SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE DZIECI 4-LETNICH
TEMAT: „Wyprawa w nieznane krainy”- kształtowanie świadomości ekologicznej
- jak postępować aby chronić środowisko naturalne?
GRUPA: 4 - latki.
CELE OGÓLNE:
- Poznanie przyczyn zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
- Rozumienie konieczności ochrony środowiska naturalnego przed zanieczyszczeniami.
- Rozumienie konieczności sortowania odpadów wytworzonych przez człowieka.
CELE OPERACYJNE - DZIECKO;
- zna i rozumie pojęcie ekologia,
- wie jak postępować aby chronić środowisko naturalne,
- zna przyczyny zanieczyszczenia środowiska naturalnego,
- rozwija myślenie przyczynowo-skutkowe,
- potrafi posegregować śmieci do odpowiednich pojemników,
- podejmuje pracę zespołową,
METODA:
- czynna,
- słowna,
- oglądowa.
FORMA:
- indywidualna,
- zbiorowa (praca z całą grupą)
- zespołowa.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
kukiełki duszków, ilustracje przedstawiające środowisko zanieczyszczone, śmieci, pojemniki na śmieci, stare gazety, miseczki, rurki po papierze toaletowym, pędzelki, tacki, szarfy, płyta CDz muzyką relaksacyjną, klej, rysunki zwierząt, kwiatów , drzew, słońca, ptaków, rysunek Ekoludka, wiersz od Ekoludka, Ordery Strażnika Przyrody
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Powitanie ”Wszyscy są”(wg pedagogiki zabawy)
2. Opowiadanie nauczycielki o duszkach: Wodnoludku, Nieboludku i Trawoludku (pokazanie kukielek duszków).
Były sobie trzy duszki: Wodnoludek, Trawoludek i Nieboludek.Kazdy z tych duszków opiekował się swoją krainą. Wodnoludek dbał o rzeki, jeziora, morza. Pilnował, aby rybki pływały w czystej wodzie, nad wodą rosły rośliny, w których mieszkały zwierzęta i ptaki. Trawoludek mieszkał wśrod łąk i lasów - opiekował się kwiatami, trawą, drzewami, ptakami i zwierzętami. Nieboludek fruwał wysoko, aż do słonka. Ten duszek pilnował, aby powietrze było czyste. Duszki bardzo dużo pracowały, starały się aby wszyscy byli zadowaleni i szczęśliwi, ale nie zawsze im się to udawało. Popatrzcie, co ludzie potrafili zrobić w ich krainach.
3. Oglądanie ilustracji przedstawiających przyrodę zniszczoną.
4. Rozmowa z dziećmi na temat:
- przyczyn zanieczyszczenia środowiska naturalnego przez człowieka,
- konieczności i sposobów ochrony środowiska naturalnego,
- znaczenia pojęcia ekologia - jest to nauka zajmująca się ochroną środowiska naturalnego.
- ustalenie, że woda, gleba, rośliny, powietrze to część przyrody, środowiska, w którym żyjemy i które należy chronić,
- uświadomienie zagrożeń dla Ziemi ze strony człowieka: pożary lasów, ścieki płynące do wód, dymiące kominy, śmieci,
- co każde z was może zrobić, aby chronić środowisko?
5. Zabawa dydaktyczna "Sprzątamy Krainy"
Zadanie dzieci polega na posprzątaniu zanieczyszczonych krain - zebranie z planszy śmieci i umieszczenie ich w odpowiednich pojemnikach: szkło, papier, plastik. (dzieci zakładają szarfy w kolorach pojemników na odpady, kiedy nauczyciel powie "papier", dzieci z niebieską szarfą zatrzymują się i sprzątają Krainy wrzucając śmieci do odpowiednich pojemników, i tak z każdym innym kolorem).
6. Zabawa relaksacyjna - „Czas odpoczynku”- przy muzyce spokojnej.
Dzieci kładą się na ,,czystej łące „( na podłodze) odpoczywają słuchając muzyki relaksacyjnej ,wyobrażają sobie jak powinny wyglądać zdrowe krainy?
7. „ Pomocnicy Nieboludka, Wodnoludka, Trawoludka”.
Dzieci na oczyszczone przez siebie krainy przyklejają sylwety zwierząt i roślin. Krainy tworzone przez dzieci mają być „krainami ich marzeń”. Nadanie zdrowym krainom uśmiechu – naklejanie pięknego uśmiechu. Wyciąganie wniosku do dalszego postępowania.
