Scenariusz zajęcia dla dzieci z ryzykiem dysleksji
Temat zajęć : „Kogo dzieci spotkają na łące”
Cele ogólne:
- zapoznanie dzieci z nazwami oraz wyglądem wybranych mieszkańców łąki,
- uwrażliwienie dzieci na potrzebę ochrony przyrody,
- kształtowanie wrażliwości słuchowej,
- usprawnianie aparatu mowy poprzez ćwiczenia ortofoniczne,
- pobudzanie procesów myślowych u dzieci,
- utrwalenie prawej i lewej strony ciała,
- kształtowanie orientacji przestrzennej,
- utrwalenie wyglądu wybranych liter,
- kształtowanie sprawności manualnej.
Cele szczegółowe – dziecko:
- wie jakie zwierzęta i owady można spotkać na łące,
- wie w jaki sposób należy dbać o przyrodę,
- rozwija zainteresowania przyrodnicze,
- rozpoznaje odgłosy przyrody odtwarzane z płyty CD,
- wykonuje gazetkę tematyczną z gotowych elementów,
- wykonuje ćwiczenia ortofoniczne z podziałem na grupy,
- rozpoznaje prawą i lewą stronę ciała,
- rozpoznaje kształt wybranych liter, potrafi wskazać litery podobne do siebie,
- rozwija motorykę rąk.
Metody pracy:
- słowne (zagadki, rozmowa),
- czynne (praktyczne wykonanie zadań),
- oglądowe (obserwacji i pokazu).
Formy pracy:
- zajęcia z całą grupą,
- praca indywidualna.
Grupa wiekowa: 6– latki
Środki dydaktyczne: zagadki słowno – obrazkowe, emblematy w kształcie motyli w czterech kolorach, ilustracje mieszkańców łąki z wybranymi literami, płyta CD z odgłosami wybranych zwierząt i owadów, utwor „Marsz turecki” W.A.Mozarta, czarno-białe gazety, nożyczki, klej, kolorowe kartki.
Przebieg zajęć
1. Powitanie
Śpiewanie piosenki powitalnej z opracowaniem ruchowym:
„Na powitanie wszyscy razem
Hip hip hura, hip hip hura, hip hip hura,
Z całego serca pełnym gazem
Witamy Was, witamy Was, witamy Was”
2. Zagadki Pani Żabki
Słuchanie zagadek o mieszkańcach łąki. Dzieci analizują zagadki, rozpoznają zwierzęta i owady na podstawie opisu słownego, dokonują oceny rozwiązań z pomocą ilustracji.
3. Wiosenna łąka – kształtowanie orientacji przestrzennej.
Dzieci komponują gazetkę tematyczną – łąkę, wykorzystując gotowe elementy. Umieszczają mieszkańców łąki z zachowaniem odpowiedniego miejsca w przestrzeni. Na każdym owadzie i zwierzęciu znajdują się litery wg. wyboru N.
4, „Wesołe motylki” – zab. ruchowa do utworu „Marsz turecki” W.A.Mozarta – utrwalenie prawej i lewej strony ciała.
Na wcześniejszych zajęciach dzieci wykonują motylki, które teraz zostają przymocowane przy pomocy gumek do prawych nadgarstków. Przedszkolaki siedząc w parach na podłodze zwrócone są twarzami w swoją stronę i wraz z rozpoczęciem muzyki wykonują następujące ruchy.
1) Machnięcie prawą ręką w stronę prawej ręki partnera (powtarzamy 2 razy)
2) Machnięcie prawą ręką w stronę prawej ręki partnera (powtarzamy 2 razy)
3) Powtórzenie punktu 1 i 2
4) Fragment zagrany głośno - wyciągamy ręce w bok, poruszamy nimi w górę i w dół
5) Fragment zagrany cicho – przyciągamy rączki do klatki piersiowej i poruszamy
6) Powtórzenie punktu 4 i 5
7) Powtórzenie punktu 1
8) Wykonujemy kołowrotek
9) Powtórzenie punktów od 4 do 8
10) Dzieci wstają i poruszając się po sali naśladują ruchy fruwania.
Ruchy można dopasować według uznania.
Po skończonej zabawie pytamy dzieci: Czy już wiecie która to prawa ręka? To ta na której siedział motylek.
5. Dlaczego należy szanować przyrodę – pogadanka z dziećmi nt. przygotowanej wcześniej łąki. Utrwalenie zapisu wybranych liter np. z-s, b-p, k-g itp.
Nauczycielka zadaje pytania:
- Czy podoba się wam wykonana łąka?
- Czy w takich miejscach można zostawiać śmieci ?
- Co zrobić gdy zobaczymy, że ktoś niszczy przyrodę ? (zrywa trawę, niszczy drzewa, zabija owady itd.),
- Jak dzieci mogą dbać o przyrodę ?
Wyszukiwanie takich samych liter, które są rozrzucone i mają przeróżne kształty, wskazywanie liter podobnych, łączenie w pary takich samych.
Następnie prosimy dzieci o rysowanie wskazanych liter na własnych dłoniach.
6. Kogo usłyszymy na łące ? – zagadki słuchowe, rozwijanie spostrzegawczości słuchowej i skupienia uwagi. Ćwiczenie ortofoniczne.
Rozpoznawanie nagranych na płycie CD głosów wybranych mieszkańców łąki, a następnie naśladowanie ich własnym głosem z podziałem na grupy:
- pszczoły – bzzz, bzzz, bzzz,
- żaby – kum, kum, kum,
- świerszcze – cyk, cyk, cyk,
- bociany – kle, kle, kle.
6. Zabawa ruchowa: „Bocian i żabki” - wspomaganie sprawności ruchowej.
Dzieci – żabki skaczą na łące i wołają: „Bocianie, bocianie czy chcesz połknąć żabkę na śniadanie ?”. Wybrane dziecko, które jest bocianem odpowiada: „Kle, kle, kle” i szybko próbuje złapać żabkę. Żabki uciekają do stawów (oznaczone miejsca w sali) gdzie są bezpieczne. Złapane dziecko staje się bocianem.
7. „Była sobie żabka mała” – wyrabianie u dzieci sprawności manualnych. Wykonanie żabki techniką orgiami, wycinanie kół małych i dużych z czarno-białych gazet. Składanie wg. poleceń nauczycielki. Naklejanie na kolorowe kartki. Wystawka i ocena prac.
8. Zakończenie zajęć. Porządkowanie sali. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.