X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 20597
Przesłano:
Dział: Przedszkole

„Zwiastuny wiosny” - inspiracją do zajęć i zabaw muzyczno - ruchowych

Scenariusz zajęcia otwartego z udziałem rodziców
w grupie 3 - latków

TEMAT: „Zwiastuny wiosny” – inspiracją do zajęć i zabaw muzyczno- ruchowych.

DATA: 30.03.2012r.

CELE OGÓLNE :
- wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodzicami poprzez wspólne uczestnictwo w zabawie
- motywowanie dzieci do podejmowania działań i aktywności na zajęciach muzycznych

CELE OPERACYJNE :
Dziecko:
- wykonuje ciekawe improwizacje ruchowe do muzyki
- wyrabia poczucie rytmu
- chętnie uczestniczy w zabawach z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych
- reaguje na ustalone sygnały
- kształtuje umiejętność słuchania utworów muzycznych
- odbiera i nazywa wrażenia słuchowe
- rozwija ekspresję ruchową
- utrwala charakterystyczne zwiastuny wiosny
- kojarzy opis słowny z rozwiązaniem zagadki
- utrwala znajomość podstawowych kolorów
- chętnie uczestniczy w zabawach muzyczno-ruchowych

METODY :
- oglądowe, słowne, czynne

FORMY PRACY: grupowa, zespołowa

POMOCE DYDAKTYCZNE:
- obrazki przedstawiające porę roku - Wiosnę, sylwety mieszkańców łąki (biedronka, motyl, pszczoła, ślimak, bocian, mrówka), nagrania CD, pszczółki wykonane z kolorowego papieru, różdżka i wianek Pani Wiosny, opaska bociana na głowę, zielona i niebieska bibuła, chusta animacyjna, motyle w czterech kolorach (żółty, czerwony, zielony, niebieski), piłka, instrumenty perkusyjne, koszyk ozdobiony kwiatami, kolorowanka wiosenna ,słońce uśmiechnięte i smutne.


PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Powitanie dzieci i przybyłych gości
Zaproszenie rodziców do obejrzenia zajęcia i zachęcanie ich do aktywnego udziału podczas zabaw

2. Śpiew zbiorowy piosenki „Maszeruje wiosna”

3. Rozmowa w kręgu o przyjściu nowej pory roku, którą nazywamy wiosną
Na tablicy umieszczona jest postać Pani Wiosny, dzieci poznały ją na wcześniejszym zajęciu. Utrwalanie charakterystycznych dla niej elementów: wianek z kwiatów, zielona suknia, piękny bukiet kwiatów.

4. Zagadki słowne „ Kto mieszka na wiosennej łące ?” – kojarzenie opisu słownego z rozwiązaniem zagadki
- Lata nad łąką w czerwonej kapotce, a na tej kapotce jest kropka przy kropce. (biedronka)
-Ponad łąką leci w świat, a skrzydełka ma jak kolorowy kwiat. (motyl)
-Ma żółte i czarne paseczki, lata nad łąką i głośno bzyczy kiedy grzeje słonko. (pszczoła)
- Dźwigam dom na grzbiecie, mam malutkie rogi, chodzę bardzo wolno, czasem w poprzek drogi (ślimak)
- Pióra biało-czarne, buciki czerwone, uciekają przed nim żaby, gdy idzie w ich stronę (bocian)
- Chociaż jest bardzo mała pracuje wytrwale (mrówka)
5. Zabawa ruchowa „Kwiaty” – z udziałem rodziców
Dzieci przyjmują pozycję „na czworakach”, są „paczkami kwiatów”, które jeszcze nie rozkwitły. Na tle spokojnej muzyki : „Pani wiosna” krąży między kwiatami co chwila dotykając kwiaty swoją czarodziejską różdżką. Muśnięte różdżką kwiatki rozchylają się, rozwijają i rosną /unoszenie ciała do wspięcia na palcach/. Kiedy wszystkie kwiaty rozkwitną zaczynają swój taniec kwiatów – dowolna improwizacja ruchowa będąca ilustracją słuchanej muzyki.

