X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 20650
Przesłano:
Dział: Świetlica

Poznajemy książki dla dzieci

Poznajemy książki dla dzieci
Scenariusz zajęć świetlicowych

Cele ogólne:
• Kształtowanie właściwego stosunku do książek
• Zachęcanie do aktywnego czytelnictwa
• Umocnienie postaw koleżeńskich
• Pobudzenie aktywności
Cele operacyjne. Uczeń
Zgodnie współpracuje w grupie
• przyporządkowuje nazwiska autorów do odpowiednich tytułów
• tworzy logicznie powiązaną historyjkę obrazkową z wycinków gazet
• formułuje kilku zdaniową wypowiedź na podstawie ilustracji
• odgaduje wybrane zagadki
Metody pracy:
• animacja
• działaniowa
• rozmowa kierowana
Środki dydaktyczne:
• kolorowe czasopisma
• karteczki z bohaterami bajek
• wybrane książki dla dzieci
• wybrane zagadki


Przebieg zajęć

Nauczyciel głośno czyta wybrane zagadki, jako wprowadzenie do tematu:

1) ,,Mnóstwo liter mieszka w niej,
Szeleszczących kartek moc,
Opowiada baśnie dzieciom,
Co dzień i co noc” /książka/
2) ,,To właśnie z nas,składa się książka,
Z drzewa jesteśmy zrobione,
Strona w stronę” /kartki/
3) ,,Początek księcia,
I koniec wstążki...
Co dzień zaglądaj,
Do pięknej...” /książki/
4) ,,Jest takie miejsce,
Nawet w wiejskich szkółkach,
Książki przy książkach,
Stoją na półkach,
A miła pani książki wypożycza,
Coś zapisuje-ceny nie oblicza” /biblioteka/

Wypowiedzi dzieci na temat ulubionych książek i ich autorów.
Prezentacja przyniesionych przez dzieci i nauczyciela książek,
odczytywanie tytułów i autorów.

Łączenie w pary
Praca grupowa polegają na dopasowaniu tytułu książki bądź utworu do nazwiska:
Jan Brzechwa ,,Awantura o Basię”
Astrid Lindgren ,,Detektyw Pozytywka”
Julian Tuwim ,,Dzieci z Bullerbyn”
H.Ch.Andersen ,,Na straganie”
Grzegorz Kasdepke ,,Lokomotywa”
Kornel Makuszyński ,,Dziewczynka z zapałkami”

Na straganie
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy i czyta wierz J.Brzechwy ,,Na straganie”. Po wysłuchaniu każda grupa ma za zadanie wypisać nazwy wszystkich warzyw umieszczonych w wierszu.
Sami tworzymy
Każda grupa na arkuszu szarego papieru przykleja wycięte z kolorowych czasopism ilustracje; następnie na podstawie tych ilustracji grupa tworzy spójne opowiadanie, które przedstawiciel grupy prezentuje pozostałym uczestnikom
Tworzenie zakładki
Dzieci z pasków i kolorowego papieru wykonują zakładki do książki. Zachęta do korzystania ze szkolnej biblioteki, jako podsumowanie zajęć.


Literatura
Laskowska J. , Co do czego mój kolego, wydawnictwo LITERATURA ŁÓDŹ 2001

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.