X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 20550
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W królestwie Pani Zimy - scenariusz zajęć dla dzieci 4-letnich

Cel główny:
- kształcenie umiejętności wspólnego rozwiązywania zadań i podejmowania problemów w toku ich realizacji

Cele szczegółowe:
- dziecko próbuje realizować proste zadania w zespole
- dziecko podejmuje próby wspólnego rozwiązywania problemu
z koleżankami/kolegami z grupy
- dziecko zna zasady kulturalnego zwracania się do innych
- dziecko potrafi wybrać spośród wielu obrazki przedstawiające zabawy zimowe
- dziecko potrafi podać skutek podanej przyczyny,
- dziecko potrafi dobrać podpis do obrazka z podpisem
- dziecko nazywa części garderoby, które należy ubierać zimą
- dziecko potrafi ułożyć z figur geometrycznych podany przez nauczyciela rytm
- dziecko potrafi wykonać pracę plastyczną z dostępnych materiałów
- dziecko potrafi ruchem przedstawić sposób poruszania się podczas zabaw zimowych

Formy:
- zespołowa

Metody:
- słowne ( rozmowa, zagadka, objaśnienia ),
- czynne ( zadań stawianych do wykonania),

Środki dydaktyczne:
- zagadka, obrazki przedstawiające zabawy letnie i zimowe, narzędzie TOC (gałązka logiczna), płyta CD z muzyką, obrazki z podpisami przedstawiające części garderoby zimowej, pudełko, śnieżynki, figury geometryczne, rytmy, materiały plastyczne (kredki, koła, trójkąty, arkusze niebieskiego papieru, klej, śnieżynki), balony

Realizacja podstawy programowej:
Obszar 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.
1.1. Dz. obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują,
1.2. Dz. przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej
( stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych)
Obszar 3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
3.1 Dz. zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym,
3.3.Dz. uważnie słucha.
Obszar 4. Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
4.2 Dz. grupuje obiekty w sensowny sposób ( klasyfikacja ) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne itp.
4.3 Dz. stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć,
Obszar 8. Wychowanie przez sztukę – muzykę i śpiew, pląsy i taniec.
8.2 Dz. dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je pląsając i tańcząc.
Obszar 9. Wychowanie przez sztukę: różne formy plastyczne.
9.1 Dz. umie swobodnie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych.
Obszar 11. Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych
11.1 Dz. rozpoznaje i nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla pór roku.
Obszar 14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
14.1 Dz. potrafi określić kierunki oraz miejsca na kartce papieru.
14.2 Dz. potrafi uważnie patrzeć, aby rozpoznać co jest przedstawione na obrazkach,
14.4. Dz. interesuje się czytaniem.


Przebieg zajęć:

1. Powitanie przez nauczycielkę dzieci oraz przybyłych gości.
2. Odczytanie przez nauczycielkę listu od Pani Zimy.
Kochane Żabki!
Zgadnijcie kto do Was pisze...pomoże Wam w tym zagadka:
To jest pani w sukni białej.
Sypie śniegiem na świat cały,
a malutkie dziewczynki
to córeczki jej, śnieżynki.
Brawo! Tak jestem Pani Zimą. Pamiętacie jak odwiedziłam Was w ubiegłym roku?
Na pewno pamiętacie... Niestety bardzo mi przykro, ale w tym roku nie uda mi się przybyć do Waszego przedszkola. Chciałabym, aby zima trwała jak najdłużej, dlatego mam duuużo pracy... Jednak pamiętam o Was Drogie Żabki i dlatego wraz z Waszą Panią zapraszam Was do mojego zimowego królestwa, gdzie będziecie mogli odwiedzić mroźne krainy. Czeka tam też na was wiele niespodzianek. Mam nadzieję, że będziecie się dobrze bawić! A na sam początek zostawiam Wam ...no właśnie jak otworzycie zaczarowane pudełeczko to zobaczycie co jest w środku!

Ściskam Was cieplutko
Pani Zima

3. ,,Zaczarowane pudełko”.
- „Ojej zobaczcie! Pani Zima zostawiła dla Was niespodziankę, ciekawe co jest w środku?”
Nauczycielka otwiera pudełko, w którym znajdują się ,,tańczące śnieżynki”
w różnych kolorach.
- ,,Jakie piękne, kolorowe śnieżynki! Czy chcecie się z nimi pobawić? A więc zapraszam do tańca! Gdy będzie grała muzyka to proszę Was żebyście poruszali się, między śnieżynkami, a jeśli muzyka ucichnie to proszę , aby każdy z Was podniósł jedną śnieżynkę i zawiesił na szyi. Uwaga zaczynamy!
Wspaniale! Czy każdy z Was ma swoją śnieżynkę?
- Odpowiedź dzieci.
- W takim razie zapraszam Was teraz na spacerek do Królestwa Pani Zimy.

4. Wyprawa do Królestwa Pani Zimy.
Dzieci ustawiają się w parach i do muzyki ,,Bravader” ( Spacerek) idą do pierwszej
Mroźnej Krainy.

