Scenariusz zajęcia indywidualnego (koleżeńskiego)
II Temat zajęć
„Kształtowanie percepcji słuchowej i koordynacji wzrokowo – ruchowej z wykorzystaniem materiału obrazkowego”
III Cele zajęć:
Cel główny: wyodrębnianie głosek w nagłosie, usprawnianie koordynacji wzrokowo - ruchowej
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
- rozpoznać głoskę d w nagłosie
- wyszukać nazwy zaczynające się daną głoską
- płynnie operować ciałem
- wykonywać precyzyjne ruchy rękoma, dłońmi, palcami
- wskazać prawą i lewą stronę własnego ciała
- utrzymać równowagę
IV Metody pracy: polisensoryczna, praktyczne działanie.
V Formy pracy: indywidualna praca dziecka pod kierunkiem nauczyciela
VI Środki dydaktyczne: Blok, kredki, karty pracy, obrazki, taśma malarska
VII Przebieg zajęć:
Część wstępna:
Nauczyciel wita się z dzieckiem i zaprasza do zabawy.
Proponuje zabawę „Drzewa na wietrze”. Dziecko naśladuje i wydaje dźwięki jakie wydają drzewa kiedy kołyszą konarami, gdy szumi początkowo mały wietrzyk, stopniowo coraz większy, aż do potężnej wichury, poruszając przy tym płynnie ramionami.
Zajęcia właściwe:
Ćwiczenie – „Wyścigi rąk”.
Dziecko otrzymuje kartkę papieru z bloku rysunkowego, którą wspólnie z nauczycielem przytwierdzają do stolika taśmą.
Kartka podzielona jest pionową kreską na dwie równa części. Otrzymuje również dwa kolorowe ołówki. Dziecko wykonuje ruchy:
- „wyścig” do środka kartki
- wyścig od środka kartki
- prawa ręka szybciej od lewej
Ćwiczenie – „Rysowanie prostych i krzywych linii pomiędzy coraz bardziej zwężającymi się granicami”.
Na kartkach z brystolu dziecko otrzymuje 3 rysunki zawierające:
- dwie proste równoległe w odległości od siebie 1 cm
- dwie proste równoległe w odległości od siebie 5 mm
- okrąg o promieniu 4 cm oraz kilka okręgów o zmniejszających się promieniach co 5 mm.
Nauczyciel prosi dziecko aby narysowało ołówkiem linie pomiędzy równoległymi i okręgami tak, aby ich nie przeciąć.
Następnie nauczyciel chwali dziecko za wspaniałe wykonanie zadania i zaprasza do zabawy paluszkami (ćwiczenia rozluźniające): naśladowanie gry na pianinie, paluszki się witają, strzepywanie wody z rąk.
Ćwiczenie „Wybierz odpowiednie obrazki”.
Nauczyciel rozkłada przed dzieckiem obrazki. Prosi dziecko aby nazwało przedmiot/rzecz na obrazku a następnie przegłoskowało wyraz. Następnie jego zadaniem jest wybranie tylko tych obrazków które zaczynają się na głoskę „d”.
Zakończenie:
Ćwiczenie –„Chodzenie po rozłożonej taśmie”.
Nauczyciel przykleja na podłodze taśmę w linii prostej, demonstruje dziecku co ma zrobić (przechodzi z wyprostowanymi ramionami po taśmie jak po wąskim moście). Dziecko wykonuje to samo.
Przed przejściem bierze wybrany wcześniej obrazek zaczynający się głoską „d” i przenosi go po taśmie w wyznaczone miejsce.
Nauczyciel dziękuje dziecku za wspólną zabawę, w nagrodę może wybrać sobie to czym chciałoby się pobawić oraz naklejkę .