Scenariusz Zajęć
Cel ogólny:
- rozwijanie właściwego stosunku do środowiska przyrodniczego, uświadomienie konieczności segregowania odpadów i ich ponownego przetwarzania;
- wdrażanie do uważnego słuchania.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- potrafi posegregować odpady ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane;
- zna trzy kolory segregacji ( żółty, niebieski, zielony);
- wie, że wszyscy ludzie muszą dbać o środowisko, w którym żyje;
- wie jak należy zachować się w teatrze;
- bierze udział w zabawach ruchowych z muzyką;
- dba o estetykę pracy.
Formy pracy:
- zespołowa
- indywidualna
- zbiorowa
Metody pracy:
- słowna,
- oglądowa,
- ruchowo-muzyczna,
- praktycznego działania,
- plastyczna.
Środki dydaktyczne: scenka teatralna, odpady (papierowe pudełka, puszki po napojach, plastikowe kubeczki po jogurtach, plastikowe butelki po napojach, gazety...), 4 duże pojemniki na odpady ( zielony, niebieski, żółty), krążki w trzech kolorach, płyta CD, kartoniki i ołówki dla dzieci, rekwizyty do teatrzyku „Nie tylko dzieci segregują śmieci, materiały potrzebne do wykonania pracy plastycznej.
Przebieg zajęcia:
1. Część wstępna:
Przed rozpoczęciem N. rozdaje dzieciom kartoniki i ołówki. Zadaniem dzieci jest namalowanie najczęściej spotykanych w swoich domowych koszach odpadów (śmieci).
2. Teatrzyk “Nie tylko dzieci segregują śmieci”. Przypomnienie dzieciom jak należy zachować się w teatrze.
Kosz I (mozolnie): Dzień dobry...
Kosz II: Raczej zły, niż dobry.
Kosz I: Tak, masz rację źle się czuję. Taki pełny jestem od wszelkiego rodzaju śmieci.
Kosz II: Ludzie nie myślą, tylko wrzucają wszystko jak leci. Przecież butelki szklane mogli sprzedać.
Kosz I: Makulaturę też. Papier da się przetworzyć na kartonowe pudełka i inne potrzebne rzeczy. A butelki plastikowe mogli zgnieść, by więcej w nas było na inne odpady.
Kosz II: O takim zachowaniu możemy tylko pomarzyć.
Kosz I: Oj tak, tak...
(Kosze przechodzą na bok. Wchodzą ładne kosze z napisami: plastik i puszki, papier, szkło).
Kosz Szkło: Dzień dobry!
Kosz Plastik: Oj tak, nawet bardzo dobry.
Kosz Plastik: To dobrze, że ludzie wiedzą co do nas wrzucać!
Kosz Szkło: Racja, słońce ładnie świeci, a my mamy w sobie to co lubimy..
Kosz Plastik: W porównaniu do tych dwóch mamy o wiele lepsze życie. Spójrzcie tylko.
Kosz Papier: Co wam dolega?
Kosz I: Źle się czujemy, bo nie dajemy sobie rady z tymi wszystkimi śmieciami!
Kosz II: Racja, może nam pomożecie?
Kosz Szkło: Mam pomysł! Stańmy obok siebie. Ludzie zamiast wszystko wrzucać do jednego z nas, zaczną segregować. Każdy z nas dostanie to co lubi.
Kosz I i II: Hurra! Hej!
(wszystkie kosze stają w rzędzie)
Chłopiec do dziewczynki: Zobacz, nowe kosze!
Dziewczynka: Widzę. Do tego wrzucę plastikowe butelki i puszki, a tu butelki szklane. Tu gazety.
Wszyscy: I tak zawsze powinno być!
3. Rozmowa na temat inscenizacji.
- O kim było przedstawienie?
- Czym różniły się te kosze?
- Co znajdowało się w tych koszach? (Nauczyciel wskazuje Kosz I i II) (Odpady).
- Czym są odpady?
(Wyjaśnienie pojęcia Odpady- to nieużyteczne produkty wyrzucane przez ludzi).
