X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 20738
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kącik przyrody w naszej sali - scenariusz zajęć

Grupa: 5-latki
Temat: "Kącik przyrody w naszej sali".
Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie,
- wyrabianie umiejętności prawidłowego obchodzenia się z roślinami,
- dzielenie się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami,
Cele szczegółowe:
- dziecko prawidłowo posługuje się nazwami roślin kwitnących wiosną,
- zna budowę i nazwy roślin w kąciku,
- chętnie i z dużą starannością dba o roślinki w kąciku,
- wie, jakie warunki potrzebne są do prawidłowego rozwoju i wzrostu roślin,

Metody i formy: słowna, oglądowa, praktycznego działania, zabawy integrujące, metoda twórczego myślenia- poczta,
- formy: indywidualna, zbiorowa, praca w zespołach

Środki dydaktyczne: ilustracje, albumy roślin, nasiona, cebule kwiatowe, ziemia, doniczki, gałązki forsycji oraz brzozy, płyta CD ze spokojną muzyka,4 pudła.

Przebieg zajęć:

1.„Wiosenne zmiany w przyrodzie”- rozmowa zainspirowana treścią wiersza, dotycząca wiosennych kwiatów, budzenia się przyrody do życia po zimie.
2.Oglądanie i opisywanie przyniesionych gałązek forsycji i brzozy.
- Co pojawia się na początku na gałązkach?
- Z czego rozwijają się listki?
3. „Świat roślin”- oglądanie albumów i ilustracji przedstawiających wiosenne kwiaty, warzywa, zioła. Nazywanie wybranych roślin.
4. „Od nasionka do kwiatka”- historyjka obrazkowa. Dzieci wskazują kolejność rozwoju roślin. Wyciągają wnioski, formułują uogólnienia.
5. „Sadzimy kwiatki”- działania dzieci. Praca w zespołach. Sadzenie w doniczkach przyniesionych cebulek kwiatowych oraz nasionek. Ustalenie dyżurów w kąciku przyrody. Ustalenie, w jaki sposób dzieci będą pielęgnowały swoje roślinki.
6. Porządkowanie sali. Mycie stolików. Czynności higieniczne po zakończonej pracy.
7. „Wirująca butelka”- zabawa integrująca pozwalająca utrwalić najważniejsze treści.
Dzieci siedzą na krzesełkach w kręgu. Nauczyciel zadaje pytanie z danego zakresu tematycznego, np.:
- Czego potrzebują rośliny do prawidłowego rozwoju i wzrostu?
- Wskaż kolejność rozwoju roślin.
- Wymień nazwy wiosennych kwiatów.
Po zadaniu pytania prowadzące dziecko wprowadza w ruch wirowy napełnioną wodą i zakręconą butelką. Odpowiedzi na pytanie udziela osoba, do której jest zwrócona szyjka butelki. Jeśli odpowiedź jest prawidłowa, odpowiadający wchodzi w rolę prowadzącego.

8. „Poczta”- Ocena zajęć dokonana przez dzieci z wykorzystaniem metody twórczego myślenia- poczta. Dzieci siedzą w kręgu. Pośrodku ustawione są 4 pudła- „skrzynki pocztowe” z napisami- PODOBAŁO MI SIĘ
- NAUCZYŁEM SIĘ
- NIE PODOBAŁO MI SIĘ
- NAJTRUDNIEJSZE DLA MNIE BYŁO
Pośrodku ustawiony jest również kosz z dużą ilością kolorowych piłeczek. Dzieci podchodzą kolejno do kosza, zabierają dowolna liczbę piłeczek i wrzucają je do wybranych skrzynek- przy każdym wrzuceniu piłki należy uzupełnić napisy ze skrzynek wypowiedziami o własnych odczuciach. Do jednej skrzynki można wrzucić kilka piłek- tyle ile podaje się własnych opinii.
9. „Zrywamy kwiaty”- zabawa przy muzyce. Dzieci odgrywają role kwiatów, Siedzą po turecku w rozsypce. Wybrane dziecko-ogrodnik, chodzi pomiędzy pozostałymi dziećmi i delikatnie dotyka je w ramię. Dziecko, które poczuło dotkniecie zaczyna maszerować za ogrodnikiem. Zabawa trwa dopóki wszystkie kwiaty nie zostaną zerwane. Powtarzamy zabawę za każdym razem zmieniając ogrodnika.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.