X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 20625
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Węgiel i sól - zabawy badawcze

SCENARIUSZ ZABAW Z PRZYRODĄ NIEOŻYWIONĄ

WĘGIEL I SÓL

Temat: Węgiel i sól – zabawy badawcze.

Cele operacyjne (dziecko)
· rozwiązuje zagadki (węgiel,sól)
· ogląda bryłki węgla,soli i wypowiada się na temat: W jaki sposób powstaje węgiel,sól
· poznaje właściwości fizycznych minerałów: soli i węgla kamiennego; porównuje wygląd soli i węgla (stan skupienia, kolor, fakturę, twardość), określa odczucia po zbadaniu bryłek wzrokiem i dotykiem, obserwuje je przez lupę, dzieli się spostrzeżeniami, bada rozpuszczalność soli i węgla w wodzie, stawia hipotezy, wyciąga wnioski;
Środki dydaktyczne: bryłki węgla, bryłki soli, węgla, pojemniki z wodą,lupy, zagadki.

Przebieg:

1. Rozwiązanie zagadki –
W głębi ukryty
Przez górników wydobyty
Daje ciepło moc i światło
A nazwę odgadniesz łatwo (węgiel)
2.,,Jak powstał węgiel?” – zabawa ruchowa z wykorzystaniem elementów metody opowieści ruchowej R.Labana.Dzieci ilustrują ruchem treść opowieści według własnej inwencji twórczej.
„Dawno, dawno temu, kiedy na Ziemi nie było jeszcze ludzi rosły u nas wielkie drzewa, które tworzyły ogromne lasy. Takich drzew nie ma już teraz w żadnym lesie. Między drzewami przesuwały się olbrzymie dinozaury, które dawno temu wyginęły. Drzewa rosły i po wielu latach przewracały się od starości. Łamały je burze i wichry, zalewały wody, przysypywała ziemia. Przez wiele lat leżały nieraz bardzo głęboko pod ziemią i zamieniały się powoli w twarde, czarne bryły. Jeszcze dziś można zobaczyć czasem na kawałku węgla ślady odciśniętych liści prastarych drzew”.
3.,,Czarny węgiel”- zabawa badawcza (omówienie właściwości fizycznych węgla).
Dzieci oglądają grudki węgla kamiennego, dotykają je, wrzucają do naczynia z wodą, określają właściwości węgla (czarny, twardy, brudzi, w wodzie nie znika- nie rozpuszcza się).
4. Rozwiązanie zagadki –
Kopią ja w kopalni
Kupują ją w sklepie
Z nią każda potrawa smakuje najlepiej( sól)
5. Odkrycie bryłki soli. Oglądnie z wykorzystaniem lupy. Określanie jej koloru, faktury, twardości.
6. Szukanie przez dzieci odpowiedzi na pytanie: Jak powstaje sól? Wyjaśnienie procesu powstania soli przez nauczycielkę.
Stawianie hipotez:
Sól:
-pochodzi ze skały osadowej;
-powstała na skutek odparowania wód ze słonych mórz i jezior
-białe kryształki
7.Otrzymywanie soli ze słonej wody.
Dzieci w parach otrzymują słoik z wodą.Samodzielnie wsypują sól do wody sprawdzając czy się rozpuści.Po przygotowaniu roztworu,opieraja patyczki z wełna na słoiku i zanurzaja ja w słonej wodzie.Po paru dniach będą obserwować na nitkach kryształki soli powstałe pod wpływem odparowania wody.
8. Porównanie wyglądu soli i węgla – stanu skupienie, koloru, faktury, twardości.
9.Zabawa z elementem dramy: ,,Solne rzeźby”
Dzieci dobieraja się parami-(rzeźbiarz, rzeźba).Rzeżbiarz w dowolny sposób modeluje rzeźbę zmienia układ rąk, nóg.Następnie rzeźbiarze oglądają wszystkie rzeżby i następuje zamiana ról.

OPRACOWAŁA:Ewa Przewłocka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.