Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców „Pobaw się ze mną” – zastosowanie różnorodnych form i metod pracy w rozwijaniu gotowości do nauki czytania i pisania u dzieci 6 letnich”
Cele ogólne:
- Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania
Podstawa programowa - obszar 14
- Rozwijanie więzi z rodziną poprzez wspólne uczestniczenie w zabawach i ćwiczeniach
Podstawa programowa - obszar 15
Cele operacyjne:
Dziecko:
- dzieli swoje imię na sylaby,
- rozwiązuje zagadki słuchowe poprzez rozpoznawanie głosów zwierząt oraz przeliczanie słyszanych dźwięków,
- wymienia w odpowiedniej kolejności nazwy miesięcy
- wskazuje kierunki w przestrzeni w odniesieniu do własnego ciała ( w prawo, w lewo, w przód, w tył )
- rysuje po śladzie, według wzoru
- orientuje się na kartce papieru ( prawa strona, lewa strona, środek, góra, dół )
- uczestniczy w zabawach i wykonuje ćwiczenia wspólnie z rodzicem
Metody:
Czynne – samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń utrwalających,
Aktywizujące – metoda K. Orffa, metoda Gruszczyk-Kolczyńskiej, Pedagogiki zabawy „Klanza”, kinezjologii edukacyjnej Dennisona
Słowne – rozmowa, polecenia
Oglądowe – pokaz nauczyciela, napisy do globalnego czytania
Formy: indywidualna, zbiorowa, w parach, warsztaty
Środki wspomagające: kółka od sersa, kartoniki z oczkami od 1-10, piłka, tamburyno, płyta CD z głosami zwierząt, bębenek, wiersz „Dwanaście miesięcy”, karty pracy
Przebieg:
1. Powitanie rodziców i dzieci oraz zapoznanie z tematem zajęcia
2. Zabawa integracyjna „Dwóm tańczyć się zachciało” ( dziecko z rodzicem )
3. Zabawa z piłką „Imiona” – ćwiczenia analizy sylabowej
Wszyscy stoją w kole. Prowadząca pyta się dzieci „Jak mama woła dziecko?”- Ma-ry-sia, O-li-wia, Mi-chał. Uczestnicy rzucają piłkę do wybranych osób. Kto ma piłkę wymawia sylabami swoje imię.
Zadajemy dzieciom pytanie „Jak nazywamy wymieniane części słów?”( sylaby)
4. Zabawa orient.-porządk. z elem. syntezy słuchowej wyrazów „Jakie to słowo?”.
Uczestnicy biegają w rytm tamburyna. Na sygnał zatrzymują się, prowadząca wymawia słowo głoskami, np. k-l-o-c-k-i a dzieci i rodzice dotykają wybrane klocki. Prowadząca, dziecko lub rodzic pokazuje wyraz klocki a wszyscy globalnie czytają. Inne słowa to: okno, mama, pani, dywan, podłoga.
5. Zagadki słuchowe:
Zabawa „Ile dźwięków usłyszałeś?”
Wszyscy siedzą w kole, wybrane dziecko rozdaje dzieciom krążki i koperty z kartonikami, na których są oczka od 1-10 ( w zależności od umiejętności dzieci). Dzieci umieszczają je w krążkach.
Wszyscy zamykają oczy a prowadząca uderza w bębenek kilka razy. Dzieci w myśli przeliczają ilość dźwięków, po czym wyjmują z krążka odpowiedni kartonik i unoszą w górę. Rodzice sprawdzają poprawność wykonania ćwiczenia swojego dziecka.
Modyfikacja zabawy.
Prowadząca wymawia proste słowa a dzieci przeliczają głoski i unoszą w górę kartonik z odpowiednią ilością oczek.
6. Zagadka słuchowa „Czyj to głos?”
Uczestnicy zabawy siedzą w kole i słuchają głosów wydawanych przez zwierzęta z płyty CD. Zadaniem dzieci jest podporządkowanie odpowiedniemu zwierzęciu usłyszanego dźwięku.