- Co zobaczył chłopiec i dziewczynka? (Nowe kolorowe kosze, do których można wrzucać tylko odpowiednie odpady).
4. Ćwiczenie „Co zrobić z ...”:
Wspólne zastanowienie się nad problemem śmietniska. Propozycje dzieci.
Może i my wspólnie spróbujemy przyporządkować nasze odpady z inscenizacji do odpowiednich pojemników. Mam tutaj przygotowane kolorowe i podpisane pojemniki. Zastanówcie się jakie odpady trafią do pojemnika z napisem: papier, szkło, plastik i puszki.
Pokazanie dzieciom wielkiego kosza na śmieci- odpadków, z którymi dzieci spotykają się na co dzień. N. wysypuje „górę śmieci” na środek klasy, a dzieci z jego pomocą- mają za zadanie pogrupować je, włożyć do odpowiednich pojemników. (Uwaga! Przy wkładaniu plastikowych butelek N. zwraca uwagę, żeby dzieci zgniatały je i odkręcały zakrętki)
a) papier (niebieski) – książka, zeszyt (bez zszywaczy), tekturka, gazety, bombonierka, stos papieru (gazety), torebki papierowe,
b) plastik (żółty) – butelki po napojach(najlepiej zgniecione), butelki po płynach do mycia, plastikowe zakrętki, plastikowe worki, reklamówki, plastikowe koszyczki po owocach, puszki po napojach, puszki po konserwach,
c) szkło (zielony) – butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, szklane opakowania po kosmetykach
5. Dzieci dokonują segregacji odpadów przy piosence „Robimy porządki”.
a) Nawiązanie do obserwacji i doświadczeń dzieci.
Na świecie rosną coraz wyższe góry odpadów i śmieci. Każdy z nas w ciągu roku wyrzuca kilkaset kilogramów śmieci!
- Co robicie ze śmieciami w swoim domu?
- Kto w Twoim domu odpowiada za wynoszenie śmieci?
Wyjaśnienie pojęcia – Segregacja – sposób gromadzenia odpadów, polegający na ich podziale ze względu na rodzaj materiału z którego zostały wytworzone, celem ich jest powtórne wykorzystanie.
b) Stworzenie sytuacji problemowej.
Dzieci zgromadzone przed pojemnikami z odpadami.
Ze zbierania i segregowania śmieci płyną liczne pożytki.
- Jaki jest dalszy los tych odpadów?
(Z makulatury i starych szmat produkuje się papier. Dzięki temu nie trzeba ścinać drzew, których drewno też jest używane do produkcji papieru.
Złom jest przetapiany w hutach na metale, potem produkuje się z nich np. karoserie samochodów. Aluminiowe puszki po napojach skupują huty aluminium – powstają nowe puszki. Z plastikowych odpadów, po ich zmieleniu i rozpuszczeniu, powstają tworzywa sztuczne i pianki oraz nowe opakowania plastikowe. Szkło przetapiają huty szkła – służą do wyrobu nowych opakowań szklanych).
Każdy z was słyszał kiedyś takie słowo jak: recykling. Oznacza ono powtórne wykorzystanie materiałów (posegregowanych odpadów) do ponownego przetworzenia.
6. Zabawa ruchowa „Kolory”- zabawa z elementem biegu. Dzieci ustawione w dużym kole. Przed każdym dzieckiem leży krążek. Na znak, tj podniesienie krążka zielonego, dz. stojące przed zielonymi krążkami wybiegają poza koło, okrążają je i starają się jak najszybciej wrócić na swoje miejsce.
7. Wykonanie pracy plastycznej pt. „Wszystkie grzeczne dzieci segregują śmieci”. Dzieci wycinają i tworzą cztery kosze na odpady w kolorze niebieskim, żółtym, białym i zielonym, następnie przyklejają kosze na kartony i dokonują segregacji odpadów ze względu na rodzaj materiału z którego zostały wytworzone.
8. Podsumowanie zajęć: zachęcenie dzieci do segregowania śmieci na co dzień, także w domach.