6. Opowieść ruchowa „Wiosna na łące” połączona z ćwiczeniami artykulacyjnymi
Dzieci ilustrują ruchem i głosem opowiadanie nauczyciela na tle muzyki A.Vivaldiego „Wiosna”:
...Pewnego dnia wczesnym rankiem przedszkolaki wybrały się na spacer na łąkę. Słońce powoli wstawało i ogrzewało budzące się rośliny i zwierzęta. Wkoło panowała cisza, dlatego dzieci poruszały się na paluszkach – łąka powoli budziła się do życia. Najpierw dzieci usłyszały bzykanie pracowitych pszczółek /bzz..bzz..bzz../, które przelatywały z kwiatka na kwiatek i zbierały słodki nektar. Po łące spacerowały również mrówki. Było ich bardzo dużo, ale chodziły tak ostrożnie, że się wzajemnie nie potrącały. Na zielonych listkach trawy siedziały świerszcze i poruszały łapkami strząsając z nich krople porannej rosy, cykały cichutko: cyk, cyk, cyk. Dzieci wąchały pachnące kwiatki i dmuchały na dmuchawce, których nasiona unosiły się w powietrzu, wirując w kółeczko. Wtem usłyszały kumkanie – kum, kum, kum – to żabki nawoływały się na poranny spacer, skakały wysoko obserwując, czy nie zbliża się jakieś niebezpieczeństwo. Nagle niespodziewanie pojawił się bocian krocząc dostojnie i wysoko unosząc nogi. Zatrzymał się, stanął na jednej nodze i zaczął nawoływać: kle, kle, kle. Przestraszone żabki pochowały się w trawie. Przyglądał się temu wróbelek, który fruwał nad łąką w poszukiwaniu pożywienia dla swoich dzieci. Trzepotał swoimi skrzydełkami i cicho ćwierkał: ćwir, ćwir, ćwir. Bocianowi znudziło się szukanie żabek, rozwinął więc swoje długie skrzydła i odleciał z łąki. Dzieci już miały wracać do przedszkola, gdy zauważyły ślimaka, który wolno sunął między łodygami kwiatów. Kiedy tylko napotkał na jakąś przeszkodę, szybko chował się do swojego domku, który niósł na grzbiecie. Dopiero po chwili powoli wystawiał głowę i rozglądał się dookoła wygrzewając się w promieniach wiosennego słońca....

7. Zagadki słuchowe „Odgłosy łąki”

8. Zabawa muzyczno-ruchowa przy piosence - „Pszczółka”

9. Zabawa ruchowa rozwijająca szybką reakcję na sygnał „Bocian i żabki” – z udziałem rodziców
Nauczyciel układa na dywanie ze sznurka duży owal – staw. Dzieci – żabki w przysiadzie skaczą dookoła stawu. Na hasło idzie bocian – wskakują do stawu . Hasło niema bociana jest sygnałem do ponownego ruchu.

10. Zabawa z chustą animacyjną „Motyle” – z udziałem rodziców
Dzieci otrzymują motylki w kolorach: żółty, zielony, czerwony, niebieski. Trzymają za brzegi chustę która jest pięknym kwiatem kwitnącym na wiosennej łące. Kwiat delikatnie porusza się przy podmuchach wiosennego wiatru – dzieci poruszają tak chustą aby falowała
• Kolorowe motylki
Dzieci zamieniają się w motylki i będą wesoło bawić się na łące, czyli przebiegać pod chustą zgodnie z nazwą koloru wypowiedziana przez nauczyciela.
• Motylki Graja w piłkę
Dzieci – motylki poruszają chustą, falując nią w taki sposób , aby nie spadła z niej piłka.

11. „Wiosenna orkiestra” - zabawa z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych
Dzieci zajmują miejsca w półkolu przed nauczycielką. Zostają podzielone na 4 grupy. Pierwsza grupa dostaje grzechotki, druga bębenki, trzecia tamburyno, czwarta talerze. Instrumenty leżą przed dziećmi. Biorą je w ręce dopiero na polecenie prowadzącej.

- Słońce – tamburyno
- Deszcz – grzechotka
- Ulewa, grad – bębenek
- Burza - talerze

12. Zabawa muzyczno-ruchowa ”Tęcza”

13. Wręczenie dzieciom podarunku od Pani Wiosny

14. Ewaluacja zajęcia

15. Podziękowanie rodzicom i dzieciom za udział w zajęciu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.