X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 20542
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dziecko swoje prawa ma i je zna - scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców

Scenariusz zajęcia otwartego dla Rodziców przeprowadzone w grupie dzieci 4, 5 letnich

Temat: Dziecko swoje prawa ma i je zna.

Prowadząca: Anna Sobczyk

Cele ogólne:
• Zaznajamianie dzieci z podstawowymi prawami dziecka
• Kształtowanie postawy zaufania wobec osób dorosłych;
• Pomoc dziecku w budowaniu pozytywnego obrazu własnej osoby;
• Wprowadzanie dziecka w świat wartości uniwersalnych tj. dobro, prawda, miłość;
• Rozwijanie umiejętności współpracy w grupie.

Cele operacyjne - dziecko:
• rozumie pojęcia: prawo, obowiązek, manifest
• zna wybrane prawa i obowiązki
• wypowiada się na temat wybranych praw i obowiązków
• rozwiązuje zagadki
• ma świadomość własnej wartości i wyjątkowości
• aktywnie współpracuje z grupą w realizacji różnorodnych zadań.

Metody pracy
• podające (przyswajanie)
• problemowe (odkrywanie)
• aktywizujące (przeżywanie)
• praktyczne (działanie)

Formy organizacyjne
Działalność zbiorowa (zajęcia z całą grupą), grupowa, indywidualna.

Pomoce: kwiat w doniczce; zagadki słowne, ilustracje praw dziecka pocięte na puzzle; litery tworzące hasło PRAWO; rozsypanka wyrazowa; klej; kartki; manifest Króla Maciusia Pierwszego; słownik języka polskiego; płytka CD: ,,Podajmy sobie ręce”, ,,Kłaniany”, Zabawa pożegnalna”, ,,Gdy szczęśliwy dzisiaj jesteś”, mapa świata, twarze dzieci z różnych kontynentów; wiersz Jarosława Poloczka ,,Mam prawo do...”


PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Zabawa integracyjna ,,Ramię przy ramieniu”. Wprowadzenie w dobry nastrój. Dzieci stoją w wewnętrznym kole blisko siebie, rodzice otaczają dzieci zewnętrznym kołem i wspólnie ilustrują ruchem treść wyliczanki.
Stoimy ramię przy ramieniu
Możemy być wielcy w oka mgnieniu
Możemy być całkiem mali
Lecz nigdy nie będziemy sami!
2. Podział dzieci na 5 grup (nawiązanie do 5 kół olimpijskich). Dzieci losują kółeczka w kolorze: niebieskim(Europa), czarnym(Afryka), czerwonym(Ameryka), żółtym(Azja), zielonym(Australia). Przyklejają sobie kółeczka na ubranie
i przegrupowują się.

3. Układanie przewodniego hasła. Nauczyciel rozdaje przedstawicielom grup koperty z kolorami kółek, jakie mają na ubraniu. W kopertach znajdują się zagadki oraz pierwsza litera rozwiązania danej zagadki. Po jej rozwiązaniu dziecko
z poszczególnej grupy przypina na tablicy literę pod kolorem jego grypy. Hasło to: PRAWO.

ZAGADKI: Mały, nóg ma aż osiem, Dwie pomocnice małe
Cienkie nitki wysnuwa. Służą ci życie całe
Nitki z jesiennym wiatrem Są pracowite, a przy tym
Nad polem będą fruwać. Lubią być często myte.
Pająk Ręce

Duża, zielona kula W marcu się zaczyna
Czerwona w środku. Gdy się kończy zima.
Chętnie zjadasz ją Zosiu, Przyjdzie z wiatrem
Joasiu i Włodku. Ciepłym wiewem,
Arbuz Z pękiem kwiatów,
Z ptaków śpiewem.
Jeden chętnie wącha łubin, Wiosna
Drugi woli zapach róż,
Każdy co innego lubi,
A ja wolę wąchać kurz.
Odkurzacz

4. Krótkie wyjaśnienie powstałego hasła.
Odsłonięte hasło jest tematem naszego spotkania. Porozmawiamy sobie dzisiaj o niektórych prawach dzieci, które powinny obowiązywać na całym świecie. Dlatego nasz podział na grupy nawiązuje do kół olimpijskich. Kolory są symbolem kontynentów. (Nauczyciel na mapie świata przykleja ilustracje dzieci na odpowiednich kontynentach).

5. Wyjaśnienie pojęcia PRAWO.
Dzieci próbują powiedzieć jak rozumieją to słowo. Nauczyciel zwraca się do dzieci
i mówi, że jeśli nie znamy znaczenia jakiegoś słowa zaglądamy do słowników, encyklopedii. (Poproszenie jednego z rodziców o odszukanie i przeczytanie, co kryje się pod hasłem prawo).

