SCENARIUSZ ZAJĘCIA WARSZTATOWEGO Z REALIZACJI PROGRAMU PRZEDSZKOLNEJ EDUKACJI
ANTYTYTONIOWEJ.
DATA:04.05.2011r
ZAJĘCIE 1: WYCIECZKA- SPACER PO OKOLICY
CEL: * ukierunkowanie uwagi dzieci na źródła i rodzaje dymu, poprzez obserwację w środowisku
* wyszukiwanie informacji, analizowanie i rozwiązywanie problemów.
PRZEBIEG:
1 Przygotowanie dzieci do spaceru- wycieczki
( grupa wybiera się na spacer po okolicy, którą świetnie zna. N-lka proponuje zabawę w obserwatorów , badaczy, aby zaobserwować jak najwięcej dymów, oraz skąd one się wydobywają, obserwują jak one wyglądają, jaki mają kolor, czy są gęste czy rzadkie).
2 Spacer wycieczka po okolicy, obserwacja dymów
(trasa przebiega blisko dymiącego komina Mleczarni, blisko ogródków-palenie liści, śmieci, ludzi palących na ulicy) – n-lka wskazuje dymy, przypomina o celu spaceru, zachęca do rozglądania się, obserwowania.
3 Zapowiedź rozmowy o spostrzeżeniach ze spaceru
4 Podsumowanie wycieczki – sprawdzenie realizacji celu zadania.
5 Przygotowanie planszy z rysunkami- n-lka przygotowuje dużą planszę ze źródłami dymów.
SCENARIUSZ ZAJĘCIA WARSZTATOWEGO Z REALIZACJI PROGRAMU PRZEDSZKOLENEJ EDUKACJI
ANTYTYTONIOWEJ
DATA: 05.05.2011r
ZAJĘCIE 2 „ CO I DLACZEGO DYMI?”
CELE: * zwiększanie wiedzy dziecka w zakresie:
- zlokalizowania różnych źródeł dymów,
- określania różnych rodzajów dymów,
- określania przyczyn wydobywania się dymów
MATERIAŁY : trzy, cztery arkusze papieru ( dla każdej grupy dzieci), zestawy kredek; duża plansza ze źródłami dymów.
PRZEBIEG:
1 Rysunek dzieci – n-lka dzieli dzieci na trzy, cztery grupy, rozmawiają o wczorajszej wycieczce- spacerze, kim byli , co robili, aby dziś narysować dymy, które widzieli. Podzielone grupy to zespoły badaczy, każdy zespół wykonuje jeden, wspólny rysunek. Każdy rysunek jest tajemnicą zespołu.
2 Dzieci opowiadają o swoich rysunkach- siadają w kręgu w zespołach w których pracowały.
3 Rozmowa przy dużej planszy przygotowanej przez n-lkę – omawiają źródła i rodzaje dymów, sprawdzając je i porównując ze swoimi rysunkami
4 Dzieci odpowiadają na pytania: co dymi?; jak dymi?; co dymi najmocniej, a co najsłabiej?; jakie kolory mają dymy? Dlaczego dymią samochody, kominy fabryczne lub domowe.
5 N-lka komentuje tą część rozmowy, dzieli dymy na szkodliwe, zanieczyszczające powietrze, szkodzące zdrowiu ludzi i zwierząt, Określa sposoby zabezpieczania się ludzi przed dymem: specjalne filtry, katalizatory na kominy, na rury samochodowe.
6 Podsumowanie – zweryfikowanie wypowiedzi dzieci, że palenie papierosów niczemu istotnemu nie służy, szkodzi temu kto pali, a dym papierosowy także tym, którzy są w tym samym pomieszczeniu, co palący człowiek.
7 N-lka informuje dzieci , gdzie palacze mogą szukać pomocy i kto tej pomocy im udziela ( opowiada o poradni antytytoniowej).
8 Wspólny śpiew piosenki o Dinku.
Renata Zemlo
Miejskie Przedszkole w Krośniewicach