X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 20716
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienna pogoda. Scenariusz zajęć dla 4-latków

Grupa: 4-latki
Temat: "Jesienna pogoda".
Cele ogólne:
- wdrażanie do słuchania opowiadań i wierszy o tematyce przyrodniczej,
- wyrabianie umiejętności skupienia uwagi podczas słuchania wierszy, opowiadań,
- aktywizowanie wzajemnych kontaktów i współpracy w grupie,
Cele szczegółowe:
- dziecko wypowiada się na temat obrazka,
- spośród szeregu ilustracji wybiera właściwe,
- odpowiada na pytania związane z wierszem,
- uważnie wysłuchuje fragmentu utworu,
- potrafi określić charakterystyczne cechy jesiennej pogody,
- wie, jaka jest właściwa garderoba dla określonej pogody,

Metody i formy: słowna, oglądowa, ekspresja ruchowa, metoda twórczego myślenia- poczta, indywidualna, zbiorowa.

Środki dydaktyczne: ilustracje, wiersz "Deszczowa pogoda", czasopisma dziecięce, sylwety garderoby, płyta CD "Cztery pory roku", 4 pudła, gazety.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie zabawą ruchową przy muzyce „Taniec na dzień dobry”
2. Wysłuchanie wiersza B. Forma: "Deszczowa pogoda". Rozmowa na temat treści wiersza.
- O czym mówił wiersz?
- Opiszcie pogodę, o której mowa w wierszu?
- O jakiej porze roku mowa w wierszu? Zagadka w przypadku, kiedy dzieci nie wiedzą: Co to za pani, w złocie, w czerwieni, sady pomaluje, lasy przemieni, a gdy odejdzie gdzieś w obce kraje, śnieżna zawieja po niej zostaje. (jesień)
- Czym charakteryzuję się jesień?
3. Oglądanie czasopism "Kubuś Puchatek" - wyszukiwanie charakterystycznych elementów dla pory jesiennej
4. „Deszcz czy deszczyk” Zabawa z elementem rytmiki. Każde dziecko otrzymuje gazetę do imitowania dźwięków podanych przez nauczyciela. Wybiera dowolne miejsce w sali i w siadzie skrzyżnym, z gazetą na kolanach, czeka na hasło:
- kapuśniaczek- leciutkie uderzanie opuszkami palców w gazetę
- deszczyk- stukanie w gazetę nieco głośniejsze i w różnym rytmie,
- deszcz- stukanie palcami głośniejsze, w równym rytmie,
- ulewa- uderzanie całą ręką w gazetę, w równym rytmie,
- grad- zgniatanie gazety w jak najmniejsze kule i rzucanie do kosza.
5. Dobieranie sylwetom garderoby odpowiedniej do pogody. Utrwalenie nazwy aktualnej pory roku, miesiąca.
6. Zabawa ruchowa "Wesoła zabawa". Dzieci turlają się po podłodze w określonym kierunku przy akompaniamencie (płyta CD- „Cztery pory roku”). Zmiana charakteru muzyki oznacza przejście do leżenia tyłem. Dzieci zamykają oczy i słuchają w skupieniu muzyki.
7. Zakończenie zajęć. Powtórzenie najważniejszych treści.
Ocena zajęć dokonana przez dzieci z wykorzystaniem metody twórczego myślenia- poczta. Dzieci siedzą w kręgu. Pośrodku ustawione są 4 pudła- „skrzynki pocztowe” z napisami: -PODOBAŁO MI SIĘ
- NAUCZYŁEM SIĘ
- NIE PODOBAŁO MI SIĘ
- NAJTRUDNIEJSZE DLA MNIE BYŁO
Pośrodku ustawiony jest również kosz z dużą ilością kolorowych piłeczek. Dzieci podchodzą kolejno do kosza, zabierają dowolna liczbę piłeczek i wrzucają je do wybranych skrzynek- przy każdym wrzuceniu piłki należy uzupełnić napisy ze skrzynek wypowiedziami o własnych odczuciach. Do jednej skrzynki można wrzucić kilka piłek- tyle ile podaje się własnych opinii.
8. Dzieci siedzą w kręgu, śpiewają piosenkę "Pożegnanie"

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.