6. Określanie warunków potrzebnych roślinom do życia. Uświadomienie dzieciom ich praw.
Dzieci wymieniają warunki, jakie potrzebne są roślinie, aby mogła się rozwijać. Tak samo każde dziecko, aby żyć i dobrze się rozwijać potrzebuje różnych rzeczy. Powinno móc uczęszczać do przedszkola, szkoły, gdy jest chore powinno mieć zapewnioną opiekę lekarską, rodzice powinni o nie dbać, kochać je itd.
7. Poznanie praw dziecka i ich znaczenia.
Każda grupa otrzymuje kopertę, w której znajdują się ilustracje z puzzli oraz rozsypanka wyrazowa. Należy je ułożyć i przykleić na kartce, a następnie z rozsypanki wyrazowej ułożyć zdanie (pomoc rodziców) i również przykleić. Po zakończeniu pracy dzieci starają się wytłumaczyć opracowane prawo. (prawo do zabawy, nauki, rodziny, miłości, tożsamości). Następnie nauczyciel przypina je do tablicy.
8. Zabawa ruchowa przy piosence ,,Podajmy sobie ręce”.
Chociaż świat dokoła
dziwny jest i wielki,
a my tacy mali,
mali jak kropelki
Ref.: Podajmy sobie ręce Podajmy sobie ręce
w zabawie i piosnce
Przez burzę i przez tęczę
w ogródku przed domem
Pod gwiazdą daleką
na łące zielonej.
Nad rzeczką i rzeką.
9. Nauczyciel:
Usiądźcie wygodnie i posłuchajcie
W żadnym wypadku nie przerywajcie.
Za chwile tutaj na naszej sali
Zawita król nad królami
I chociaż wzrostu jest niewielkiego
Nie ma królestwa bogactwem lśniącego
A jego szata złotem nie świeci
Jest przyjacielem wszystkich dzieci.
Znacie go na pewno z bajek i wierszy -
Oto przed wami Król Maciuś Pierwszy!
(Na dźwięk fanfar wchodzi Król Maciuś Pierwszy )
10. Król Maciuś Pierwszy
Kłaniam się nisko tutaj przed Wami – (ukłon)
Moimi Przyjaciółmi
Przybyłem do Was w bardzo ważnej sprawie
Więc dłuższą chwilę tutaj zabawię.
Lecz pozwolicie, zanim przemowę swoją rozpocznę
Usiądę tutaj i trochę odpocznę (wskazuje na tron)

11. Zabawa ruchowa ,,Kłaniany”

12. Król (Rodzic)
Spójrzcie, w ręku trzymam rulon, na którym napisany jest manifest, czyli wezwanie, prośba, polecenie. Dawniej królowie pisali takie manifesty do swoich poddanych na rulonach papieru, a specjalni ludzie zwani posłami rozwozili je po całym kraju
i odczytywali ich treść wszystkim ludziom. Ja też mam taki manifest i chciałem go dzisiaj przeczytać.

Manifest do dzieci całego świata
Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,
Tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los zmienić,
Spisali dla was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta,
Spróbujcie dobrze zapamiętać.

Mam prawo do życia,
do bycia, do chcenia.
Mam prawo do miłości,
radości, tworzenia.
Mam prawo do nauki, wiedzy i wiary.
Mam prawo do marzeń, do snu i zabawy.
Mam prawo do chleba, ubrania, pokoju.
Mam prawo do gniewu i złego nastroju.
To wszystko jest takie poważne dorosłe,
powiem to jak dziecko,
zwyczajnie, najprościej.
Chcę się bawić w piaskownicy,
dom zbudować dla dżdżownicy
Z kolegami w piłkę grać
i niczego się nie bać.
Latem lizać zimne lody,
stać na deszczu dla ochłody.
Chcę, na łące zrywać kwiaty
i przytulać się do taty.
Zimą toczyć śnieżne kule
i się z mamą pieścić czule.
Chcę, by mi czytano bajkę
o kocie co palił fajkę.
Chcę też domek mieć na drzewie
i co jeszcze chcę mieć, nie wiem.
Ale jedno wiem na pewno, to chcę mieć:
Prawo do godnego życia,
bez wojen, głodu i bicia,
bez strachu, smutku i łez.
13. Rozmowa na temat wiersza ,,Mam prawo do...” Jarosława Poloczka
- Czy potrzebne są prawa dla dzieci?
- Jakie według ciebie jest najważniejsze prawo? Uzasadnij.
- Co oprócz praw mamy? (obowiązki)
14. Zabawa ,,Jeśli jesteś dziś szczęśliwy”
Jeśli jesteś dziś szczęśliwy klaśnij raz / dzieci klaszczą jeden raz w dłonie
Jeśli jesteś dziś szczęśliwy klaśnij dwa....
Jeśli jesteś dziś szczęśliwy radość w sercu masz ogromną
Jeśli jesteś dziś szczęśliwy klaśnij trzy.
(tupnij, miałknij)
15. Pożegnanie Króla Maciusia Pierwszego dźwiękami fanfar.
16. Zakończenie piosenką
Zajęcia skończone i chce nam się jeść
Do domu wracamy adieu, by, by, cześć!!

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.