KONSPEKT LEKCJI MUZYKI - KLASA IV
Nauczyciel: Beata Jadczak – Kustra
Temat: Szlakiem niezwykłych instrumentów.
Cele:
- poznanie nazw instrumentów pochodzących z Afryki, Australii, Ameryki Południowej,
- przypomnienie i utrwalenie wartości nut,
- realizacja schematów rytmicznych,
Formy realizacji: śpiewanie, gra na instrumentach, ruch przy muzyce.
Metody: problemowo – odtwórcza, problemowo – twórcza, organizowania działalności
Przebieg lekcji:
1. Powitanie rytmiczne.
2. Przedstawienie zaproszonego gościa p. Mariusza Kustrę. Zajmuje się on od kilkunastu lat wyrabianiem instrumentów. Jest znany w środowisku lokalnym. Niejednokrotnie promował gminę na różnych imprezach w powiecie i w województwie. Ostatnio rozpoczął hodowlę tykwy
( załącznik nr 1 ), aby z niej również robić instrumenty.
Zaprezentowanie uczniom przez zaproszonego gościa i nauczyciela instrumentów. ( załącznik 2 ) Omówienie ich budowy, pochodzenia oraz zaprezentowanie dźwięków.
3. Pokazanie podstawowego rytmu na djembe. Ćwiczenie slap – ton – bas.
• Bas – Jest najniżej brzmiącym uderzeniem. Uderzamy otwartą dłonią, całą jej powierzchnią w środek membrany bębna. Dłoń, zaraz po uderzeniu, powinna odbić się od skóry, aby nie tłumić powstałego dźwięku. Palce dłoni powinny być złączone.
• Ton –Uzyskujemy go przez uderzenie w bęben przy jego krawędzi. Dłoń powinna być wyprostowana, a palce złączone (poza kciukiem, który należy odchylić).
• Slap – jest najwyżej brzmiącym i najgłośniejszym uderzeniem. Uderzamy przy krawędzi bębna. Palce są rozłączone i razem z dłonią tworzą jakby lekki łuk, tak że o membranę uderzają najpierw opuszki palców, a potem dopiero „dolatuje reszta” palców.
4. Omówienie i przypomnienie wartości nut. Wykonanie schematu rytmicznego na instrumentach.
I grupa ( djembe )
II grupa (shekere)
III grupa (guiro)
IV grupa (dunduny)
5. Zaśpiewanie znanej dzieciom piosenki „Pieśń z Lascaux”. Podzielenie dzieci na 2 grupy. Jedna grupa śpiewa zwrotki z używaniem gestodźwięków.
I zwrotka - pstrykanie palcami.
II zwrotka - tupanie raz prawą raz lewą nogą.
W refrenie druga grupa na instrumentach wybija ćwierćnutowy puls:
Uga uga – uk - dunduny
Uga uga – go - djembe
Uga – uga , uga – uk – grzechotki shekere
To jest pieśń z Lascaux – wszystkie instrumenty
6. Improwizacje ruchowe.
Część uczniów gra na instrumentach prosty układ. Pozostali improwizują taniec afrykańskich ludów.
7. Zaprojektowanie i wykonanie instrumentów z wysuszonego owocu tykwy. Każde dziecko dostaje wysuszony owoc tykwy. Maluje go farbami, używając motywów afrykańskich. Do środka owocu dzieci wsypują groch, koraliki. ( załącznik 3 – są to zdjęcia instrumentów, które już z dziećmi wykonywałam na zajęciach ).