7. Zabawa z wierszem ,,Dwanaście miesięcy” Wymienianie w odpowiedniej kolejności nazw miesięcy.
,,Dwanaście miesięcy”
Pierwszy miesiąc, czyli styczeń
Zwykle śniegiem w oczy dmucha.
Drugi miesiąc, czyli luty
Rzadko chodzi bez kożucha.
Trzeci miesiąc, czyli marzec
Co dzień zmienia nam pogodę.
Czwarty miesiąc, czyli kwiecień
Wczesnej wiosny ma urodę.
Piąty miesiąc, maj zielony
Hojną ręką rzuca kwiaty.
Szósty miesiąc, czyli czerwiec
Ziołom daje aromaty.
Siódmy miesiąc, a więc lipiec
Zapach zboża pięknej woni.
Ósmy miesiąc, czyli sierpień
Jabłkiem błyska na jabłoni.
A dziewiąty, czyli wrzesień
Fioletami barwi wrzosy.
A dziesiąty to październik
Rankiem nam czerwieni nosy.
Jedenasty ten listopad
Lubi deszcze i szarugi.
Zaś dwunasty, czyli grudzień
Twardym lodem kryje strugi.
6. Zabawa ,,Tak czy nie?” Nauczycielka zadaje pytania, dzieci odpowiadają tak lub nie odpowiednio kiwając głową (twierdząco lub przecząco).
1. Na początku słowa dom słyszymy głoskę m?
2. Na początku słowa komin słyszymy głoskę k?
3. Słowo maliny składa się z 3 sylab?
4. Na początku słowa sałata słyszymy głoskę s?
5. Na początku słów lizak i lalka słyszymy tę sama głoskę?
6. Słowo nos składa się z 4 sylab?
7. Na początku słowa korek słyszymy głoskę k? (i na końcu)
8. Na początku słowa burak słyszymy głoskę t ?
9. Na końcu słowa widelec słyszymy głoskę r ?
7. Zabawa z rozpoznawaniem kierunków „Wojsko”
Dzieci ustawiają się parami w dwuszeregu przed nauczycielką ( dziecko z przodu, rodzic z tyłu), która objaśnia zabawę. Wszyscy wykonują komendy:
- w prawo zwrot
- w lewo zwrot
- w tył zwrot
- w prawo zwrot
- w lewo zwrot
- w tył zwrot
- dwa kroki do przodu
- krok do tyłu
- na prawo patrz, - na lewo patrz, - przed siebie patrz.
8. Ćwiczenia Paula Dennisona – wykonywanie ruchów naprzemiennych według instrukcji nauczyciela celem usprawniania pisania
- Dotknij lewą ręką prawego łokcia i odwrotnie
- Dotknij lewą ręką prawego ucha i odwrotnie
- Dotknij lewą ręką prawego kolana i odwrotnie
- Dotknij lewą ręką prawej stopy i odwrotnie
9 .Ćwiczenia grafomotoryczne „Rysuj tak, jak ja”.
- Kreślenie w powietrzu wzorów, o których mówi nauczyciel (chmurka, słoneczko, choinka, domek) raz jedną, raz obiema rękoma.
10. Dyktando graficzne „Wycieczka na łąkę” – rysowanie na kartkach według instrukcji nauczyciela.
Jesteśmy na łące. W prawym górnym rogu zaświeciło słoneczko. Na środku łąki fruwał kolorowy motylek. W lewym dolnym rogu pojawił się ślimak. W prawym dolnym rogu rósł kwiatek. W lewym górnym rogu płynęła chmurka.
11. Ewaluacja – rysowanie po drugiej stronie kartki uśmiechniętej buzi ( jeśli zajęcie podobało się) lub smutnej ( jeśli się nie podobało). Rodzice rysują buzie na osobnych kartkach.
12. Podziękowanie dzieciom i rodzicom za uczestniczenie we wspólnych zabawach.
Opracowała: Beata Staciwa
Przedszkole nr 14
w Koszalinie