Pożegnanie lata i powitanie jesieni
Scenariusz dla wszystkich grup wiekowych .
Prowadzące Pani Lato, Pani Jesień ( odpowiednie stroje charakterystyczne dla pór roku)
Podkład muzyczny: piosenka Kabaretu Otto” To już Lato”, „ Już lato odeszło”, Miś i Margolcia piosenka pt. „ Zbieramy grzyby”, Podkład muzyczny do piosenki zespołu Bayer Full „Wszyscy Polacy”,Piosenka pt . „ Marsz przedszkolaków”, „ Głowa, ramiona...”.
Rekwizyty: letnie klapki, kapelusz, okulary plażowe, kosz jesienny z darami natury, lista zagadek dla dzieci, szablony grzybów jadalnych i nie jadalnych, kolorowanki dla każdej grupy z motywem letnio- jesiennym.
Czas trwania 40 min
Miejsce: Sala gr. IV
Cele:
· Obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie wraz ze zmianą pory roku (lato – jesień).
· Uczestniczenie w zabawach z elementami improwizacji ruchowej do piosenek , muzyki.
· Sprawne poruszanie się w przestrzeni, wyrabianie płynności, zręczności ruchów.
· Integrowanie się i nawiązywanie życzliwych kontaktów z dziećmi, nauczycielkami z różnych grup.
· Aktywizowanie myślenia poprzez rozwiązywanie zagadek słuchowych
Przebieg:
Każda grupa dzień wcześniej zostaje poinformowana specjalnym jesiennym telegramem o spotkaniu i warunkach uczestnictwa, czyli bilecie wstępu jesiennym darze (np. kasztan, liść, jarzębina).
1.Powitanie przedszkolaków przez prowadzące krótką inscenizacją „ Lato odchodzi , przychodzi Jesień”
Pani Lato wbiega na scenę przy piosence „ To już lato”. Woła dzieci chce grać z nimi w piłkę plażową, nikogo nie zastaje, martwi się i bardzo smuci.
Szuka wyjaśnienia tej sytuacji.
Wchodzi jesień przy piosence pt. „ Już lato odeszło”.
Jesień: Witaj siostro, co ty tu jeszcze robisz?
Lato : Jak co ja tu jeszcze robię , to chyba oczywiste plażuję! , powiedź lepiej co ty robisz?.
Jesień: Zbieram grzyby, maluje liście drzew, strącam kasztany i żołędzie. Po prostu wprowadzam jesienny nastrój do lasu, parku i...
Lato: I odbierasz mi słońce , kwiaty .
Jesień: oj nie złość się, tak już musi być każda pora roku kiedyś się kończy. Szukałaś dzieci na plaży i ich nie znalazłaś, a wiesz dla czego? Bo one są już w szkole, przedszkolu, a te maleńkie w żłobkach wakacje się skończyły. Wszyscy ludzie duzi , mali, zwierzątka i rośliny też musza się teraz przygotować do nadchodzącej zimy.
Lato: Tak, a zemną nie mogą się szykować do tej zimy?
Jesień: Nie bo z Tobą jest za ciepło wszyscy by się bawili w słońcu , a jak by już przyszły chłody nie zdążyli by znaleźć schronienia, zwłaszcza biedne małe zwierzątka były by w niezłym kłopocie. Chyba byś tego nie chciała?
Lato: Nie, nie chce żeby komuś stała się krzywda.
Jesień: Dobrze że się zgadzamy, to teraz ty się pakuj i ruszaj w drogę bo w innym kraju czekają na ciebie dzieci spragnione ciepłej plaży, a ja wprowadzę trochę chłodu i zamieszania .
Lato kłania się wychodzi. Jesień przystraja scenę darami wyciągniętymi z kosza przy piosence „ Lato odchodzi”.
2. Zabawy ruchowo- naśladowcze jesienny spacer do piosenki „ Maszerują przedszkolaki”. Dzieci wykonują serię ćwiczeń ruchowych wspólnie z prowadzącą przy melodyjnej piosence. Ćwiczą sprawność całego ciała, rozwijają mięśnie grzbietu i łydek.
3. Rozwiązywanie zagadek o tematyce jesiennej pt. „ Zgadnij smyku co jesień ma w koszyku?” Pani Jesień wybiera chętne dzieci przedstawicieli grupy i przedstawia wybrane przez siebie zagadki. Nagroda są kolorowanki dla całej grupy.
4. Nauka piosenki „ Nasze Przedszkole jedna rodzina” na melodię z piosenki Bayer Full pt” Wszyscy Polacy”.
Bo nasze przedszkole to jedna rodzina
bawmy się razem gdy jesień się zaczyna
Hej , hej bawmy się
Hej, hej jesień jest
5.Zabawy ruchowe na podwórku przedszkolnym” Jesienne grzybobranie”:
wyjście do ogrodu przedszkolnego. Dziecko poznaje zasady zabawy. Na podwórku ukryte są dwa rodzaje szablonów grzybów, zadaniem dziecka jest znalezieni jak największej liczby „grzybów jadalnych”- oznaczonych kolorem zielonym i żółtym, omijają grzyby czerwone.
6. Przeliczanie zebranych grzybów przez każde dziecko. Podsumowanie ilości zebranych grzybów przez każdą grupę wytypowanie zwycięskiej grupy . Podziękowanie za wspólną zabawę rozejście się do sal.
7. Kolorowanie kolorowanek o tematyce letniej i jesiennej. Rozwijanie przez dzieci sprawności manualnych, umiejętności dokładnego zamalowywania konturów obrazka, dobierania odpowiednich barw.