8. Tanieć wokół zdrowych krain .
9. Przedstawienie Ekoludka.
Wiecie już, co to jest ekologia, a ekolog to przyjaciel przyrody . Myślę, że teraz wszyscy jesteście już przyjaciółmi przyrody więc przedstawię wam Ekoludka.
Odczytanie wiersza ukrytego w kieszeni Ekoludka. Powtarzanie jego treści za głosem nauczyciela.
Dziś ekologia mądre słowo
Przyrodę wszyscy chcemy mieć zdrową.
Jej strażnikami się ogłaszamy.
Od dziś przyrodzie pomagamy.
10. Wręczenie dzieciom ,,Orderu Strażnika Przyrody”
11. Ewaluacja zajęcia
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Powitanie ”Wszyscy są”(wg pedagogiki zabawy)
2. Opowiadanie nauczycielki o duszkach: Wodnoludku, Nieboludku i Trawoludku (pokazanie kukielek duszków).
Były sobie trzy duszki: Wodnoludek, Trawoludek i Nieboludek.Kazdy z tych duszków opiekował się swoją krainą. Wodnoludek dbał o rzeki, jeziora, morza. Pilnował, aby rybki pływały w czystej wodzie, nad wodą rosły rośliny, w których mieszkały zwierzęta i ptaki. Trawoludek mieszkał wśrod łąk i lasów - opiekował się kwiatami, trawą, drzewami, ptakami i zwierzętami. Nieboludek fruwał wysoko, aż do słonka. Ten duszek pilnował, aby powietrze było czyste. Duszki bardzo dużo pracowały, starały się aby wszyscy byli zadowaleni i szczęśliwi, ale nie zawsze im się to udawało. Popatrzcie, co ludzie potrafili zrobić w ich krainach.
3. Oglądanie ilustracji przedstawiających przyrodę zniszczoną.
4. Rozmowa z dziećmi na temat:
- przyczyn zanieczyszczenia środowiska naturalnego przez człowieka,
- konieczności i sposobów ochrony środowiska naturalnego,
- znaczenia pojęcia ekologia - jest to nauka zajmująca się ochroną środowiska naturalnego.
- ustalenie, że woda, gleba, rośliny, powietrze to część przyrody, środowiska, w którym żyjemy i które należy chronić,
- uświadomienie zagrożeń dla Ziemi ze strony człowieka: pożary lasów, ścieki płynące do wód, dymiące kominy, śmieci,
- co każde z was może zrobić, aby chronić środowisko?
5. Zabawa dydaktyczna "Sprzątamy Krainy"
Zadanie dzieci polega na posprzątaniu zanieczyszczonych krain - zebranie z planszy śmieci i umieszczenie ich w odpowiednich pojemnikach: szkło, papier, plastik. (dzieci zakładają szarfy w kolorach pojemników na odpady, kiedy nauczyciel powie "papier", dzieci z niebieską szarfą zatrzymują się i sprzątają Krainy wrzucając śmieci do odpowiednich pojemników, i tak z każdym innym kolorem).
-SZKŁO - PLASTIK - PAPIER
6. Zabawa relaksacyjna - „Czas odpoczynku”- przy muzyce spokojnej.
Dzieci kładą się na ,,czystej łące „( na podłodze) odpoczywają słuchając muzyki relaksacyjnej ,wyobrażają sobie jak powinny wyglądać zdrowe krainy?
7. „ Pomocnicy Nieboludka, Wodnoludka, Trawoludka”.
Dzieci na oczyszczone przez siebie krainy przyklejają sylwety zwierząt i roślin. Krainy tworzone przez dzieci mają być „krainami ich marzeń”. Nadanie zdrowym krainom uśmiechu – naklejanie pięknego uśmiechu. Wyciąganie wniosku do dalszego postępowania.
8. Tanieć wokół zdrowych krain .
9. Przedstawienie Ekoludka.
Wiecie już, co to jest ekologia, a ekolog to przyjaciel przyrody . Myślę, że teraz wszyscy jesteście już przyjaciółmi przyrody więc przedstawię wam Ekoludka.
Odczytanie wiersza ukrytego w kieszeni Ekoludka. Powtarzanie jego treści za głosem nauczyciela.
10. Wręczenie dzieciom ,,Orderu Strażnika Przyrody”
11. Ewaluacja zajęcia