X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 20810
Przesłano:

Czy wiesz co jesz? - Makdonaldyzacja społeczeństwa - scenariusz

Temat: Czy wiesz co jesz? – Makdonaldyzacja społeczeństwa.

Czas trwania: 90 minut

Cele:
• zapoznanie i zainteresowanie młodzieży akcją Tydzień Edukacji Globalnej
• zapoznanie młodzieży z wyzwaniami i problemami współczesnego świata
• kształtowanie wśród młodzieży postaw sprzyjających do rozwiązania problemów współczesnego globalnego świata
• kształtowanie świadomości złożoności świata i naszej roli jako obywateli świata
• kształtowanie odpowiedzialności za nasze własne działania
• uwrażliwienie młodzieży na problem otyłości jako zjawiska globalnego
• uwrażliwienie młodzieży na tempo życia i związane z nim choroby cywilizacyjne
• kształtowanie świadomości na fastfoodowe jedzenie
• kształtowanie świadomości doboru GDA w codziennej diecie.

Metody i techniki:

- projekcja filmu
- pogadanka
- burza mózgów
- praca z wykorzystaniem internetu

Środki:

- film: Super size me: Czy wiesz co jesz?/ Morgan Spurlock.
- prezentacja multimedialna: Problemy globalizacyjne współczesnego świata
- projektor
- laptop
- głośniki
- komputery z dostępem do internetu

Przebieg zajęć:

1. Powitanie uczniów. Przedstawienie się i przedstawienie głównych zadań realizowanych przez bibliotekę. Zaprezentowanie na projektorze strony internetowej biblioteki.

2. Zapoznanie z akcją Tydzień Edukacji Globalnej. Przedstawienie prezentacji multimedialnej Problemy globalizacyjne współczesnego świata

3. Krótka dyskusja na temat globalizacji
- czym jest globalizacja?
- jakie znacie wymiary globalizacji?
- jakie są zagrożenia współczesnego świata?
Krótka dyskusja na temat odpowiedzialności za nasze własne działania.
4. Krótka dyskusja na temat otyłości, odżywiania, fast fordów. Wprowadzenie i geneza filmu.
Projekcja filmu: Super size me: Czy wiesz co jesz? / Morgan Spurlock.
Pytania podsumowujące.

5. Praca przy komputerach.
Krotka dyskusja na temat:
- Co to znaczy dobre odżywianie?
- Czym są kalorie?
- Co to jest wskaźnik GDA?
- Poszukajcie w internecie jaki jest wskaźnik GDA dla osoby dorosłej – kobiety i mężczyzny, jaki dla dziecka.
- Jakie wartości ma jedzenie zakupione w Fast fordach? Dlaczego jest tak niebezpieczne?
Podział uczniów na grupy:
- MCDONALD’S
- Pizza Hut
- Burger King
- KFC
Każda z grup ma za zadanie wybrać jak najzdrowsze menu obiadowe przy zachowaniu
jak najmniejszego GDA. Grupy prezentują swoją pracę.
Każda grupa ma za zadanie na podstawie swojego wyboru znaleźć przepis na zdrowy
odpowiednik robiony w domu. Prezentacja swoich przepisów i wskazanie jak zastąpić
tłusty, niezdrowy składnik jego odłuszczonym zamiennikiem.

6. Podgumowanie.
Krótka dyskusja na temat zdrowego odżywiania.
Podziękowanie za spotkanie. Zaproszenie do biblioteki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.