KONSPEKT DO LEKCJI PLASTYKI W KLASIE IV
Temat: Żdżarka
Formy pracy: zespoły 4 – osobowe, kartka z bloku A-1
Technika: Farby akwarelowe
Metody: słowna, oglądowa, waloryzacyjna, ćwiczenie praktyczne
Środki dydaktyczne: prace uczniów namalowane na barwach czystych oraz złamanych, koło barw, plansza ilustrująca
pojęcia: plama ostra i miękka
Czas trwania: 45 minut
Cele lekcji:
poznawczy – zapoznanie uczniów ze sposobem malowania farbami akwarelowymi – technika mokro w mokrym, przypomnienie wartości wyrazowych gam barwnych – barwy czyste i złamane, zapoznanie uczniów z pojęciem plama ostra i miękka.
kształcący – kształcenie umiejętności wdrażania nastroju określonego w ćwiczeniu plastycznym za pomocą plam miękkich
wychowawczy: uwrażliwienie uczniów na piękno otaczającej przyrody – wdrażanie do wnikliwej obserwacji świata – uwrażliwienie na barwę, wdrażanie do wykonywania prac zespołowych – współpraca podczas działalności plastycznej.
Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjno – porządkowe – przygotowanie stanowiska pracy.
2. Pokaz dwóch kartek formatu A-4, na których zastały namalowane 3 plamy ostre i 3 plamy miękkie.
Czym różnią się między sobą te plamy – wnioski uczniów.
plama ostra – granica między plamami ostrymi przebiega wyraźnie, widać gdzie zaczynają się i kończą plamy ze sobą sąsiadujące.
plama miękka – granice między plamami miękkimi zacierają się, są niewidoczne, występuje płynne przejście z jednej w drugą.
Odszukiwanie w reprodukcjach wyrazów plam ostrych i miękkich.
3. Wyjaśnianie zasad malowania farbami akwarelowymi – techniką mokro w mokrym.
akwarela – technika malarska laserunkowa – niekryjąca
farba wodna, której spoiwem jest guma arabska z dodatkiem miodu, maluje się nią za pomocą miękkiego pędzla wykonanego z włosia:
technika mokro w mokrym – polega na nasączeniu kartki przed rozpoczęciem malowania rozwodnionymi farbami – pokaz prac uczniów wykonanych tą techniką.
4. Podanie tematu lekcji
Wybieramy się w podróż do Żdżarki. Żdżarka jest to wieś położona w województwie mazowieckim. Pojechaliśmy do uroczej wsi o nazwie Żdżarka. Jest to cichy zakątek, jakby nie z tego świata, otoczony gęstym mieszanym lasem budzącym wiosennie do życia. Jakie pory roku występują w klimacie umiarkowanym Polski? (przedwiośnie, wiosna, lato, złota jesień, szaruga jesienna, zima) Cechy charakterystyczne dla szarugi jesiennej? (zimne wiatry, opady deszczu, nastrój smutku, przygnębienia itp. Jakimi barwami można wyrazić nastrój późnej jesieni? (złamanymi) Pokaz przykładów barw i przypomnienie sposobu łamania barw.
Jak wygląda świat widziany przez zalane deszczem szyby?
Jaka plamę należy zastosować, by oddać nastrój i klimat tego tematu? (miękka)
5. Indywidualna praca uczniów zwrócenie uwagi na atmosferę pracy w zespołach i zaangażowanie poszczególnych osób w realizacje zadania
6. Sporządzenie wystawy prac uczniów. Przypomnienie zadania plastycznego, wybór prac najlepszych.
7. Ocena wyrażona stopniem
8. Uporządkowanie stanowiska pracy.