5. ,,Kraina zabaw zimowych”.
- Jesteśmy w pierwszej tajemniczej komnacie, która znajduje się w królestwie Pani Zimy...Nazywa się ona Krainą zabaw zimowych. Jeżeli spadnie śnieg to Pani Zima...no właśnie czy chcecie się dowiedzieć co robi Pani Zima jak spadnie śnieg?
- Odpowiedź dzieci.
- W takim razie zapraszam Was abyście najpierw odnaleźli swoje komnaty, które przygotowała dla Was Pani Zima. Oznaczone są one śnieżynką, w takim samym kolorze jaką Wy macie zawieszoną na szyi. Brawo! A teraz wspólnie zastanówcie się, kto zostanie liderem Waszego zespołu, czyli osobą, która będzie odpowiedzialna za swoją drużynę.
- Dzieci wybierają lidera.
- Dobrze, teraz spośród obrazków, które przygotowała dla Was Pani Zima musicie wybrać te, które odpowiedzą na pytanie : ,,Jeżeli spadnie śnieg to...” ( Wykorzystanie narzędzia TOC - ,,Gałązka logiczna”.)
- Omówienie prac przez dzieci.
- A teraz zastanówcie się jak Pani Zima będzie czuła się ,,Jeżeli będzie bawić się w zabawy zimowe...” . Dzieci przyklejają emotikony. Brawo!

6. ,,Kraina zimowej garderoby”.
Dzieci naśladując jazdę na łyżwach ,,jadą” do następnej krainy – Krainy zimowych ubrań.
- Zobaczcie tu jest kolejna Kraina Pani Zimy! W tej komnacie Pani Zima ma swoją garderobę, w której znajdują się odpowiednie elementy ubrania na zimową pogodę.
- Zaraz, zaraz chyba Pani Zima coś tu dla Was zostawiła...no tak...Wracajcie szybciutko do swoich komnat, a zaraz Wam powiem co tu się znajduje...
Pani Zima chce się dowiedzieć czy wiecie jak należy ubierać się podczas zimy...dlatego prosi Was abyście do obrazków z podpisami dobrali odpowiedni podpis. Zabierajcie się do pracy.
Dzieci w zespołach dobierają podpisy do obrazków z podpisami. Wymieniają części garderoby zimowej (buty, szalik, czapka, kurtka, rękawiczki, spodnie, sweter).

7. ,,Kraina mroźnych wzorów”.
Dzieci naśladując jazdę na nartach odwiedzają następną komnatę Pani Zimy.
- „Dotarliśmy do następnej komnaty, która znajduje się w Królestwie Pani Zimy...
Jest to Kraina mroźnych wzorów... Jest to wyjątkowo czarodziejska kraina bo w niej Pani Zima zamienia śnieg w kolorowe figury geometryczne i układa z nich przepiękne wzory! Patrzcie tu też czeka na Was niespodzianka!
Pani Zima zostawiła Wam trochę czarodziejskich figur, żebyście też mogli ułożyć z nich kolorowe wzory...A tu macie podpowiedź, jak te wzory mają wyglądać...Zabierajcie się do pracy.”

Dzieci z wykorzystaniem figur geometrycznych ( koło, trójkąt, kwadrat ) układają podany przez nauczyciela rytm – praca w zespołach.

8. ,,Kraina Tańczących Śnieżynek”.
Dzieci tworzą ,,pociąg” i udają się do kolejnej krainy.
- „A tu znajduje się Kraina Tańczących Śnieżynek. W niej Pani Zima wraz ze Śnieżynkami tańczy, śpiewa i bawi się przy muzyce.
Teraz to ja zamienię Was w tańczące Śnieżynki! Uwaga...czary, mary, czary, mary...bum! Jesteście tańczącymi śnieżynkami! Ustawcie się w pary, zatańczymy taniec „Krasnoludki”.”

Dzieci w parach wykonują z wykorzystaniem rekwizytu taniec do muzyki ,,Krasnoludki”.

9. ,,Kraina zimowych krajobrazów”.
Dzieci naśladując jazdę samochodem docierają do następnej krainy.
- Dotarliśmy do ostatniej komnaty – Krainy zimowych krajobrazów. W tej krainie Pani Zima sypie śniegiem i sprawia, że wszystko dookoła staję się białe. Pani Zima chciałaby, abyście Wy też wykonali zimowe krajobrazy. Zapraszam Was do stołów, gdzie czekają na Was przygotowane arkusze papieru. Proszę Was abyście wspólnie ze swoim zespołem wykonali zimowy obrazek.
Dzieci w zespołach wykonują z dostępnych materiałów plastycznych zimowe obrazki.
Prezentują swoje prace.

10. Odczytanie listu od Pani Zimy.
Drogie Żabki!
Mam nadzieję, że podróż do mojego królestwa podobała Wam się...W następnym roku postaram się osobiście Was odwiedzić i zaprosić do wspólnej zabawy.
A tymczasem dziękuję, że skorzystaliście z mojego zaproszenia i życzę Wam abyście miło spędzali czas podczas aktualnej pory roku, czyli zimy.

Papa całusków 102!
Podpisała się Pani Zima.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.