Scenariusz zajęć w grupie I – 6 latki
Grupa : 6- latki
Prowadząca : Krupa Daniela
Temat : Metody i formy pracy wykorzystywane podczas przybliżania twórczości H.Ch. Andersena
Cele ogólne:
- rozwijanie zainteresowania literaturą w oparciu o baśń H.Ch. Andersena „ Świniopas”
- rozwijanie logicznego myślenia
Cele szczegółowe:
- słucha i ogląda teatrzyk wybranej baśni
- układa wyraz z głosek
- bierze udział w zabawach ruchowych
- wskazuje zdania prawdziwe i fałszywe
- układa puzzle
- odpowiada na pytania nauczycielki
- stara się mówić całymi zdaniami
- określa wielkość – od najmniejszego do największego i odwrotnie
- przelicza w zakresie określonego zbioru
Metody:
- oparte na aktywności dziecka : metoda oglądowa, swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania,
- oparte na aktywności nauczyciela: rozmowa, pogadanka tematyczna, zadawanie pytań, pokaz
Formy organizacji:
- indywidualna
- zbiorowa
Środki dydaktyczne:
Pacynka Calineczki, ilustracje do głosowania, sylwety do teatrzyku, płyta CD, magnetofon, ilustracja do puzzli, buźki wesołe i smutne, kartki, nożyczki, kolorowy papier.
Przebieg:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć:
Rebus fonetyczny- dzieci różnicują pierwsze głoski w nazwach przedmiotów przestawionych na ilustracjach, następnie syntezują je po wymienieniu ich kolejno przez nauczycielkę, udzielają odpowiedzi: buda, arbuz, jajko, kot, apteczka
2. Przywitanie się z Calineczką
Zaproszenie dzieci przez pacynkę na teatrzyk pt. „Świniopas” H>Ch.Andersena
3. Teatrzyk Pt. „Świniopas”
Słuchanie i oglądanie inscenizacji baśni
4. Rozmowa nt inscenizacji
- Jakie postacie występują w bajce?
- Dlaczego Książe przebrał się za Świniopasa?
- Czy zachowanie księżniczki było prawidłowe?
- Czego uczy nas zachowanie księżniczki i księcia?
5. Zabawa ruchowa „ W krainie baśni- pocałunek księżniczki”
Dzieci biegają w rytm piosenki, na przerwę w muzyce zbierają pocałunki- usta księżniczki (różńej wielkości) Określają wielkość- od najmniejszego do największego, przeliczją
6. „Puzzle” – składanie ilustracji w całość – 6 elementów
7. „Prawda czy fałsz”
Określanie prawdziwości zdań wypowiadanych przez nauczycielkę, za pomocą buzki: radosnej i smutnej. Przeliczanie prawidłowych odpowiedzi.
- Świniopas to księżniczka córka cesarza?
- Książe podarował księżniczce: róże i słowika?
- „Czarodziejski czajnik” zbudował świniopas?
- Księżniczka z księciem żyli długo i szczęśliwie?
8. Praca plastyczna
„Kukiełka- Świniopas” – zadaniem dzieci jest dopasowanie i przyklejenie poszczególnych elementów, narysowanie twarzy oraz udekorowanie poprzez przyklejenie różnokolorowych elementów z kolorowego papieru . Umocowanie kukiełek na patyczku.
9. Prezentacja prac plastycznych