X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 21017
Przesłano:

Egzotyczne zwierzę - konspekt lekcji plastyki do klasy IV

KONSPEKT LEKCJI PLASTYKI - KLASA IV
Nauczyciel Beata Jadczak – Kustra

1. Temat : Egzotyczne zwierzę.
2. Czas: 2 godziny lekcyjne
3. Cele – Uczeń
- wie co to jest rzeźba, płaskorzeźba, wie z jakich materiałów jest wykonana,
- wymienia miejsca, w których można umieścić rzeźbę,
- poznaje pojęcia: pomnik, fontanna, relief,
- zna pomniki znajdujące się w najbliższej okolicy,
- poznaje materiały rzeźbiarskie: glinę, kamień, drewno, metal, brąz, gips, marmur,
- wymienia narzędzia rzeźbiarskie,
- zna techniki tworzenia rzeźby
- potrafi posługiwać się różnymi materiałami rzeźbiarskimi takimi jak glina, masa solna, tworzyć prace pod wpływem wyobraźni,
- rozwija zainteresowania związane ze sztuką,
- wzbogaca swój warsztat pracy
4. Metody: pokaz, opis słowny, ćwiczenia praktyczne.
5. Formy : indywidualna, zespołowa
6. Środki dydaktyczne: zdjęcia, ilustracje, foldery, prezentacja multimedialna.
7. Techniki: formowanie, układanie.
8. Materiały plastyczne: glina, masa solna barwiona barwnikami spożywczymi, drut, patyczki, blaszki, cekiny, guziki, koraliki.
9. Pojęcia kluczowe: polichromia, forma przestrzenna, dłuto, rzeźba, płaskorzeźba, glina, drewno, metal, brąz, kamień, gips, marmur, snycerz.

10. Przebieg zajęć:
- Uczniowie w grupach przedstawiają informacje poparte ilustracjami, zdjęciami, folderami nt. pomników, rzeźb, płaskorzeźb w ich miejscowości i najbliższej okolicy.

- Obejrzenie prezentacji multimedialnej, w czasie której uczniowie zapoznają się z rzeźbami wolno stojącymi i związanymi z architekturą oraz z materiałami z których są wykonywane; zastosowanie polichromii. ( Piękna Madonna z Krużlowej, Fontanna Trytona w Rzymie, Chrystus Zbawiciel –posąg w Rio de Janeiro, fragment kamienicy Mikołaja i Krzysztofa Przybyłów w Kazimierzu Dolnym, ołtarz Wita Stwosza w Krakowie, Wenus z Milo, pomnik Chopina w Łazienkach, współczesne formy przestrzenne).

- Uczniowie ustalają z jakiego materiału wykonane są rzeźby, płaskorzeźby w ich okolicy.

- Wizyta rzeźbiarza – snycerza Andrzeja Kmiecika, który pochodzi z naszej miejscowości. Obecnie mieszka w Żarach.
Rozmowa na temat jego twórczości, materiałów z których wykonuje rzeźby.
Prezentacja narzędzi rzeźbiarskich ( dłuta o szerokim ostrzu, szerokie dłuta o półokrągłym ostrzu, wąskie dłuto o półokrągłym ostrzu, nóż snycerski, młotek rzeźbiarski).

- Ćwiczenia twórcze. Jakim jestem zwierzęciem?
Chętni uczniowie naśladują zwierzęta egzotyczne. Przedstawiają je ruchem, wydają dźwięki.

- Omówienie zadania rzeźbiarskiego. Przypomnienie o zasadach bezpieczeństwa podczas posługiwania się ostrymi narzędziami. Dzieci wybierają materiał rzeźbiarski ( glina, masa solna ).

- Wykonanie rzeźby lub płaskorzeźby zwierzęcia egzotycznego. Użycie dodatkowych, ozdobnych materiałów: cekinów, guzików, koralików.

- Porządkowanie stanowisk, omówienie prac i ich ocena.

- Wystawa wszystkich prac.

- Podanie materiałów i przyborów na następne zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.