SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNYCH DLA DZIECI ZE SPECYFICZNYMI TRUDNOŚCIAMI W NAUCE ORTOGRAFII
Temat zajęć: Utrwalenie pisowni „ó” w wybranych wyrazach
Cele ogólne:
• Kształtowanie wrażliwości ortograficznej
• Doskonalenie pamięci ortograficznej poprzez wizualizację opracowanych ortografów na indywidualnie tworzonych plakatach
• Rozwijanie logicznego myślenia
• Usprawnianie percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo-ruchowej
• Usprawnianie percepcji słuchowej
• Ćwiczenie pamięci i koncentracji
Metody:
• Aktywizujące uczniów
• Słowne- zagadki
• Pokaz
• Obserwacja
• Ćwiczenia
• Mapa pojęciowa
• skojarzenia
Formy:
• indywidualna
• grupowa
• zbiorowa
Pomoce:
• teksty zagadek
• Karty pracy dla każdego ucznia
• Diagram
• Kolorowe obrazki
• Kartki z wyrazami
• Woreczki
• Tamburyno
Ilość uczestników: 6
Prowadzenie: Joanna Owczorz
Przebieg zajęć
L.p. Forma zajęć ,cel szczegółowy Realizacja Pomoce Uwagi
1. Ćwiczenia ruchowe wspomagające umiejętność uczenia się, koncentrowania uwagi Ćwiczenia usprawniające percepcję wzrokową i słuchową: ruchy naprzemienne, leniwe ósemki, wodzenie wzrokiem za palcem
Zabawa „sokole oko” Woreczki
Załącznik nr 1
2.
Wprowadzenie do tematu zajęć Odczytanie zagadki
Wyszukiwanie wyrazów z „Ó”-kolorowanie obrazka Treść zagadki
+ obrazek z wyrazami z „ó”
Załącznik nr 2
3. Odgadywanie zagadek- słuchowa koncentracja uwagi, rozwijanie logicznego myślenia, ćwiczenia koncentracji i uwagi, spostrzegawczość Uczniowie słuchają rymowanych zagadek, których rozwiązaniem są wyrazy z „ó”, Zagadki z „Vademecum nauczania ortografii w klasach początkowych”
Wyrazy:
ołówek
stół
miód
wiewiórka
mróz
sól
mrówka
górnik
wróbel
łódź
jaskółka
Załącznik nr 3
4. Doskonalenie pamięci bezpośredniej Uczniowie wyszukują wśród kolorowych kartek tych, kartek, które stanowią rozwiązania zagadek Kartoniki z kolorowymi napisami w nazwach których występuje „ó”
Załącznik nr 4
5. Usprawnianie pamięci długoterminowej, rozwijanie twórczej wyobraźni -Łączenie ze sobą poszczególnych obrazków
( wyrazów) metodą skojarzeniową
-układanie twórczej opowieści na zasadzie luźnych skojarzeń z wyrazami -Dzieci wysłuchują historyjki opowiadanej przez nauczyciela
- dzieci tworzą opowieści na bazie skojarzeń
6. Ćwiczenie pamięci świeżej i długoterminowej, utrwalenie pisowni wyrazów z „ó”
Uczniowie układają kartki z wyrazami w podanej wcześniej kolejności
Kolorowe kartki z napisami Kartki z wyrazami
7. Ćwiczenia w czytaniu, usprawnianie percepcji wzrokowej Dobieranka wyrazowa- uczniowie dobierają odpowiednie podpisy pod obrazki, uczniowie czytają podpisy pod obrazkami, dzielenie wyrazów na sylaby Obrazki, wyrazy z pogrubioną literą ó
Załącznik 5
8. Ćwiczenia w pisaniu, utrwalenie pisowni wybranych wyrazów Uczniowie wpisują w puste kratki poznane wyrazy Karta pracy ucznia z modelami wyrazów, w których została wpisana 1 lub 2 litery
Załącznik nr 6
9. Podsumowanie zajęć
Utrwalenie poznanych wyrazów Uczniowie wykonują mapy pojęciowe Kartki dla każdego ucznia
10. Zakończenie Uczniowie prezentują swoje mapy
11. Zadanie domowe Uczniowie uzupełniają diagram krzyżówki zapamiętanymi wyrazami Diagram krzyżówki dla każdego ucznia
Załącznik 7
Literatura:
Małgorzata Małyska: Twoje dziecko mistrzem w czytaniu
Maria Patzerowa: Czytam, piszę i rysuję Podręcznik do reedukacji dla klas 1-2
Vademecum nauczania ortografii w klasach początkowych
Barbara Bieleń Grażyna Trzeciak : Chcemy dobrze czytać i pisać Ćwiczenia wspomagające naukę czytania i pisania