Scenariusz zajęć w przedszkolu.
Grupa wiekowa 6-latki
Temat: W krainie zgody. Tworzenie kontraktu grupy.
Cele ogólne:
- Doskonalenie współpracy w grupie,
- Wdrażanie do przestrzegania zawartych umów
Cele operacyjne:
Dziecko po zajęciach:
- Wyrazi emocje za pomocą mimiki twarzy, gestu
- Zna znaczenie słowa kontrakt,
- Wykonuje polecenia wg podanej instrukcji,
- Sporządzi kontrakt grupy.
Metody:
- plakatu
- słowna
Formy:
- zbiorowa
- grupowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
List od Zgody, karteczki z emocjami, pytania i odpowiedzi do Quizu, kartoniki z literkami, plansza kontraktu grupowego, szablon człowieka,
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna
1. Zabawa na „Iskierka przyjaźni”.
Nauczycielka prosi, aby dzieci stanęły w kole i wzięły się za ręce, po chwili mówi „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg niech wróci do mych rąk”. W ten sposób wita się cała grupa.
2. List od „Zgody”
N-lka informuje dzieci, że otrzymały list od Zgody, następnie odczytuje list;
Ostróda 16.12.2010r.
Drogie Dzieci!
Witam Was na szlaku do Krainy Zgody i Radości.
Przygotowałam dla Was kilka zabaw, które wypełnią Wasza grupę Radością. Aby wszystko się udało uważnie słuchajcie poleceń i wskazówek pani Renaty. Zadania wykonujcie dokładnie współpracując z Panią i innymi dziećmi.
Do zobaczenia!
Zgoda.
II. Część główna
1. Zadanie 1. „Wiersz Idzie wąż”.
Pani Renata podzieli Was na 2 grupy. Każda grupa wygłosi wiersz prezentując emocję, którą wylosuje (radość, złość, smutek). Grupa druga odgadnie jakie emocje przedstawiliście.
Idzie wąż wąską dróżką
Nie porusza żadna nóżką
Poruszałby gdyby mógł
Lecz wąż przecież nie ma nóg.
Na koniec dzieci powiedzą, które emocje są dla nas przyjemniejsze.
2. Zadanie 2 Quiz „Czy jesteś uprzejmy?
Dzieci dobierzcie się w pary. Kolejno każda para wylosuje kartonik z literką. Pani Renata przeczyta pytanie i dwie odpowiedzi. Waszym zadaniem jest podanie wg Was właściwej odpowiedzi. Powodzenia!!!
Quiz dołączony do scenariusza.
3. Zadanie 3 „Instrukcja Zwiedzania Zgody”
Słuchajcie uważnie pani Renaty i wykonujcie ruchy wg instrukcji.
Kto Zgody Kraj chce zwiedzić,
Ten me słowa musi śledzić.
Najpierw podskok, potem skłon,
Kroczek w lewo, kroczek w prawo
I na pięcie obrót żwawo
Gdy trzy razy zaklaszczecie,
Kraj Zgody odnajdziecie.
Brawo Dzieci. Bardzo dobrze sobie poradziłyście. Trzymam kciuki za następne zadanie.
4. Zadanie 4 „Kontrakt grupowy”
Przekazuje Wam Plansze „Kontraktu grupowego”. Kiedy go uzupełnicie symbolami i odkodujecie co się pod nimi kryje na pewno w Waszej grupie będę stałym gościem bo zapanuje ZGODA.
Nauczycielka zawiesza w widocznym miejscu plansze kontraktu. Wyjaśnienie pojęcia „Kontrakt – Umowa”. Kolejno pokazuje dzieciom obrazki do uzupełnienia planszy. Dzieci zamieszczają obrazki, następnie odczytują symbolikę obrazków.
Brawo Zuchy!!! Dotarliście już do Krainy Zgody. Aby stać się krainy mieszkańcem narysujcie na serduszkach dowolny znaczek i przyklejcie je we wskazanym miejscu na kontrakcie.
N-lka rozdaje dzieciom serduszka. Po przyklejeniu kończy list od zgody.
Super! Pamiętajcie aby zawsze przestrzegać zawartych umów! Zasłużyliście na nagrodę, Medale Zgody. Ściskam Was bardzo mocno i całuję w nosek, lewe ucho i prawe oko.
Do zobaczenia niebawem!
Wasza Zgoda!
N-lka rozdaje medale zgody.
III. Część końcowa
1. „Kiedy jestem szczęśliwy wyglądam...”.
W ramach podsumowania zajęć dzieci odpowiedzą na pytanie nauczycielki:
- Kiedy jestem szczęśliwy wyglądam.... Rysując na szablonie człowieka siebie.