SCENARIUSZ ZABAWY BADAWCZEJ DLA DZIECI 6-LETNICH
TEMAT: Poznawanie zjawisk z dziedziny elektryczności i
magnetyzmu- zabawy badawcze .
CELE OGÓLNE:
Dziecko:
-poznaje zasadę elektryzowania dwóch ciał przez pocieranie;
-odkrywa wiedzę za pomocą samodzielnych doświadczeń;
-samodzielnie formułuje wnioski;
-eksperymentuje, doświadcza i zapamiętuje zachodzące zjawiska;
-odkrywa i budzi wiarę we własne możliwości i zdolności;
-potrafi współpracować w grupie
METODY:
-czynna: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń
-słowna: rozmowa kierowana
FORMY:
-praca z całą grupą;
-zespołowa;
-indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
wiersz Pt. ,,Maria Skłodowska”,nadmuchane balony dla każdego dziecka,kuleczki styropianu,wełna,kawałki papierków, cukier, papierowe węże,metalowe pokrywki,plastikowe rury, odznaki ,,Mali odkrywcy”.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Wprowadzenie do tematu zabawy.
Wysłuchanie odczytanego przez nauczyciela wiersza Pt.,,Maria Skłodowska”.
,,Maria Skłodowska”.
Maria Skłodowska uczyć się lubiła
Maria Skłodowska czytała i liczyła
Maria Skłodowska, świat co dzień odkrywała
Choć była jeszcze tak samo jak my mała
Maria Skłodowska nauczycielką była
Maria Skłodowska swą wiedzą się dzieliła
Maria Skłodowska w Paryżu studiowała
Maria Skłodowska wytrwale pracowała
Maria Skłodowska ciekawe doświadczenia robiła
Dziś dzięki jej odkryciom cały świat się zmienia.
My tez się uczyć chcemy
Świat chętnie poznajemy
I teraz też my sami będziemy odkrywcami.
2.Nauczyciel wprowadza do tematu zabawy element zaciekawienia mówiąc:
Nie wiem czy wiecie, że istnieją i działają wokół nas różnorodne, niewidoczne siły, przez te właśnie siły najzwyklejsze przedmioty zachowują się dziwnie.
3.Zabawa badawcza: ,,Zaczarowany wąż’’
Węża wyciętego z papieru w kształcie spirali układamy na metalowej pokrywce.Plastikowy pręt pocieramy kawałkiem wełnianego materiału.Pręt ,,ładuje się” i przyciąga węża jak zaklinacz.
Zachęcanie dzieci do wyciągania wniosków z tego doświadczenia poprzez pytania:
,,Kto powie co się stało?’’
,,Dlaczego?’’
Wnioski:
Elektryzowanie powoduje wzajemne przyciąganie dwóch przedmiotów.
,,Jeż na głowie”
Nadmuchany balon,elektryzujemy pocierając go o włosy na głowie.Następnie odsuwamy i zbliżamy balon do głowy.Włosy ,,stają dęba”.
Pytania kierowane do dzieci po skończonym eksperymencie i wysuwanie wniosków.
,,Magiczne balony”
Nadmuchany balon pocieramy o włosy na głowie i trzymamy balon nad
a). kuleczkami styropianu,
b).małymi kawałkami papieru,
c).kryształkami cukru,
Balon przyciąga wszystkie te przedmioty do siebie.
Zabawa wyciąganie i formułowanie wniosków np.
Balony przyciągaja styropian, papier, cukier.Pocieranie balonem o wełnę lub włosy spowodowało powstanie na jego powierzchni elektryczności (naelektryzowania).Dzięki temu balon uzyskał właściwości magnetyczne i przyciągał lekkie przedmioty.Większość przedmiotów posiada taką elektryczność, nie można jej zobaczyć, ale można ją ,,wytrzeć’’ z jednego przedmiotu i ,,wetrzeć’’ w inny.Przyciągają się przedmioty o różnych ładunkach elektrycznych.
,,Niemiłe balony”
Dwa nadmuchane balony wiążemy na nitkach dość wysoko.Elektryzujemy balony pocierając je o włosy na głowie.Nastepnie puszczamy balony swobodnie na niciach i staramy się zbliżyć je do siebie.Balony się odpychają.
Wyciąganie wniosków z eksperymentu.
Nie zawsze naelektryzowane przedmioty się przyciągają,ale tak jak balony mogą się odpychać, bo maja takie same ładunki elektryczne.
4.Zabawa ruchowa: ,,Złap ogon smoka Elektrusia”
Dzieci tworzą rzędy10 osobowe.Ostatnie dziecko ma przyczepiona bibułke –ogon.Zadaniem pierwszego dziecka z rzędu jest złapanie ogona.
Celem zabawy jest uświadomienie dzieciom, ile energii pochłania zabawa.
Dzieci wytworzyły pewna energię, którą pochłonęła zabawa.Energia się skończyła i powoduje np. zadyszke ,zmęczenie.
Podobnie jak w przypadku naelektryzowania przedmiotów, energia działa chwilę przyciąga lub odpycha przedmiot i znika.
5.Ewaluacja.Wręczenie każdemu dziecku odznaki ,,Mali odkrywcy”.
Podziękowanie za udział w zabawie.
Opracowała: Ewa Przewłocka