SCENARIUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ
W GRUPIE DZIECI 5,6-letnich
TEMAT: ,,Jak unikać dymu papierosowego?”-na podst. historyjki o Dinusiu. Zabawy rozwijające sprawności niezbędne do nauki czytania i pisania.
CEL GŁÓWNY:
-zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów;
-doskonalenie umiejętności przygotowujących do nauki czytania i pisania
CELE SZCZEGÓŁOWE:
DZIECKO:
-nabywa umiejętności zachowania się, gdy znajduje się w zadymionych pomieszczeniach;
-umie radzić sobie w sytuacjach, kiedy inni palą;
-wyodrębnia sylaby w słowach;
-dokonuje analizy głoskowej wyrazów;
-przelicza sylaby w wyrazach;
-przelicza głoski w wyrazach;
-odwzorowuje różne wzory graficzne;
-wykonuje polecenia nauczyciela;
-pokoloruje obrazek bez wychodzenia poza jego kontury;
-potrafi ułożyć historyjkę obrazkową;
-potrafi rysować zgodnie z podaną instrukcją i bez instrukcji;
-potrafi ułożyć obrazek z części;
METODY:-oglądowa;
-zadań stawianych dziecku;
-własnych doświadczeń;
-aktywność ruchowa.
FORMY: -indywidualna zróżnicowana dwupoziomowo;
-grupowa;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
-ilustracja Dinusia;
-znaki ,,ZAKAZ PALENIA”
-ilustracje wyrazów różno sylabowych dla każdego dziecka;
-punktacja w postaci kwiatów i ułożonego obrazka.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Przywitanie ze smokiem Dinusiem.
Smok Dinuś mówi:
Witają się ze mną dzieci, których imię zaczyna się głoską ,,A”-machają do mnie rączkami, ,,B”-podskakują 2 razy itd.
2.Historyjka o podróży Dinusia pociągiem (z ilustracją pantomimiczną dzieci).
Rozmowa na temat zachowania Dinusia w zadymionym wagonie połąćzona z pokazem.
3.Informacja Dinusia o ukrytych znakach, które mogą nas uchronić przed wdychaniem dymu papierosowego.
Dzieci odnajdują ukryte znaczki opowiadają jak one wyglądają i gdzie je można spotkać.
4.ZABAWY Z DINUSIEM:
,,Karuzela sylabowa”-dzieci dostają obrazki i na polecenie nauczyciela zamieniają się miejscami np.
Kto ma wyrazy dwusylabowe wstaje i zmienia miejsce?Trzysylabowe itp.
Za każde dobrze wykonane zadanie Dinuś rozdaje kwiaty, chmurki, słoneczko, trawkę.
,,Zgadnij co powiedziałem?”-Dzieci poruszają się w rytm muzyki, na przerwę w muzyce nauczyciel głoskuje wyraz, a dzieci dotykają tego co usłyszą np.n-o-g-a, d-y-w-a-n itp.
,,Biegnij za mną”-dzieci dostają obrazki nauczyciel wymawia głoskę, dziecko które ma obrazek rozpoczynający się daną głoską, wstaje obiega koło i siada na swoje miejsce.
,,Zabawa graficzna SMOK DINUŚ”-dzieci rysują wg instrukcji wypowiadanej przez nauczyciela np.na niebie płyną 2 chmurki i świeci słonko, na dole rośnie trawa, a po niej chodzi smok .
,,Zaczarowane klocki”- dzieci otrzymują obrazek
5-latki-dzielą wyraz na sylaby i układają odpowiednią liczbę klocków;
6-latki dzielą wyraz na głoski i też układają odpowiednią liczbę kolcków.
5.Nauczyciel głoskuje imię dziecka, a wywołana osoba odbiera kartę pracy.
Praca indywidualna dzieci.
6.Ewaluacja
Dzieci przyklejają zdobyte punkty na swoich kartkach, tworząc obrazek.Jeśli zajęcia się podobały to przyczepiają swój obrazek na tablicy, jeśli nie zostawiają na stoliku.
Opracowała:Ewa Przewłocka