Numer: 2099
Przesłano:

Konspekt lekcji plastyki w klasie V - Schemat a studium z natury

CZAS TRWANIA: 1 godzina lekcyjna
CELE OPERACYJNE: Uczeń:
- dowie się, co to jest schemat i studium z natury,
- pozna praktyczne zastosowanie przedstawień schematycznych- znaków graficznych,
- na podstawie przykładów malarstwa i grafiki pozna sposoby obrazowania studyjnego,
- pozna znaczące dla sztuki nazwiska twórców,
- dostrzeże bogactwo, jakie niesie sztuka w indywidualizmie poszczególnych twórców,
- zrozumie, że studium z natury stanowi podstawę dla wszelkich interpretacji artystycznych,
- zainteresuje się sztuką,
- spróbuje wykonać samodzielny rysunek studyjny,
- wyrazi własne wnioski i spostrzeżenia dotyczące wykonanego ćwiczenia,
- rozwinie umiejętność dbania o czystość i BHP podczas pracy.

METODA: Słowna- pogadanka, metoda obserwacji- pokaz ilustracji, ekspresja plastyczna, wystawa prac i rozmowa na ich temat.
FORMA PRACY: Praca grupowa jednolita.

TECHNIKA WYKONANIA: rysunek markerem na kartonie A4 –część 1 ćwiczenia,
rysunek cienkopisem na kartonie A4 – część 2 ćwiczenia

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: różnorodne liście suszone jako modele do wykonania rysunków z natury, 2 arkusze papieru A4, czarny marker i cienkopis, komputer z przeglądarką plików JPEG, płyta CD z nagraniem przykładów ilustrujących:
1.schematy (kwiatki z kropek, ptaszki w kształcie literek m, itp., a także przykłady, gdzie zastosowanie wizerunku uproszczonego jest konieczne, np. znaki drogowe),
2.zdjęcia roślin, liści, owoców, zwierząt itp. zestawione z 2-3 przykładami dzieł plastycznych przedstawiających te same rośliny, liście, owoce, zwierzęta.
Zestawienie to ma uwidocznić, że studiowanie natury daje możliwość tworzenia różnorodnych przedstawień, bogatych formalnie i pozwalających wprowadzać autorskie transformacje. Mimo że obrazy powstają na podstawie takiego samego wzorca, różnią się tak, jak różnią się między sobą ich autorzy. Studium natury nie ogranicza indywidualności, natomiast pozwala ją rozwijać i wzbogacać o formy, których jest nieskończenie wiele.

PRZEBIEG LEKCJI

I. Część wstępna:
1. Czynności organizacyjno- porządkowe.
2. Wprowadzenie do tematu:
zanim będzie wyjaśniony temat spotkania, dzieci są proszone o wykonanie z pamięci i bez korekt, rysunku liścia markerem - 5-10 minut.
Zebranie prac i szybkie przypięcie ich na tablicy.
3. Sformułowanie celu i tematu lekcji.

II. Część podstawowa:
1. Wyjaśnienie pojęcia „schemat” i „studium” (co to jest schemat?, jakimi cechami się charakteryzuje?,
gdzie spotykamy wizerunki schematyczne?, dlaczego w tych sytuacjach są lepsze niż studium z natury?).
Schemat ma kilka znaczeń, m.in. jest to ogólny, wstępny szkic lub plan czegoś oraz gotowy wzór czegoś,
powielany potem wielokrotnie. Studium to wierne przedstawienie w oparciu o wnikliwą obserwację modelu.
2. Przykłady znaków drogowych, schemat liścia i różnych typów liści (pokaz z płyty CD).
3. Przykłady studium z natury na podstawie malarskich i graficznych dzieł mistrzów z minionych epok (pokaz z płyty CD).
4. Prezentacja mnogości sposobów obrazowania tego samego elementu w oparciu o studium z natury, będąca wynikiem różnego odczuwania i przedstawiania przez różnych autorów (pokaz z płyty CD).
5. Przygotowanie stanowiska pracy, rozdanie modeli do rysowania (suszone liście).
6. Ekspresja plastyczna- wykonanie studyjnego rysunku liścia. Zwrócenie dzieciom szczególnej uwagi na wnikliwą obserwację kształtu, faktury, deformacji, rysunku unerwienia, itp.
7. Pokaz wykonanych prac – prezentacja w parach schemat + studium.
8. Omówienie i wyciągniecie wniosków.

III. Część końcowa:
1. Podsumowanie i refleksje związane z lekcją.
2. Ocena aktywności uczniów.
Wszyscy uczniowie byli przygotowani do realizacji zadania, pracowali z zaangażowaniem. Powstały ciekawe prace, które są powodem do zadowolenia ich twórców.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.