Scenariusz Uroczystości „Pasowania na Przedszkolaka”
dla grupy I BIEDRONKI (dzieci 3 – letnich)
opracowanie i prowadzenie uroczystości: Małgorzata Kawecka
termin uroczystości: 17.11.2010r.
Cele ogólne:
• Kształtowanie umiejętności uczestniczenia w krótkich występach przygotowanych dla rodziców, wzmacnianie więzi rodzinnych poprzez wspólne przeżywanie ważnych chwil w życiu
• Kształtowanie odporności emocjonalnej poprzez prezentowanie w obecności zgromadzenia rodziców swoich umiejętności
Cele operacyjne:
Dziecko:
→ występuje nie schodząc ze sceny przed zakończeniem pasowania
→ recytuje krótki wiersz, Mam 3 latka..., i powtarza tekst pasowania razem z grupą
→ śpiewa piosenkę, Kotek Puszek razem z grupą ilustrując ją ruchem i gestem
→ustawia się zgodnie z instrukcja nauczycielki i odtwarza proste układy taneczne razem z dziećmi z grupy: tworzy pociąg, porusza się po kole wiązanym, wykonuje obroty w parach
→ uczestniczy w zabawach przy muzyce ze śpiewem nauczycielki
Metody wg M. Kwiatowskiej:
• czynne
Środki dydaktyczne:
☺scenografia
☺ magnetofon, płyta z nagraniami CD
☺ tekst pasowania
☺ odznaki dla dzieci: Jestem przedszkolakiem
☺ dyplom dla każdego dziecko
☺ ołówek – gigant do pasowania dzieci
Formy pracy:
☺grupowa jednolita
Przebieg uroczystości:
1. Wjazd z dziećmi do sali na piosence, Jedzie pociąg z daleka...
2. Powitanie gości, przedstawienie celu spotkania
3. Nauczycielka pyta dzieci: Czy wiecie co umie robić prawdziwy przedszkolak ? Prawdziwy przedszkolak potrafi zaśpiewać piosenkę !
Dzieci śpiewają piosenkę, Kotek Puszek ilustrując ją ruchem
( Nauczycielka pyta rodziców czy zadanie zostało zaliczone. Rodzice brawami oceniają wykonanie piosenki )
4. Nauczycielka zwraca się do dzieci i rodziców: Co jeszcze umie prawdziwy przedszkolak? Prawdziwy przedszkolak potrafi powiedzieć wierszyk!
Dzieci wspólnie recytują wiersz, Mam trzy latka....
( rodzice oceniają wykonanie zadania brawami)
5. Co jeszcze potrafi prawdziwy przedszkolak? Prawdziwy przedszkolak potrafi zatańczyć wspólnie z kolegami!
Dzieci tańczą prosty układ taneczny w kole wiązanym i parach do piosenki, Małe czerwone jabłuszko
( rodzice oceniają wykonanie zadania brawami)
6. Co jeszcze potrafi prawdziwy przedszkolak? Prawdziwy przedszkolak lubi i potrafi bawić się z innymi dziećmi
Dzieci bawią się przy muzyce ilustrując ja ruchem do pląsu Niedźwiadek, i bawią się w parach, przytulają do pląsu, Misie Dwa
( rodzice oceniają wykonanie zadania brawami)
7. Nauczycielka pyta rodziców: Drodzy rodzice jak uważacie, czy stoją przed Wami prawdziwe przedszkolaki
Rodzice odpowiadają : TAK
8. Nauczycielka zaprasza dzieci do złożenia uroczystego przyrzeczenia
MY MALUCHY PRZYRZEKAMY:
( nauczycielka czyta tekst przysięgi, dzieci uroczyście wypowiadają słowo – przysięgamy)
My maluchy:
Przyrzekamy, co dzień rano buzie nosić roześmianą
– przyrzekamy!
Przyrzekamy nie płakać, nie szlochać i panie bardzo kochać
- przyrzekamy!
Przyrzekamy zabawki szanować i dookoła wszystko porządkować
- przyrzekamy!
Przyrzekamy choć jesteśmy jeszcze mali, zgodnie bawić się zabawkami
- przyrzekamy!
Przyrzekamy pidżamę samemu zakładać i na spaniu nie gadać
- przyrzekamy!
Przyrzekamy nie sikać w galoty, bo z tym dużo roboty
- przyrzekamy!
Przyrzekamy od dziś zawsze być zuchami i dobrymi kolegami
- przyrzekamy!
9. Wystąpienie Pani Dyrektor E. Wójcik, dokonanie przez nią pasowania dzieci na przedszkolaków
10. Wręczenie dzieciom przez Panią Dyrektor i nauczycielkę odznak JESTEM PRZEDSZKOLAKIEM oraz pamiątkowych dyplomów
11. Dzieci śpiewają piosenkę: Jestem sobie przedszkolaczek