Scenariusz zajęcia z rozwijania mowy i myślenia dla dzieci 4- letnich
Temat kompleksowy : Niech żyją wakacje!!!
Temat dnia: Wakacje na biwaku w lesie
Cele:
- dziecko wie jak można bezpiecznie spędzać cza na biwaku
- dziecko zna mieszkańców lasu
- dziecko wie, że nie wolno zrywać trujących jagód i grzybów
- dziecko ćwiczy narządy mowy na zgłoskach wiu , szu , trach, stuk – puk, ku – ku, hop – hop,
hej – hej.
- dziecko poszerza zakres wiadomości o środowisku leśnym
Metody:
Czynna, słowna, oglądowa,
metoda zadań stawianych do wykonania,
Pomoce:
Sylwety: Staszek, wiewiórka, kwiaty, słonko, zając, pszczoła, żuczki, kukułka, dzięcioł, obrazki kojarzące i niekojarzące się z lasem, historyjki obrazkowe dla każdego dziecka, plansza ,,Las’’, karty pracy ,,Co przyda się na biwaku’’ , lupy
Przebieg:
1.Teatrzyk stolikowy na podstawie fragmentu wiersza M .Konopnickiej ,,Staszek w lesie’’
- prowadzenie dialogów: kukułka- zając, żuczek- wiewiórka itp
2. „Co możemy zobaczyć w lesie?” – zabawa klasyfikacyjna
Wybieranie spośród różnorodnych obrazków tych, które przedstawiają rzeczy, które można zobaczyć w lesie i umieszczanie na specjalnej planszy z drzewami
3.„Wycieczka do lasu” – zabawa ruchowo - naśladowcza.
Odzwierciedlanie ruchem tego, o czym opowiada nauczycielka: Ćwiczenia ortofoniczne
na zgłoskach: wiu – wiu, szu – szu, trach – trach, stuk – puk, ku – ku, hop – hop,
hej – hej.
4.Historyjka obrazkowa ,,Biwak w lesie’’- układanie historyjki indywidualnie na dywanie, opowiadanie jej i wymyślanie swojego zakończenia
5.W lesie” – praca z planszą – próby układania pytań
Posługiwanie się nazwami zwierząt, np. sarna, jeleń, zając, dzik, jeż, dzięcioł, sowa, mrówki
i roślin, np. jagody, maliny, grzyby. Udzielanie odpowiedzi na pytanie Jak należy zachowywać się w lesie? Zwrócenie uwagi na konieczność zakładania butów, które zakrywają
całe stopy i nogę do kostki oraz nakrycia głowy – w lesie możemy spotkać mrówki, których
ukąszenia są bolesne, i kleszcze, które roznoszą choroby.
6.Karta pracy ,, Co przyda się nam na biwaku?’’- kolorowanie tylko potrzebnych przedmiotów( namiot, materac, latarka, piłka, grill, ...)
7.Spacer do lasku „Obserwujemy mrówki” – działanie dzieci . Dzieci przy użyciu lup oglądają mrówki. Dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat ich wyglądu, sposobu poruszania.