachowanie, może nazbieramy jej jabłek na śniadanie? Jabłek pysznych i soczystych, pięknych, żółtych zielonych i czerwonych.”

(Dzieci zbierają szablony jabłek rozłożone po sali, każda grupa do swojego koszyka. Krokodylki – czerwone, Biedronki – żółte, Elfy – zielone)

8. „BAL KOPCIUSZKA” (Kopciuszek – I. Jabłońska)
„Na balu bym z księciem chętnie potańcowała, lecz zła macocha zadanie mi dała. Mam porządek po siostrach zrobić i buty ładnie ułożyć. Jeśli mi szybko pomożecie – to na bal razem ze mną tańczyć pójdziecie.”

(Dzieci ustawiają się grupami w kole, zdejmują buty i wrzucają je do pudełka. Zadanie polega na dobraniu i ustawieniu butów parami. Po wykonaniu zadania włączona jest muzyka i dzieci zaproszone są do wspólnych tańców.)

„Zadanie wykonane doskonal , wiec czas na obiecane bale”

9. WSPÓLNE, SWOBODNE TAŃCE DZIECI PRZY MUZYCE

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.