Scenariusz zajęcia dla dzieci 3-4 letnich
Temat: Zimowe sporty i zabawy na śniegu – omówienie ulubionych zabaw i sportów dzieci na śniegu oraz wynikających z nich zagrożeń.
Cele ogólne:
- Zapoznanie z utworem J. Korczakowskiej pt.: „Kto chce jeździć razem ze mną?”
- Ustalenie zasad i miejsca bezpiecznej zabawy na świeżym powietrzu zimą.
- Uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw grożących podczas zabaw na dworze w zimie.
- Poznanie różnych sportów i zabaw na śniegu.
- Utrwalenie liczenia w zakresie 5-ciu i ustalanie gdzie jest więcej a gdzie mniej.
- Rozwiązywanie zagadek słownych opartymi ilustracjami.
- Zachęcanie do wypowiadania się całymi zdaniami, odpowiadanie na pytania
- Wdrażanie do kolejności wypowiadania się jak kolega mówi to ja słucham i czekam na swoją kolej.
- Doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej (układanie puzzli „Sanki”, „Łyżwy” pociętego na części, (3l- 3cz, 4l-4cz).
- Rozwijanie wyobraźni, logicznego myślenia.
- Stwarzanie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela.
Cele szczegółowe:
Dziecko
- Zna utwór J. Korczakowskiej pt.: „Kto chce jeździć razem ze mną?”
- Zna zasady i miejsca bezpiecznej zabawy na świeżym powietrzu zimą.
- Ma świadomość niebezpieczeństw grożących podczas zabaw na dworze w zimie.
- Zna różne sporty i zabawy na śniegu.
- Przelicza w zakresie 5-ciu i ustala gdzie jest więcej a gdzie mniej.
- Umie rozwiązywać zagadki słowne opartymi ilustracjami.
- Odpowiada na pytania nauczycielki całymi zdaniami.
- Przestrzega kolejności wypowiadania się, słucha innych..
- Układa puzzle z 3 elementów-3 latek, z 4 elementów-4 latek.
Metody pracy:
- Słowna: słuchanie utworu J, Korczakowskiej „Kto chce jeździć razem ze mną?”, zagadki, wypowiedź dzieci, rozmowa z nauczycielem.
- Oglądowa: Śledzenie ilustracji dotyczących zajęcia, zagadek.
- Czynna: zadań stawianych do wykonania, ekspresja ruchowa przy muzyce – zabawa ruchowa.
- Aktywizujące: - Metoda praktycznych działań
Środki dydaktyczne:
Tekst utworu J. Korczakowskiej „Kto chce jeździć razem ze mną?”, seria ilustracji na temat zabaw i sportów zimowych, opaski z symbolami, ilustracje do zagadek, pocięte puzzle do ułożenia dla każdego dziecka, tamburyno, płyta CD z utworem ,,Zima’’ Vivaldiego.
Przebieg zajęcia
1.Powitanie dzieci przez nauczycielkę.
„Witam wszystkie dziewczynki
Witam wszystkich chłopców
Witam tych, którzy lubią zimowe sporty i zabawy
Witam wszystkie dzieci w sali”.
Zawiązanie kręgu przyjaźni poprzez przesłanie iskierki i wzajemnego uśmiechu.
„Posyłam iskierkę w krąg, niech wróci do mych rąk”.
2. Słuchanie utworu J. Korczakowskiej „Kto chce jeździć razem ze mną?”
Narty suną,
sanki jadą
łyżwy znaczą ślad zygzaków...
Barwny tłumek,
Głośna radość-
Górka rojna od dzieciaków!
Szczypią nosy,
Uszy palą,
Twarz wesoła i rumiana.
Z dala szosy,
Drogi z dala-
Trwa zabawa już od rana
3. Rozmowa nauczyciela z dziećmi na temat wysłuchanego utworu. Omówienie ulubionych zabaw i sportów zimowych dzieci na śniegu oraz wynikających z nich zagrożeń (opartych serią ilustracji).
4. Zabawa ruchowa – naśladowcza „Zabawy na śniegu”. Dzieci naśladują różne zabawy na śniegu na hasło nauczyciela mówiącego ich nazwy, np. jeżdżą na łyżwach, lepią bałwana, rzucają się śnieżkami.
5. Ustalenie wraz z dziećmi zasad bezpiecznej zabawy na śniegu.
- „Nie rzucamy twardymi śnieżkami”.
- „Nie rzucamy śnieżkami w twarz”.
- „Nie ślizgamy się na rzekach, jeziorach, naturalnych zbiornikach wody”.
- „Nie zjeżdżamy z górki na jezdnię”.
- „Nie czepiamy się przejeżdżających pojazdów”.
6. Kończenie mówionych przez nauczyciela rymowanek
- sypie śniegiem, mrozem trzyma, bo to jest groźna... (zima)
- hej koledzy, koleżanki wybieramy się na... (sanki)
- z góry pozjeżdżamy, na serio, nie na żarty bo mamy nowe...(narty)
7. Rozwiązywanie zagadek.
Sanki
Nie mają kół, a jeżdżą w dół, po śniegu białym, torze wspaniałym.
Łyżwy
Szybko po lodzie niosą nas one, obie do butów są przyczepione.
Narty
W dół zbocza mknął dwie deski, zostawiając długie kreski.
Po rozwiązaniu zagadek dzieci wskazują odpowiedni obrazek, umieszczony na tablicy, przedstawiający rozwiązanie zagadki.
8. Zabawa ruchowa z przeliczaniem do 5-ciu ,,Co komu potrzebne”.
Dzieci otrzymują opaski z symbolami sanek, nart i łyżew. Gdy muzyka gra zgodnie poruszają się w jej rytm, na przerwę w muzyce, wędrują do rozmieszczonych w sali ilustracji z sportowcami. Przeliczanie ile osób należy do grupy danego sportowca.
9. Puzzle - składanie obrazka ,,Sanki’’ z trzech elementów 3-latki, i „Łyżwy” z czterech elementów 4-latki.
10. Podsumowanie zajęć nauczyciel pyta:
-Co zapamiętaliście?
-Co Wam się podobało najbardziej?