Scenariusz zajęcia otwartego z udziałem rodziców
w grupie 5 - latków
TEMAT: „Chcemy być silni i zdrowi”
DATA: 30.04.2010r.
PROWADZĄCA: mgr Katarzyna Sałagacka
CEL GŁÓWNY:
- kształtowanie pożądanych postaw dotyczących wiedzy o zdrowym stylu życia
CELE OGÓLNE:
- kształtowanie nawyków prozdrowotnych poprzez zabawę oraz sytuacje aktywizujące myślenie
- uwrażliwianie wszystkich zmysłów podczas zabaw, rozwiązywanie zagadek i sytuacji aktywizujących myślenie
- poznawanie zasad właściwego odżywiania się
- zapoznanie z pokarmami będącymi źródłem witamin, zachęcanie do ich spożywania, wykonywanie zdrowych potraw
- rozwijanie aktywności poznawczej
- inspirowanie dzieci i rodziców do wspólnej działalności zabawowej
CELE OPERACYJNE:
- doskonali swoją sprawność fizyczna podczas ćwiczeń ruchowych
- bierze aktywny udział w zajęciach wraz z rodzicami
- wyciąga wnioski na temat potrzeby spożywania jarzyn pod różnymi postaciami
- rozumie potrzebę ograniczenia spożycia niektórych produktów (słodyczy lub chipsów)
- rozumie konieczność mycia owoców i warzyw przed jedzeniem
- dzieli wyrazy na sylaby
- wie jakie są możliwości oddziaływania na własne zdrowie w kontekście podejmowanych przez siebie działań
- wykonuje zdrową przekąskę z naturalnych produktów
- potrafi z uwagą wysłuchać wiersz czytany przez nauczyciela
METODY:
- oglądowa, (ilustracje)
- słowna, (zagadki),
- czynna, (działań stawianych do wykonania).
FORMY:
- praca z całą grupą,
- praca indywidualna,
- praca wspólnie z rodzicami
POMOCE DYDAKTYCZNE:
- ilustracje postaci z wiersza, ilustracje produktów żywnościowych, wiersz S. Jachowicza „Chory kotek”, dwa kosze, płyty CD z nagraniami, postać Zdrowulka, worek, warzywa i owoce, jajko, ser żółty, talerze papierowe, wykałaczki, fartuszki, kartoniki przedstawiające zdrową żywność, postacie przedstawiające produkty zdrowe i niezdrowe
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Powitanie – wspólny śpiew piosenki „Spotkanie"
„W kółeczku razem siadamy zaraz wspólną zabawę zaczynamy”
2. Przybycie witaminowego Zdrowulka:
„Witajcie chłopcy i dziewczynki
- czemuż to macie takie minki?
- czy zjadacie witaminki?
Czy nie marudzicie przy jedzeniu
i czy jarzynki znikają w oka mgnieniu?”.
3. Burza mózgów – w czym ukryte są witaminy.
Dzieci podają własne pomysły, swobodnie wypowiadają się.
4. Wspólny śpiew piosenki „Warzywa” U. Pakuły.
5. Prezentacja wiersza S. Jachowicza pt. „Chory kotek”- rozmowa na temat skutków objadania się na podstawie wiersza, obserwacji i doświadczeń dzieci:
- Dlaczego kotek zachorował?
- Jaką rade dał kotkowi pan doktor?
- Jaki wniosek (morał) można wysnuć z historii o chorym kotku?
- Czy ludzie mogą jeść wszystkie produkty żywnościowe bez umiaru?
- Co powinniśmy jeść aby być zdrowym?
- Jakie inne produkty wpływają korzystnie na nasze zdrowie?
- Dlaczego powinniśmy jeść również produkty mleczne?
6. Zabawa ruchowa „Lekko- ciężko”.
Na wysokie dźwięki dzieci naśladują delikatne , sprawne ruchy – jesteśmy zwinni. Na dźwięki niskie – jest nam ciężko, jesteśmy przejedzeni, nasze ruchy są leniwe i ociężałe.
7. Rozwiązywanie zagadek obrazkowych
Nauczyciel odsłania na tablicy po kawałku produkty żywnościowe, a dzieci próbują je odgadnąć. Następnie dzielą je na zdrowe i niezdrowe – czyli te, które posiadają wartości odżywcze ( witaminy) i te które należy spożywać
z umiarem.
8. Zabawa ruchowa „Zdrowulek ćwiczy” – z udziałem rodziców przy piosence „Głowa, ramiona, kolana, pięty”
9. „Czarodziejski worek” - rozpoznawanie poprzez dotyk owoców i warzyw i nazywanie ich (np. jabłko, pomarańcz, cebula, ziemniak itp.).
Dzieci wypowiadają nazwy wylosowanych produktów i dzielą je na sylaby
10. Zabawa ruchowa „Znajdź swoja parę” – z udziałem rodziców.
Dzieci i rodzice mają zamknięte oczy i wybierają dla siebie kartonik przedstawiający zdrową żywność, gdy zaczyna się piosenka, otwierają dłoń i szukają takiego samego kartonika, później tańczą w parach.
11. „Smakowite myszki” – wykonanie przekąski z naturalnych produktów przy pomocy rodziców.
Dzieci otrzymują na jednorazowych talerzykach przecięte na połowę jajka ugotowane na twardo. Na środku stolika znajdują się talerze, na nich listki sałaty, szczypiorek, małe słupki papryki czerwonej, plasterki marchewki, rzodkiewki, trójkąty żółtego sera. Układają jajko na listku sałaty przeciętą stroną do spodu, z rzodkiewki lub marchewki wykonują uszy myszki, lekko wciskając je z jednej i drugiej strony końca jajka. Wąsy i ogonek wykonują ze szczypiorku, wciskają go lekko wykałaczką z przodu i z tyłu jajka, oczy – to paseczki czerwonej papryki wciśnięte w jajko. Przed myszką na liściu sałaty dzieci układają trójkącik żółtego sera. Talerzyki wokół myszek dzieci dekorują według własnego pomysłu pozostałymi warzywami.
12. Zabawa podsumowująca zajęcia „Uwaga, zdrowa żywność”.
Nauczyciel wymienia różną żywność . Kiedy wymieni coś niezdrowego dzieci tupią nogami i mówią „dziękujemy- tego nie jemy”.
13. Ewaluacja zajęcia.
14. Zakończenie – wspólny taniec przy piosence „Owocowy karnawał’’ M . Jeżowskiej, degustacja przygotowanych posiłków.