X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 20606
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Kiedy jestem bezpieczny?" Scenariusz zajęć o bezpieczeństwie

Prowadząca : Joanna Sroka
Temat zajęć: Kiedy jestem bezpieczny?
Cel główny: Wykazanie się wiedzą dotyczącą bezpieczeństwa
Cele:
Dziecko:
- Potrafi podać swoje dane osobowe;
- Wie, komu może ujawnić swoje dane;
- Zna i przestrzega zasady bezpiecznej zabawy w sali, ogrodzie przedszkolnym ;
- Potrafi rozpoznać podaną sytuację jako zagrażającą zdrowiu i bezpieczeństwu;
- Potrafi wymienić miejsca i urządzenia z jakimi może spotkać się w domu;
- Zna zasady bezpiecznego zachowania na ulicy;
- Wie jak zachować się w kontakcie z nieznajomym;
Pomoce:
Piłka, tamburyno, rekwizyty do scenek, karty pracy, pieczątka z kotkiem
Forma: Praca z całą grupą, indywidualna
Metody: burza mózgów, zadania stawiane dzieciom do wykonania


Przebieg zajęć:
1. Słuchanie opowiadania. Czynny udział w jego tworzeniu.

W pewnym kocim miasteczku mieszkał kotek Mruczek wraz z rodzicami i rodzeństwem. Mruczek był kotkiem grzecznym, ale nie zawsze. Czasami mama musiała upominać go i przestrzegać przed niebezpieczeństwem. Rozpoczęły się wakacje i Mruczek wraz z rodziną pojechał nad morze. Niestety podczas wspólnych spacerów Mruczek oddalił się od swojej rodziny.
Mruczku , Mruczku gdzie jesteś ! Wołała mama, ale Mruczka nie było.
Gdzie był Mruczek?
A Mruczek poszedł się wykąpać w morzu. Pluskał się w morzu, ale tam nie było ratownika. Wchodził coraz głębiej a nie miał ani kółka ani pływaczek ten niegrzeczny łobuziaczek. Nagle fala morska porwała małego kotka w głąb morza. Oj miauczał kotek, ale nikt go nie usłyszał.
I co było dalej? - Dalszy ciąg wymyślają dzieci.
A jak powinno być żeby było bezpiecznie? - Dzieci wymyślają dobre zakończenie sytuacji.
Kotek psotek wysuszył się i poszedł szukać swojej mamy . Biegł szybko nie zwracał uwagi na ruch uliczny w centrum miasta. Nagle wtargnął na ulicę, światło było czerwone, rozległ się pisk opon.
I co było dalej? - Dalszy ciąg wymyślają dzieci.
A jak powinno być żeby było bezpiecznie? - Dzieci wymyślają dobre zakończenie sytuacji .

Kotek był głodny i zerwał czarne kuleczki , które rosły na krzaczku . Były to trujące kuleczki czeremchy . I co było dalej? - Dalszy ciąg wymyślają dzieci.
A jak powinno być żeby było bezpiecznie? - Dzieci wymyślają dobre zakończenie sytuacji.

Kotek spotkał psa którego zaczął zaczepiać, pies był zły i zaczął za nim biec gdyż psy nie lubią kotów. Mruczek był zbyt mały i nie umiał szybko uciekać.
I co było dalej? - Dalszy ciąg wymyślają dzieci.
A jak powinno być żeby było bezpiecznie? - Dzieci wymyślają dobre zakończenie sytuacji .

Mruczek usiadł na ławeczce aby odpocząć. Podszedł do niego policjant, który zapytał się jak się nazywa i gdzie mieszka. Mruczek znał tylko swoje imię i nazwisko, nie znał adresu zamieszkania.
I co było dalej? - Dalszy ciąg wymyślają dzieci.
A jak powinno być żeby było bezpiecznie? - Dzieci wymyślają dobre zakończenie sytuacji .

2. Dzieci przedstawiają scenki - jak się zachować – współpraca całej grupy
- Nieznajomy puka do drzwi, rodziców nie ma w domu
- Nieznajomy zatrzymuje się samochodem pyta o drogę, częstuje cukierkiem i proponuje podwiezienie
- Nieznajomy prosi o podanie imienia i nazwiska oraz adresu
- Zauważenie pożaru
- W domu zemdlała babcia

3. Przypomnienie zasad bezpiecznej zabawy w sali, ogrodzie przedszkolnym.
4. Podsumowanie. Zobaczymy co wam w główkach pozostało i jakie wiadomości zabierzecie na wakacje.
Skreślanie niebezpiecznych zachowań na karcie pracy.
Odpowiadanie na pytania dotyczące bezpieczeństwa, zdobywanie punktów – kolorowych piłeczek. Nagroda - pieczątki z kotkiem

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.