SCENARIUSZ DO ZAJĘĆ PLASTYCZNO – KONSTRUKCYJNYCH PODCZAS
DNIA OTWARTEGO W DNIU 27.03.2012r
DLA DZIECI 5 – 6 LETNICH
TEMAT: ,,Brama Opatowska”-majsterkowanie z wykorzystaniem
pudełek i nieużytków.
CEL GŁÓWNY: -rozwijanie twórczej aktywności plastycznej;
- rozbudzenie świadomości historycznej;
-kształtowanie umiejętności dostrzegania piękna regionu i
jego zabytków;
-wdrażanie do gry zgodnie z podanymi zasadami;
- wdrażanie do umiejętności samooceny;
CELE OPERACYJNE: Dziecko:
- wykonuje makietę Bramy Opatowskiej
- wycina i przykleja poszczególne elementy bramy; - chętnie i aktywnie uczestniczy w zajęciach.
-współdziała w grupie;
METODY: - twórcza;
- aktywnego działania;
- zabawowa;
- zadaniowa
FORMY: -rozmowa kierowana:
- zbiorowa jednolita zróżnicowana dwupoziomowo;
- pokaz
POMOCE DYDAKTYCZNE:kręgle, papierowe kule,pudełka od zapałek,pionki, kostki
do gry,hełmy rycerskie dla każdego dziecka,gotowe elementy
do wykonania Bramy Opatowskiej (szablony) dla dzieci 5-
letnich.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.N-l wprowadza do tematu zajęć odczytując :,,Kodeks rycerza”,
RYCERZ:
mówi prawdę,
szanuje innych,
staje w obronie,
jest odważny
dzięki wykonanym dziś zadaniom, każdy z was będzie pasowany na rycerza i będzie miał wręczony hełm rycerski, ale tylko wtedy, kiedy poprawnie wykona wszystkie zadania.
ZADANIE I
2.Zabawa ,,Dziurawy mur”
Dzieci stają w rozkroku w kole.Jedno dziecko z piłką wchodzi do środka koła,próbuje przetoczyć piłkę na zewnątrz koła, a dzieci zsuwają nogi broniąc muru.To dziecko, które przepuści piłkę poza mur wchodzi do koła.
ZADANIE II
3.Gra matematyczna: ,,Wyprawa na Bramę Opatowską”
Nauczyciel dzieli dzieci na zespoły 6-osobowe.Każda grupa otrzymuje pudełka po zapałkach, pionek i kostke do gry.Pudłka mają wewnętrzne denka pokolorowane na czarno, czerwono, zielono, niebiesko i żółto.Na środku stoi makieta Bramy Opatowskiej.
Zasady:
Każda grupa układa swoją drogę do bramy z pudełek odwróconych do góry dnem.Każde pudełko to jedno pole.Gracze poruszają się po drodze najmniejszą liczbą oczek.Grę rozpoczyna ta grupa, która wyrzuci najmniejszą liczbę oczek.Wygrywa ten kto pierwszy dotrze na Bramę Opatowską.Gdy pionek stanie na polu pudełka dziecko odwraca pudełko i sprawdza kolor.Poszczególne kolory oznaczają:
-czarny-traci kolejkę;
-czerwony-cofa się o dwa pola;
-zielony –ma dodatkowy rzut kostką;
-niebieski-przesuwa się o jedno pole do przodu;
-żółty-przesuwa się o dwa pola do przodu.
ZADANIE III
4Zabawa ,,Obrona twierdzy”
Dzieci siedzą po turecku w kole.W środku stoją dwa kręgle symbolizujące twierdzę.Wyznaczone dziecko jest ,,obrońcą twierdzy” i wchodzi do środka koła.Na sygnał dzieci między sobą toczą po podłodze papierowe kule (3),starając się w dogodnym momencie strącić kręgiel.,,Obrońca odbija kule, łapie zatrzymuje, starając się nie dopuścić do ich strącenia.
ZADANIE IV
5.Wykonanie makiety Bramy Opatowskiej.
Objaśnienie i pokaz wykonania z podziałem na poszczególne etapy pracy.Wyjaśnienie na czym polega wykonanie 5-latków i 6-latków.Pomoc w pracy.
ZADANIE V
6.Pasowanie na rycerza.
Nauczyciel przemawia uroczyście:
Nadszedł czas, aby zastanowić się kto z was zasłużył dostąpienia zaszczytu pasowania na rycerza.Pamiętając jakie warunki należało spełnić.Zastanówcie się, co udało się wam zrealizować, a z czym mieliście jeszcze problemy.
Dzieci dokonują samooceny.
7.Pasowanie ,,paziów” na rycerzy.
Każde wywołane dziecko klęka na kolano, a ,,Królowa ‘’ dotykając mieczem ramienia wypowiada słowa:
;;Pasuję cię paziu ,,....’’ Na rycerza i zakłada mu hełm na głowę.
Opracowała :Ewa Przewłocka
RYCERZ:
mówi prawdę
szanuje innych
staje w obronie
jest odważny
,,Kodeks rycerza”